В последните дни на декември настъпва трескава подготовка и кипи еуфорична организация – декорация, украшения, подаръци и дълги списъци с покупки за празнични менюта. Ако сте решили да празнувате навън – на заведение или хотел, отговорността за храната в новогодишната нощ, отпада за вас. Ако обаче планирате да си останете вкъщи със семейството, с любими хора, с шепа приятели или ще се събирате в голяма компания, следва сами да организирате новогодишното меню.
Обикновено всяка година правим една и съща грешка – купуваме огромни количества храна и преяждаме. Отделно храната е възможно най-разнообразна и смесваме за кратко време много и различни видове вкусотии. После около седмица след празника дояждаме нещата от препълнения хладилник, изхвърляме подобаващо количество неконсумирани ястия, оплакваме се от тежест, излишни килограми и дискомфорт.
Разбира се, че всички искаме да се подготвим подобаващо, да направим празничната нощ по-специална, да посрещнем новата година в изобилие, за да е успешна и плодородна, но съвсем не е нужно, да изпадаме в бохемска крайна разточителност. В новогодишната нощ можете да вложите въображение и да сервирате, каквото пожелаете – тематично и естетично поднесено, съветва hera.bg.
Преди голямото новогодишно пазаруване:
Седнете и обсъдете с компанията различни идеи и гледни точки – уточнете предпочитанията за менюто, нека има консенсус и всички да са доволни и съгласни с крайното решение. Разпределете подготовката за трапезата.
Добра идея е да съгласувате меню, чиито предястия, основни ястия, ордьоври, салати и десерти, са съвместими. На практика това означава съставките да не са кой знае колко, но да са в различни елементи от менюто или да са различно оформени.
Тематичното меню е също добра идея, като темата може да "стане от масата" и да се прехвърли в декорацията, облеклото, парти аксесоарите. Идеи за тематично меню:
- италианско - брускети, гризини с дипове или минипици.
- рибно - хапки със сьомга, основно ястие с риба и повече салати.
- френско - ордьоври с ядки, сирена и плодове. Птиче месо за основно.
Направете списък с нещата, които са ви необходими – както храни и напитки, така и детайли за декорацията – салфетки, свещници, свещи, ароматни пръчици, канелени пурички, шишарки и други разни красоти, които ще хранят душата ви в празничната нощ.
На Нова година лакомията взема превес. Затова вместо да давате много пари за много неща, по-добра идея е да се дадат по-малко пари за по-малко неща, но да са качествени. Доставете си удоволствие за сетивата с обрано, но изтънчено меню.
По време на самото пазаруване, задължително гледайте срока на годност на стоките.
Не се увличайте в пазаруване, колкото и изгодно да е количеството спрямо цената - съобразете го с броя хора и с факта, че все пак 31-ви декември, има точно 24 часа, също, колкото и всеки друг ден в годината.
И в крайна сметка, и тази нощ ще мине и след време, ще помним по-скоро атмосферата, радостта от това, че сме били заедно, сладките разговори, забавните моменти, било то и някой друг новогодишно-организационен гаф или пропуск. А най-малко привкус в нас ще остане от самата храна. Защото смисълът на нещата винаги е в начина, по който са ни накарали да се чувстваме и спомените, които са създали.