Рафинираната бяла захар повишава рязко кръвната захар и при ежедневна употреба води до сериозни възпаления на тъкани и органи. Колкото повече захар консумираме, толкова по-голям става апетитът ми за сладко.
За да ни спасят от този порочен кръг, учените търсят алтернативи на захарта от години. Подсладителите на първо време се оказват добро решение на този проблем, но само до известна степен, защото след по-задълбочени проучвания се оказва, че те са също толкова опасности за здравето ни, ако не и повече.
И все пак съществуват ли алтернативи на захарта, които да не ни убиват бавно? Разбира се, че има и както в повечето случаи са били отдавна измислени и създадени от природата... само е трябвало да ги открием.
Ето някои от естествено извлечените захари, достъпни на пазара днес, които се възприемат като алтернативен и здравословен заместител на бялата рафинирана захар.
Агаве
Минуси: Прави се от същото растение, от което и текилата /мексиканска спиртна напитка, дестилирана от ферментирал сок от синьо агаве/. 90 % е фруктоза – от една страна е добре, защото се разгражда по-бързо от глюкозата в черния дроб и това е добре за кръвната захар, но от друга прекалено количество фруктоза може да доведе до по-високо производство на мазнини и лош холестерол. Като калории е малко повече от захарта.
Вкус и употреба: Поради течната си форма и бързото си разтваряне, агавето е много подходящо за употреба в студени напитки и течности, и няма силен послевкус като меда. Не е подходящ за печене, но е прекрасен за ползване при приготвяне на сурови десерти.
Захар от кокосов орех
Минуси: Има висока цена.
Вкус и употреба: Вкусът й се доближава най-много до обикновената захар, с леко карамелен вкус. Много подходяща е за печене и сместване с обикновената захар в рецептите 1:1.
Мед
Минуси: Внимавайте с кръвната захар. Гликемичният индекс на меда е по-висок от този на агавето, но по-нисък от този на рафинираната захар. Калориите са същите както на агавето — 60 калории на супена лъжица. Силен алерген.
Вкус и употреба: Перфектен за подслаждане на чай. Подходящ е и за ползване при печива, но както и при агавето, трябва да се отстрани максимално влажността на сместа преди печене и да се добави сода за печене.
Кленов сироп
Минуси: Трудно се съчетава с чай, кафе или други напитки. Съдържа 51 калории на супена лъжица.
Вкус и употреба: Много се използва за сиропи върху палачинки, кисело мляко, става за печене и има сходна реакция като меда при печивата.
Меласа
Минуси: Не се причислява към здравословните храни, и не е подходяща за напитки и печене.
Вкус и употреба: има леко опушен аромат и горчив вкус, съчетава с добре със смутита и йогурт, и люти храни. Същите калории има както бялата захар.
Стевия
Минуси: Някои производители предпочитат да обработват по химичен път билката и да я смесват с други подсладители, което може да доведе до диария и лошо храносмилане, а и може да даде лош послевкус. Ако срещнете надпис „Truvia“, трябва да знаете, че това е комбинация между стевия и еритритол (вид подсладител).
Вкус и употреба: Тя е по-сладка от захарта и се слага в съотношение 1:8 — стевия : захар. Не е подходяща за печива, добра е за напитки и сурови десерти, и се препоръчва за диабетици.
Подсладители (Ксилитол, Еритритол, Малтитол)
Минуси: Може да причинят проблеми с гастроинтералния тракт и храносмилателни проблеми.
Вкус и употреба: Ще намерите тези подсладители в много пакетирани продукти, като води с плодови вкусове, дъвки, фитнес барчета (еритритола често се комбинира със стевията).
Палмова захар
Минуси: Скъпа е.
Вкус и употреба: Този натурален подсладител, който се добива от цветовете на захарната палма. Този ценен подсладител се отличава с кристална или зърнеста структура, има карамелен до кафяв цвят и притежава сладък вкус, който може да се сравни с този на обикновената захар.
Необработвана, сурова кафява захар
Минуси: Не се препоръчва като здравословен продукт и има същото влияние върху здравето, както бялата рафинирана захар.
Вкус и употреба: Много подходяща за печива, кафе, чай. Сладка е колкото бялата захар.
Произвеждат се сиропи за подслаждане като оризов сироп, сироп от фурми, сироп от якон и др. За тях ще ви разкажем в друг материал.