Мистериозни дупки в арктическите ледове, чиито произход остава загадка, бяха открити от учени на НАСА.
Странните и необясними формирования са били заснети по време на „Операция Леден мост" (Operation Ice Bridge) — най-продължителната въздушна мисия на американската космическа агенция, която ежегодно проследява състоянието на ледовете. С помощта на самолети, които прелитат над двата полюса, учените снимат и картографират морския лед, сравнявайки настоящите данни за региона с тези от 2013 г.
На 14 април 2018 г. обаче, ученият от мисията на Джон Зонтаг забелязал странни дупки, подобни на следи от куршум, които пробивали леда. До този момент той не бил виждал подобно нещо, съобщават от НАСА.
Зонтаг прави тази снимка от прозореца на изследователския самолет P-3, докато лети над източната част на морето Бофорт. Координатите му в този момент са 69.71° N 138.22° W, като самолетът се намира на около 50 мили северозападно от делтата на река Макензи в Канада.
"Видяхме тези заоблени образувания в леда само за няколко минути. Не си спомням да съм виждал другаде нещо подобно", заяви Зонтаг.
Макар, въз основа само на снимка или сателитно изображение, учените да не са в състояние да проучат странните форми и да им направят пълен анализ, някои аспекти на заснетите кадри са лесни за обяснение. Морският лед тук очевидно е млад, т.е. се е образувал през последния сезон. Подобен млад лед нараства през зимата и покрива със сравнително тънък слой откритите води между ледовете.
"Ледът вероятно е тънък, мек и кишав, което го прави донякъде еластичен. Виждат се вълнообразни структури около подобния на амеба център", обяснява Дон Перович, геофизик, специалист по морски лед в Колежа Дартмут.
Според него по пръстеновидните наслоявания на ледове в десния край на снимката може да се предположи, че в този момент се сблъскват два слоя тънък лед. В резултат на сблъсъка ледените блокове се приплъзват един под друг в модел, който прилича на цип или на заключващи се пръсти.
"За крехката структура на леда говори и този релеф, който не е характерен за дебелите слоеве лед и сивият цвят, който означава, че върху леда няма много сняг", обяснява Нейтън Курц от проекта Ice Bridge. "Не съм сигурен каква динамика би могла да доведе до закръглените образувания, които заобикалят дупките. Никога не съм виждал нещо подобно".
Въпреки тези частични обяснения на учените, появата на дупките е трудна за обяснение.
Според една от хипотезите те може да са пробити от тюлени, за да се създаде открит участък в леда, през който да могат да излизат на повърхността, за да дишат.
Друга теория предполага, че е възможно мистериозните дупки да са се образували в резултат на конвекция — бреговете в тази част на море Бофорт са близо и топлата вода от континенталната част може да разтопи тънкия лед.
Няма как да пропуснем и предположението на любителите на конспиративни теории и по-специално на уфолозите, които са убедени, че странните дупки са направени от извънземни кораби. Тук обаче поддръжниците на тази идея се разделят на два лагера, защото според едните дупките са се образували при излитането на космически кораб, а според другите — под ледовете лежи древна летяща чиния и именно тя е отговорна за дупките в арктическия морски лед.