Отидете към основна версия

2 849 1

Китайски фосил разказва нова история за суперконтинента Пангея

  • фосил-
  • китайски фосил-
  • пангея-
  • динозаври

Нов вид динозавър може да пренапише геоложка история на Китай, според скорошни открития, цитирани от Би Би Си.

Последното допълнение към семейството на гигантски динозаври с дълги вратове, познати като Завроподи, живял в северната част на Китай преди около 174 милиона години.

До скоро учените смятаха, че тогава Източна Азия вече се е отделила от суперконтинента Пангея.

Lingwulong се появява точно там, където не трябва - в северен Китай, 15 милиона години по-рано от всички други известни динозаври от тази група.

Въпреки че този вид динозаври са били в изобилие в други райони на Пангея - сега Северна Америка, Европа и Източна Африка – до сега не били открити по - стари от 160 милиона години.

Lingwulong сега заема своето място като най-стария известен член на това семейство. Но също така може да покаже, че тези динозаври са били на много по - еволюирали, отколкото се е смяташе досега.

Идеята, че динозаврите "не успявали", защото са умрели в резултат на метеорит, е грешна. Те били много успешни в еволюиране и адаптиране. Те оцелели няколко масови измивания на Земята, причинени от вулканична дейност, и продължили да процъфтяват.

Този нов вид показва, че динозаврите имали необичайна способност да се обновяват анатомично от началото на еволюцията си. Това им позволило да доминират и да преобладават в почти всяка земна екосистема в продължение на милиони години.

Тази "анатомична гъвкавост" вероятно е един от еволюционните ключове, който ги е превърнал в един от най-успешните гръбначни в историята на живота на земята

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Дете откри 11 яйца на динозавър

    Дете откри 11 динозавърски яйца на възраст 66 милиона години в южната част на Китай, съобщи ТАСС. До откритието се е стигнало след силни наводнения ...
    26.07.2019
    4 296
    8