Отидете към основна версия

9 699 13

Падна популярен мит за едно от най-масовите лекарства

  • кръвотечение-
  • опасен за здравето-
  • ежедневен прием-
  • аспирин-
  • рак-
  • лекарство-
  • изследване

Мащабно 5-годишно изследване показва, че редовният прием на аспирин може сериозно да навреди на здравето

Снимки: shutterstock

Мащабно проучване, проведено от учени от Австралия и САЩ установи, че едно от най-масовите лекарства в света всъщност няма чудотворните качества, които му приписваха до сега. Дори напротив. Според резултатите от медицинското изследване, публикувани в списание The New England Journal of Medicine, то може да ускори развитието на ракови клетки в организма.

В изследването са участвали над 19 000 души на средна възраст 74 години.

Доброволците били разделени на две групи. В продължение на 5 години първата група приемала по 100 мг аспирин дневно, а втората — плацебо.

Резултатите от изследването показали нещо много обезпокоително, а именно, че ацетилсалициловата киселина, основна съставка в аспирина, увеличава риска от кръвотечение и стимулира развитието на ракови клетки.

Учените установили, че за 5-те години, през които участниците в изследването приемали хапчетата, при първата група имало регистрирани средногодишно 21,5 на 1000 смъртни случая, деменция или инвалидност, докато при втората (онази, на която давали плацебо) регистрираните случаи на смърт, деменция или инвалидност били с 0,3 по-малко - 21,2 на 1000.

Освен това резултатите потвърдили, че аспиринът пречи на съсирването на кръвта, защото рискът от сериозно кръвотечение сред приемащите аспирин бил 3,8% срещу 2,8% при приемащите плацебо.

"Приемът на аспирин от здрави възрастни хора в продължение на дълъг период от време не само, че не удължава продължителността на живот, но води до увеличаването на броя на сериозните кръвотечения, което крие много здравни рискове", категорични са учените.

Аспиринът е едно от най-популярните лекарства по света. По-ранни изследвания показваха, че той е ефективен срещу образуването на тумори, както и при намаляване на опасността от рецидиви при сърдечно-съдови заболявания при възрастни хора.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини