Всяка година все повече хора умират от заболявания, свързани със замърсяването на въздуха в Европа. Според статистиката, на Световната здравна организация, жертвите са дори повече отколкото от тютюнопушенето. Според проучване, публикувано в European Heart Journal, замърсяването на въздуха повишава двойно смъртността.
Учените са заключили, че всяка година 790 хиляди европейци умират от замърсяването на въздуха. В световен мащаб около 8,8 милиона души умират поради лошото качество на въздуха.
В същото време, според оценки на Световната здравна организация (СЗО), смъртността от тютюнопушенето е 7,2 милиона души годишно. 40% — 80% от смъртните случаи са причинени от сърдечно-съдови заболявания.
Експертите казват, че замърсяването на въздуха също намалява общите показатели на прогнозираната продължителност на живота.
Висока смъртност от замърсяване на въздуха се наблюдава в страните от Източна Европа — България, Румъния, Хърватия и Украйна.
Замърсяването на въздуха вреди на човешкото здраве и на околната среда. В Европа емисиите на много замърсители на въздуха спаднаха значително през последните десетилетия, което доведе до подобрено качество на въздуха в целия район. Въпреки това концентрациите на замърсителите на въздуха са все още прекалено високи и проблемите с качеството на въздуха остават. Значителна част от населението на Европа живее в зони, по-специално в големи градове, където се наблюдава превишаване на допустимите норми за качеството на въздуха: замърсяването с приземен озон, азотен диоксид и прахови частици (ПЧ) създава сериозни рискове за здравето.