Отидете към основна версия

3 914 0

Перу строи нов град в сърцето на пустинята (ВИДЕО)

  • перу-
  • град на слънцето-
  • 200 годишнина-
  • независимост-
  • пустиня-
  • град на 21 век-
  • строителство-
  • архитектурен проект

Перу ще отпразнува 200 години от обявяването на независимостта си и този проект

Снимка: shutterstock

Правителството на Перу избра иновативен подход към проблема с "катастрофалния" растеж на градове като столицата Лима, петият най-голям и пренаселен град в Латинска Америка.

Лидерите на страната са взели решение да не спират необуздания растеж на страната, а да му помогнат да продължи по начин, който няма да застраши природата, а ще се съобрази с естествения пейзах и релеф на земята.

Жилищна площ за най-малко 115 000 жители, горска площ от 2000 хектара и най-голямата болница в Перу, са само част от онова, което проектът „Ciudad Bicentenario“ ще предложи на нарастващото население на Перу. Този проект за град на бъдещето се планира да бъде разработен в пустинен район северно от Лима, съобщава BBC News Mundo.

През септември правителството на Перу съобщи, че очаква 3 милиарда щатски долара да бъдат инвестирани в проекта, като парите ще дойдат от публични и частни фондове и от организации за сътрудничество.

„Сега ще изпробваме обратния път в процеса на вземане на решения: отгоре надолу, вместо отдолу нагоре, както правехме досега“, заяви пред EFE заместник-министърът по стратегическото развитие на природните ресурси в Министерството на околната среда Габриел Куиандрия.

Куиандрия беше натоварен с представянето на проекта, който е толкова амбициозен, че няма равен до сега и би могъл да превърне Перу в пионер в създаването на най-чистия и природосъобразен град на 21-ви век. Новият "Град на Слънцето няма да „нахлуе“ и унищожи природата, а ще позволи на над 150 000-те бъдещи жители да се слеят с нея.

„Модерният Мачу Пикчу“ в Перу, заедно още 5 проекта, са дело на двамата носители на наградата Pritzker 2020, Нобеловата награда за архитектура.

Със сторежа на този град правителството на президента Мартин Вискара ще отпразнува 200 години от обявяването на независимостта на Перу, която ще бъде отбелязана през 2021г.

Вместо да бъде мислен като високотехнологичен град на бъдещето, идеята на този "интелигентен" град всъщност е по-проста и се отнася до това той да бъде екологично устойчив, устойчив на климатични промени и най-вече „подходящ за живот“, защото Лима вече не е такава.

Проектът за новия град на Слънцето

„Ciudad Bicentenario“ ще бъде четири пъти по-голям от квартал Лос Оливос, един от най-известните в Лима.

Той ще бъде в район, наречен Анкон, който освен близостта си до перуанската столица е близо до пристанище, което може да деконцентрира интензивния трафик, който се случва в Каяо.

„Град, който включва продуктивна и логистична динамика по устойчив модел, който е адекватен пред предизвикателствата на климатичните промени“, казва Кирла Ечегарай. И добавя, че този план за градоустройство ще се установи в последното пространство на публична собственост, което остава за Лима.

Безпорядъкът в строителството на перуанската столица в продължение на няколко години е един от проблемите на този град и неговите жители.

Трудности около изграждането на града

Този амбициозен проект обаче не е освободен от въпроси и притеснения относно развитието му.

По този начин политическият анализатор и експерт по публично управление Карен Лопес Тейо го изразява пред BBS Mundo, като изброява възможни трудности, свързани с управлението на икономическите ресурси, връзката между различни институции, а също и политическите времена, като се има предвид, че президентът Вискара има по-малко от година на мандата.

„Изискват се големи усилия за многосекторна и многостепенна координация, които също трябва да бъдат поддържани с течение на времето и от повече от едно правителство“, казва анализаторът, който е президент на гражданското сдружение Propuesta País.

Лопес Тейо добавя, че поне седем министерства и различни нива на местните правителства ще трябва да работят в тясно сътрудничество, за да може планът да бъде успешен.

Това предполага, че трябва да има централни държавни органи за постоянно наблюдение на напредъка на проекта.

"За да може да му се даде технически, бюджетен и политически приоритет. В противен случай усилията, които се инициират в това правителство, ще бъдат затворени в липсата на изпълнение, липса на бюджет и много корупция и неефективност," казва той.

Различните изследвания на общественото мнение поставят лошото управление на публичните ресурси като основен проблем в Перу.

Въпреки наблюдаваните трудности, Лопес Тейо смята, че инициативата „Ciudad Bicentenario“ е навременна, новаторска и предизвикателна.

Различните страни избраха да построят нови градове в покрайнините или в метрополисите на най-големите си градове, за да решат проблемите си с жилищата или урбанизацията.

Правителството на Перу обаче, подчертава, че неговият проект има разлика с разработените, например в Близкия изток, тъй като няма да бъде инвазивен с ландшафта или с наличните екосистеми.

И поради тази причина беше определено, че хълмовете, прилежащи към земята, където ще бъде построен бъдещият град, няма да се развиват.

Лима е една от латиноамериканските столици, която създава проблеми с незаконните селища, липсата на достъп до основни услуги в отдалечени квартали и непланирано разширяване.

Ръстът на населението на този град и околните му райони е постоянен проблем от 60-те години на миналия век и е свързан с вътрешната миграция от други региони на страната.

Затова градският архитект Алдо Фачо Деде посочи, че „Ciudad Bicentenario“ е нещо повече от изграждане на повече пътища и изграждане на инфраструктура.

„Този проект е пълна алтернатива за укрепване и постигане на модела за градоустройство, който се е опитал да приложи в страната“, каза експертът в неотдавнашен виртуален форум.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 3 гласа.

Свързани новини