С внушителен брой археологически находки приключва последният проучвателен сезон на крепостта "Калето" в Мездра. Най-интересният артефакт, на който попаднат археолозите може да преобърне представите ни за културата по нашите земи.
В началото на ноември при проучване на останки от опожарена дървено-кирпичена постройка, датираща към края на V-то хилядолетие пр. Хр., археолозите от врачанския исторически музей попаднали на добре запазена керамична фигурка на най-важното за праисторическите периоди божество на Богинята-Майка.
Новината бе потвърдена от директора на музея Георги Ганецовски.
"Тази пластика ни дава един разказ - разказ за високата духовност на общностите от преди повече от 6 000 години. Дори ако погледнем изображението на главата в профил, тя е обърната нагоре - към светлината, а ръцете ѝ са в поза на адорация (вдигнати нагоре)", коментира той.
Археологическите проучвания през този последен за обекта сезон станаха възможни благодарение финансовата подкрепа на сдружение „Благотворни приятели“.
По данни на научния ръководител, учените са имали огромен шанс да открият цяла, добре запазена керамична фигурка, изработена преди повече от 6 000 години.
Счита се, че Богинята-Майка осигурява здраве, плодородие и оцеляване на рода на праисторическите общности.
Може би това откритие от редовните археологически проучвания в Мездра-Калето с неговата силна символика не е случайно в контекста на здравните и климатични предизвикателствата от нашето съвремие.
Редовното археологическо проучване през 2021 г. на праисторическия пласт на многослоен обект "Калето" в гр. Мездра, приключва с повече от 150 находки. Както и миналата година, изследванията бяха съсредоточени в западната част на обекта, върху сондаж с площ 45 кв. м., от екип с научен ръководител Георги Ганецовски - археолог и директор на Регионален исторически музей - Враца.