Общото събрание на ООН обяви 21 декември за Световен ден на медитацията, като единодушно прие резолюция, съвносител на която е Индия. Резолюцията беше подкрепена от редица държави, сред които Шри Ланка, Лихтенщайн, Непал, Мексико, Андора, Бангладеш, България, Бурунди и Доминиканската република. Денят съвпада със зимното слънцестоене – най-дългата нощ в годината, и се отбелязва точно шест месеца след Международния ден на йогата - 21 юни.
Инициативата идва в контекста на нарастващото глобално напрежение и конфликти, като медитацията се представя като ефективен метод за постигане на вътрешен мир и трансформация. Древната практика, която има корени в различни култури и религии, включва техники за фокусиране на ума и постигане на спокойствие, което може да помогне за справяне с тревожност и стрес. Научни изследвания потвърждават ползите от медитацията, като доказват, че редовната практика намалява стреса и подобрява когнитивните и физическите функции.
Шри Шри Рави Шанкар, основател на международна хуманитарна и образователна неправителствена организация - фондация „Изкуството да живееш”, която има представителства в над 180 страни, сподели: „Радвам се да чуя, че 21 декември е обявен за Световен ден на медитацията от ООН. Най-накрая медитацията е призната от всички нации. Тя е храна за душата и отговор на всички предизвикателства на съвременния живот.“
Медитацията предлага редица ползи за тялото и ума. Тя е ефективен метод за намаляване на стреса, като понижава нивата на кортизол, хормона на стреса, и предизвиква чувство на спокойствие и релаксация.
Редовната практика подобрява концентрацията и фокуса, което е полезно в работната среда или при учене. Медитацията също така помага за постигане на емоционална стабилност, като регулира емоциите и намалява симптомите на депресия и тревожност. Тя подобрява физическото здраве, засилва имунната система, намалява кръвното налягане и осигурява по-добър сън. Освен това медитацията насърчава самоосъзнаването и личностното развитие, като помага на хората да разберат по-добре своите мисли и чувства, пише puls.bg.