Още след като разбраха, че се задава референдума, политиците започнаха да извършват панически движения или както това състояние е познато на Северозапад – „да се въртят като съсел у тръбъ”. Така сценаристът в „Шоуто на Слави” Сашо Вълчев коментира за Факти.бг появилата се информация, че ГЕРБ готвят изтегляне на референдума за август, вместо да се проведе заедно с президентските избори.
Г-н Вълчев, появи се неофициална информация, че има вероятност ГЕРБ да изтегли провеждането на референдума, иницииран от „Шоуто на Слави“, през лятото преди президентските избори. Как ще коментирате това, не е ли тенденциозно, тъй като добре известно е, че през август не се правят избори и референдуми, тъй като избирателите са в отпуски?
Тенденциозно е, разбира се, с тенденция към плоско и елементарно. Това е пореден път, в който се опитват да ни намажат ските, този път - посред лято. Мислят ни за тъпи. А това мен и колегите ми ни вбесява. Още след като разбраха, че се задава референдума, политиците започнаха да извършват панически движения или както това състояние е познато на Северозапад – „да се въртят като съсел у тръбъ”.
Ще се опитам да очертая етапите: след като разбраха за него, се правеха, че го няма. Като видяха, че няма как да го няма, се опитаха да направят „паралелен референдум” чрез Марешки, за да разпилеят подписите. Като разбраха, че има повече от достатъчно подписи – започнаха да заплашват с Конституционния съд. След това извадиха от окопите експерти и социолози, които не спират да ни убеждават колко е лошо всичко това. (Га че ли, досега е било хубаво!) Като видяха, че и така не става, решиха да го „припознаят”. Започнаха да искат с огромно желание електронното и задължителното гласуване, при положение, че само месеци преди това го отхвърлиха. Дори задължителното гласуване мина на първо четене (което въобще не значи, че ще мине и на второ, виждали сме този цирк вече няколко пъти). Чудя се само как не се сетиха да го възложат като държавна поръчка, да го спечели фирма на Пеевски, да оплеска всичко и така да се прецака референдума.
Явно е, че подписите ще бъдат достатъчни, макар че не са излезли официалните резултати за валидността им от ГРАО, т.е. референдум би трябвало да има, смятате ли, че има страх, след като се готвят да променят изборния закон?
Не просто ги е страх. Банковите им сметки в Люксембург даже настръхнаха. Пари им вече под гъза. Страхът у политиците ще се окаже добър мотиватор.
И щом най-накрая загряха, че няма мърдане и референдум ще има, изведнъж като ги налегна един демократичен устрем! Вкупом решиха, че това с референдума е толкова хубаво, така прекрасно, че не трябва да се чака нито миг и трябва да се оправят законите тоз час, за да може българинът още в средата на лятото да си тръгне от Гърция, за да гласува.
Все пак индикациите са, че коалиционните партньори на ГЕРБ са се усетили, че ще си вкарат автогол и си мълчат засега.
Но...да се опитам ли да позная, в случай, че минат тези поправки, с чии гласове ще минат? С тези на ГЕРБ и ДПС! Ха, бакалъм!
Кога очаквате да излязат резултатите от ГРАО и имате ли някаква информация как се движат нещата до този момент?
Крайният срок според закона е 45 дни след датата на внасяне на подписката в ГРАО. А тя беше внесена на 2 март. Нямаме никаква информация, надяваме се и вярваме, че служителите на ГРАО, които също са български граждани и данъкоплатци, ще си свършат съвестно работата.
Смятате ли, че ще отпаднат въпросите ви за електронното и задължителното гласуване с аргумента, че вече са поставени на дневен ред? Важно ли е за вас да присъстват всички въпроси, които сте поставили?
За нас са важни и шестте точки, защото само така ще може да има някаква осезаема промяна. Но засега всичко е в сферата на догадките. Важното е да се спазва закона. Ако още следващата седмица се съберат в Парламента и приемат не само електронното и задължителното гласуване, а и останалите точки, но със срокове, а не пожелателно някъде около 2050-та година – чудесно. Това си е отново победа. Защото ще сме ги принудили. Но по-скоро това прилича само на поредните игрички за пред хората. Така че най-накрая всичко ще се реши на Референдума и няма да има никакво значение какво са правили преди това.
Какво ще промени този референдум?
Докато събирахме подписи, направо излизах от обувките си, когато чуех: „Много е хубаво, но нищо няма да се промени”. Референдумът не е магическа пръчка, с която изведнъж всичко ще стане хубаво. Да, той ще промени системата – ще можем да избираме личности, които ще са по-малко на брой, но ще носят повече отговорност. Самите ние ще носим повече отговорност с избора си, защото е крайно време е да разберем, че свободата е преди всичко отговорност.
Но ползите от него са много по-големи, отколкото можем да предположим. Надявам се след Референдума вече ние, българите, ще си повярваме, че от нас все пак нещо зависи. Че можем да имаме власт над съдбата си. Че можем да вземаме решения за собствения си живот. Дори и да са грешни понякога, но са си наши. А не изпечени на барбекю в Бояна или препикани под магнолиевия храст в Банкя. Ние сме млада демокрация и тепърва се учим. На 26 години сме все пак. Защо например исландците да могат, а ние да не можем? Защо Лестър да не може да стане шампион на Англия? Както казва Раниери: „Продължаваме да мечтаем.”
Кои са разпространяваните химери около мажоритарния вот и защо толкова много ги е страх политиците от него?
Самият факт, че ги е страх, говори сам по себе си. Значи наистина това е изключително важно. Мажоритарно преди всичко е обратното на анонимно. Това значи, че хората ще избират личности, а не партийни послушковци.
Хващайки се за думата „химера”, си мисля, че непобедимото чудовище Химера с глава на депутат, тяло на главен прокурор и опашка на министър, което, както казват легендите „бълва огън и дим, изгаря всичко по пътя си, отнасяйки жени, деца и добитък”... все пак не е непобедимо. Вече е уязвимо!
Защото този път нещата са твърде ЛИЧНИ. За поне 673 481 човека. Поне толкова хора следят какво ще направят с тяхната воля. 240 срещу 673 481? Кой ще победи според вас?