Отидете към основна версия

4 170 4

Камък върху камък да не остане, в Сирия мир няма да има

  • сирия-
  • мир-
  • война
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Терористите от „Ислямска държава” отстъпват. Но дори и краят на войната в Сирия няма да докара мир в тази изстрадала страна. Прекалено много държави са намесени в играта. Някои, като Русия, вече търсят авариен изход

Някой ден, през пролетта, сирийският град Рака може и да падне - 4 години след превземането му от джихадистите. Поне така смята британският министър на отбраната Майкъл Фалън. Това коментира „Дойче веле“.

До няколко седмици градът може да бъде обсаден от всички страни, след което да започне и операцията за неговото освобождаване. "Ако след Мосул падне и Рака, това ще бъде началото на края на този ужасен халифат", заяви Фалън пред агенция Ройтерс.

Подготовката за щурмуването на Рака тече още от миналия ноември, когато бяха сформирани първите бойни части. Те се състоят предимно от бойци на опозиционните "Сирийски демократични сили" и бойци на кюрдските "Отряди за народна защита". С подкрепата на САЩ, тези части се придвижват към града, който е бомбардиран от въздуха от руската бойна авиация.

Всичко това не означава, че градът бързо и лесно може да бъде освободен. Очакват се ожесточени улични боеве за всяка сграда. Освен това има информации, че джихадистите от "Ислямска държава" (ИД) са минирали много райони на града в очакване на битката. Но походът срещу Рака дава вече първи резултати: неотдавна въоръжените отряди на сирийската опозиция съобщиха, че от началото на ноември до днес са ликвидирали 620 бойци на ИД.

В понеделник (13.2) беше съобщено, че настъпващите войски са бомбардирали водоизточниците и са прекъснали подаването на вода към града. А по информация на Сирийския център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ) в Лондон, в края на миналата седмица са били разрушени мостове и централният водопровод на Рака. В града живеят повече от 200 хиляди души и не е ясно как ще бъде осигурено снабдяването на населението с вода.

Не се знае и какво ще е политическото бъдеще на страната след освобождаването на Рака. На конференцията в казахстанската столица Астана в края на януари режимът на Асад даде ясно да се разбере, че не е готов на отстъпки пред опозицията и потвърди, че възнамерява да управлява цялата страна. Само на локално ниво управляващите са склонни да преговарят с представители на умерената сирийска опозиция.

От падането на Алепо насам сирийският президент Асад обаче също се намира под натиск. След унищожаването на големи част от ИД, неговият режим е изправен пред непосилната задача да управлява една страна, в която 6-те години гражданска война унищожиха почти всички държавни структури. Правителството е отслабено и само благодарение на подкрепата на своите съюзници – основно Русия и Иран - успява да се задържи на власт. Останало без средства, ресурси и почти без политически престиж, то ще трябва да работи за възстановяване на авторитета на държавата.

Не е много ясно как би могло да се справи без международна помощ. Президентът Асад продължава да разчита основно на Русия, но не се знае колко дълго още Путин ще го подкрепя. Изграждането и утвърждаването на държавните структури е не само много скъпо, но и опасно начинание - части от опозицията няма да се примирят с оставането на Асад на власт и ще се опитват да дестабилизират властта с терористични атентати. Тогава Сирия ще се превърне в поле за действия на различни враждуващи племенни вождове.

Москва търси изход от Сирия

На фона на всичко това, Путин ще има интерес да засилва сътрудничеството си с американския президент Доналд Тръмп, твърди излизащият в Лондон вестник "Аш Шарк ал-Уасат". Само заедно двете велики сили биха могли да умиротворят Сирия.

Тръмп обаче вече ясно даде да се разбере, че не е доволен от постигнатата с Иран ядрена сделка и обмисля възможността да се откаже от нея. Това обаче би подкопало всякакво сътрудничество с Техеран и в Сирия, както и косвеното сътрудничество с Русия като посредническа инстанция.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини