Отидете към основна версия

11 058 19

Кой е грузинският милиардер в сделката с ЧЕЗ?

  • чез-
  • сделка-
  • продажба-
  • паата зурабиевич гамгонеишвили

Паата Гамгонеишвили има интереси в България

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Грузинският бизнесмен, чието име бе свързано със сделката с ЧЕЗ от чешкия в. „Лидове новини“ е руско – грузинският милиардер Паата Зурабиевич Гамгонеишвили.

62-годишният предприемач ще осигури част от средствата чрез свои офшорки.

Паата Гамгонеишвили има интереси в България.

Той фигурира като член на борда на директорите на фирма "Булреал" АД, собственик на стоков базар "Илиянци", а заедно със сънародника си Роланд Исаев до лятото на м.г. бе собственик на мол "Парадайз" чрез „Булфелд“ ЕООД. През септември м.г. "Булфелд" продаде търговския център на южноафриканския фонд NEPI за рекордната сума от 252,9 млн. евро.

Припомняме, че “Булфелд” ЕООД отчете 37,230 млн. лв. приходи от наеми от мол “Парадайз” за 2016 г. и 4,3 млн. лв. чиста печалба. Фирмата през няколко други компании е собственост на грузинските граждани Паата Гамгонеишвили и Роланд Исаев, с малко участие на техни съдружници. Именно Роланд Исаев е връзката в сделката с руската банка "Славянский кредит", където милиардерът Исаев също има дял.

В руските медии се спекулира, че предприемачът е започнал с парите на Съюза на ветераните от Афганистан, с които направил търговска агенция "Гепард", а след няколко години откупил дялът на "афганците" и пак с техните пари основал банка "Гепард", преименувана на банка "Славянский кредит". Никога не е служил и не е ясно как е станал член на организацията на ветераните "афганци". Но като неин член е поддържал президента Борис Елцин в борбата му с метежниците от парламента, за което е удостоен с орден "За лично мъжество".

Името на Паата Гамгонеишвили обаче фигурира в международното разследване за укриване на данъци “Парадайз пейпърс“.

Една от офшорните фирми се казва "Ескорт Трейд" Със същата е свързана и още една фирма, която е гарантирала един от банковите кредити по

сделката на продажбата на активите в България на ЧЕЗ.

Почти половината от средствата са осигурени с кредити, свързани с офшорни фирми. Това потвърди Веселин Вачков, директор на чешкото издание "Лидове новини".

Медията излезе с подробен материал за сделката за придобиване на бизнеса на чешкото дружество у нас от българската компания "Инерком":

Фирмата купувач - според информациите, които има на разположение Надзорният съвет на ЧЕЗ в Прага, е предложила комбинирано финансиране от няколко източника - първо, става дума за собствени средства на фирмата, след това за банкови гаранции и накрая - почти половината от цената, е финансирана чрез кредит от офшорни фирми.

По тази причина да припомним

кой е Паата Гамгонеишвили?

Той е роден на 28 август 1955 г. в грузинския град Кутаиси. През 1986 г. завършва Московския институт за инженери по геодезия и кадастър, като от 1986 до 1990 г. е работил като ръководител на лаборатория по компютърна техника и технологии в същия институт.

Гамгонеишвили започва бизнеса си през 1988 г., създавайки кооператив за продажба на хардуер и софтуер. През 1991 г. той регистрира акционерно дружество за внос на видео-, аудио- и домакински уреди "Гепард".

През 1994 г. грузинецът създава търговска банка "Славянски кредит" и е председател на управителния й съвет.

По същото време в руската столица Паата Гамгонеишвили строи молове и ги продава на западни компании.

През 1998 г. за целите на строителството и по-нататъшното функциониране на търговски центрове е създадена компанията Wakelin promotions limited, която в момента притежава два многофункционални търговски центъра в Москва, единият от които - "Златен Вавилон", е получил награда за най-добрия търговски център през 2003 г.

Според официалната информация Гамгоинешвили участва активно в изпълнението на много строителни проекти в руската столица, като големи търговски центрове на Кутузовски проспект, вилно селище "Флоренция" и други.

Собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова обаче отрече да е фасада на офшорка и допълни, че финансирането идва с банков кредит от международна финансова институция, която обаче не може да разкрие на този етап.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини