Искам да действате светкавично, за да се защитава животът и собствеността на хората. С тези думи премиерът Бойко Борисов се обръща към министрите на последното правителствено заседание в сряда, показва стенограмата. Премиерът изисква спешни действия за бедствието, отприщено от скъсаната дига на язовир „Иваново“, което взе осем жертви.
„Да, безкрайно е закъсняла държавата, общините, да не говорим, че още виждате какво казват хората – през 1964 година е бил проблемен този язовир, но на нас ни се случи. И затова точно считам, че дори не е и колегиално колегите от БСП, от ДПС и съответно от СДС в случая да коментират нещо, за което спокойно бихме могли да кажем – защо не сте го направили! Но ние не търсим вина в случая в другите, а се опитваме максимум да го предотвратим това за в бъдеще“, заявява Бойко Борисов.
На заседанието се реши, че за контрола на язовирите ще отговаря МИЕТ.
Тези от тях, които се използват за питейно-битово водоснабдяване и за енергийни цели, ще се обявят за публична държавна собственост, а управлението им ще се осъществява от МИЕТ чрез НЕК, предприятие „Язовири и каскади”. Министрите обсъждат и мярката общинските язовири да минат под шапката на „Напоителни системи”.
„Ако се запънете някъде – местна власт, кмет, министър, или какъвто и да е проблем, на мига искам да бъда информиран“, заявява Борисов.
Премиерът продължава с коментар на политическите измерения на трагедията в с. Бисер: „Дори нещастието на хората поне мъничко да обедини и партиите и да похвалят усилията, които полагаме, защото и БСП, и СДС, и ДПС, тези 20 години многократно са управлявали страната, а не са взели абсолютно никакви мерки по язовирите. Така че, най-малкото те имат думата да го кажат. И да използват нещастието на хората за политически дивиденти, и пиар е безскрупулно, бих казал, е нечовешко. Защото те виждат, че ние от онзи ден не сме се отделили от бедстващите хора. И правим всичко възможно с всичките тези мерки това да не се случи повече в бъдеще“.
„Искам лично да ме занимаете, ако има някъде опасни язовири и има проблеми, дали по собственост, дали по експлоатация или някаква съпротива на местна власт, на каквото и да била“, казва им той.
„Считам, че при максимални усилия от ваша страна можем да предотвратим действително тежки наводнения и процеси впоследствие. Така че, в краткосрочен план, и съответно в дългосрочен, чрез реформите във водния сектор, които би трябвало да са вече готови като част от закона. Именно за това го правим“, допълва премиерът и приканва министрите „просто като единен юмрук трябва да се стоварите върху този проблем: