Отидете към основна версия

3 455 6

Ако Белград спре тока на Косово…

  • сърбия-
  • косово-
  • газивод

Сложното преплитане на интереси води до прехвърчане на опасни искри

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ключови енергийни ресурси в Косово са собственост на сръбската електрическа компания. Ако Белград реши, може да спре тока на цяло Косово. Сложното преплитане на интереси води до прехвърчане на опасни искри.

В понеделник президентът на Косово Хашим Тачи отново настойчиво повтори предложението си за корекция на границите с цел мирно решаване на конфликта със Сърбия. Изявлението на Тачи предизвика бурни дискусии, и то в един момент, когато между Сърбия и Косово се спори и по други въпроси: за съдбата на сърбите в Северно Косово и за сложните отношения в областта на енергетиката.

"Газивод" стана дума на седмицата в Сърбия. Сръбските власти и таблоидите разпространиха драматичното предупреждение, че се подготвя насилствено превземане на стратегическите енергийни обекти в северната част на Косово. Уж насрочената инвазия обаче тъй и не се състоя. Въпреки това сръбските власти проведоха и заседание на Съвета за национална сигурност. Ръководителят на службата за Косово и Метохия Марко Джурич заяви, че за Сърбия в енергетиката съществуват червени линии, които не могат да бъдат преминавани: това са мините „Трепча" в Митровица, ВЕЦ „Газивод" и подстанцията във Валач.

Ябълката на раздора

Широко разпространено е убеждението, че властите в Прищина искат да включат „Газивод" в енергийната система на Косово. Едноименните язовир и ВЕЦ, както и подстанцията във Валач, са ключови енергийни ресурси в Северно Косово, но са собственост на сръбската електрическа компания (ЕПС). Според оценките, „Газивод" има приходи от десетки милиона евро годишно.

Част от инфраструктурата на „Газивод" е и каналът Ибър-Лепенец, който е жизненоважен за Косово - като се започне от водоснабдяването и се стигне до напояването и охлаждането на ТЕЦ "Обилич". Ако някой затвори кранчето на този канал, това практически ще парализира енергийната система в Косово.

През юни албанците поставиха под въпрос техническия диалог, защото настояваха за прилагане на енергийното споразумение със Сърбия, докато сръбската страна форсираше създаването на Общност на сръбските общини в Северно Косово. Доколкото в тези спорове енергетиката е номер едно, „Газивод" се явява ключова част от този пъзел.

Сложно преплитане на интереси

Заместник-главният редактор на „Нов магазин" Мият Лакичевич казва, че около „Газивод" се преплитат икономически и национални интереси: „Една трета от язовира се намира на територията на Сърбия, а две трети - в северната част на Косово. Още по-важно е обаче, че реките, които пълнят язовира, идват от Сърбия и захранват ВЕЦ-а, който покрива почти половината от потреблението на електроенергия на Косово."

Освен това ВЕЦ „Газивод" е построена с кредит от Световната банка, който е взела и изплатила Сърбия. "Ситуацията е много сложна. Косово от една страна има права над ВЕЦ-а, защото тя се намира в Косово. Сърбия обаче също има права, тъй като е инвестирала и изплатила кредита".

Сръбският президент Александър Вучич казва, че твърденията на албанците за някакъв си „енергиен договор" са просто измама, защото такова споразумение изобщо не съществува. Според него, истинската цел на тази маневра е "окупация" на северната част на Косово. Вучич казва, че Сърбия е предложила на властите в Прищина съвместно управление на този регион, но те са отказали.

По принцип Сърбия може да отклони водите, които пълнят язовира „Газивод", преди всичко река Ибър. "В такъв случай язовирът ще остане без вода, а Косово без електричество. Но това пък може да застраши сигурността на сърбите (в Северно Косово – б.ред.), които биха могли да станат жертва на отмъщение", обяснява Лакичевич.

Куп нерешени проблеми

„Газивод" не е единственият спорен обект. В пакета с нерешени енергийни проблеми влизат още мините „Трепча", които на практика не работят, но хиляди работници все още взимат заплата. В полза на бързото решаване на енергийните спорове има и още един аргумент: много потребители в Косово се възползват от хаотичната ситуация и изобщо не си плащат тока. Всъщност енергийните проблеми могат да бъдат разрешени само в цялостен пакет.

Но на фона на безкомпромисния начин, по който Белград и Прищина водят преговорите помежду си, ще установим, че окончателно решение по енергийните спорове трудно може да се постигне. "Мисля, че трудно ще се намери трайно споразумение само за енергетиката. Енергийните спорове ще бъдат решени единствено, когато се стигне до някакво всеобхватно споразумение между Сърбия и Косово", смята Лакичевич.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Русия не иска подялба на Косово

    Русия се обяви категорично срещу подялбата на територията на Косово. Това обяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ...
    10.08.2018
    3 411
    7
  • Меркел има революционен план за Косово

    Сръбският новинарски портал Telegraf.rs разкрива, че германският канцлер е изготвила план за Косово, който вече е представила на колегите си от балкан ...
    08.08.2018
    5 442
    14
  • Косово ще промени границите само с война

    Министър - председателят на Косово Рамуш Харадинай обяви, че е против идеята за промяна на границите на страната, съобщи сръбското издание „Поли ...
    08.08.2018
    2 720
    6
  • Сърбия готви референдум за Косово

    Решението за Косово трябва да бъде взето от целия народ. Това заяви сръбският президент Александър Вучич, цитиран от B92. Вучич намекна, че е възмо ...
    07.08.2018
    2 480
    1