Отидете към основна версия

6 101 14

Кой помпа цената на петрола?

  • петрол-
  • нефт-
  • бензин-
  • санкции

Кога ще падне историческият максимум за "кошницата на ОПЕК" от $140,73 за барел, регистриран на 3 юли 2008 година?

Снимка: Shutterstock.com
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В началото на есента петролът поскъпва на световните борси. Ако някои експерти смятат, че това е нормално седмици преди да дойде зимата, то други анализатори се страхуват, че заплетен световен гамбит дърпа нагоре цените на черното злато.

Нефтът отбеляза нов 4-годишен ценови връх,

след като ОПЕК и негови ключови съюзници като Русия не пожелаха да увеличат производството.

В същото време на 4 ноември влиза в сила вторият пакет от санкции срещу Иран, наложени заради ядрените амбиции на Техеран.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди, че иранският износ на петрол се е свил с около 500 хил. барела.

Мнозина анализатори очакват, че след 4-ти ноември може да се очаква намаляване на предлагането на петрол на световните пазари с между 1 милион и 1,5 милиона барела дневно.

Президентът на италианската енергийна компания „Ени“ Клаудио Дескалци предупреди, че в добива на петрол от години се изпитва недостиг на инвестиции и развитие на нови мощности. Според Дескалци ОПЕК има твърде малко възможности за намеса на пазара.

$90 или $80 за барел – това е дилемата

През последните седмици петролът показа ясни индикации, че границата от $80 за барел не е проблем за преодоляване. В момента някои анализатори пресмятат кога ще падне психологическата бариера от $90 за барел. В понеделник петролът сорт Брент удари $80.93 на Лондонската борса. Това е рекорд от ноември 2014 г.

Съоснователят на Mercuria Energy Group Даниел Йег смята, че цена от $100 за барел можем да видим още по Коледа.

От своя страна Бен Лакок от Trafigura Group очаква по Рождество все пак нефтът да се търгува за $90 за барел. Психологическите $100 за барел все пак може да са факт в първото тримесечие на 2019 г.

Не 4-ти ноември, а 6-ти ноември е ключовата дата

за ръста на цените на петрола. Ако на 4-ти ноември влиза втория пакет от санкции срещу Иран, но на 6-ти ноември в САЩ се провеждат междинни избори за Конгрес и Сенат.

При победа на демократите, то президентът Доналд Тръмп ще има по-малко възможности да води самостоятелна политика в Близкия изток и да разпалва търговска война с Китай.

Петролът от Кувейт може да задържи цените?

Не трябва да се пренебрегва така наречената "неутрална зона" - район от петролни залежи между Саудитска Арабия и Кувейт. От 2014 тя не се използва, но може да придобие първостепенно значение, когато санкциите на САЩ блокират износа на ирански петрол. Двете гигантски полета от тази зона, са потенциално способни да предоставят на пазара около 500 хиляди барела на ден. Добивът на нефт може да бъде възобновено през декември, след като по-рано тази година Саудитска Арабия и Кувейт успяха да уредят политическите разногласия около този регион.

Енергийните анализатори тайно залагат кога ще бъде детрониран историческия максимум за "кошницата на ОПЕК" от $140,73 за барел, отчетена на 3 юли 2008 година.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини