Забравете за петролните шейхове от Близкия изток или за нефтените олигарси от постсъветското пространство.
Пазарът на черното злато вече „се обяздва“ от шистовите каубои. Да, добивът в САЩ на шистов петрол е на път да прати в историята създадения от компромиси и доминиран от дипломацията ОПЕК.
В понеделник влязоха в сила
санкциите на американския президент Доналд Тръмп срещу Иран.
Те засегнаха 700 иранци, банки и компании, свързани с производството, транспорта и износа на петрол. Предполага се, че новите наказателни мерки ще вкарат Техеран „ в правия път“, принуждавайки режимът на аятоласите да изостави развитието на балистични ракети, кибератаки и финансиране на тероризма.
Дали тези очаквания ще се оправдаят, времето ще покаже.
Сега въпросът е различен: как новите санкции ще повлияят на котировките на петрола и кой ще спечели от ситуацията?
От началото на седмицата цените на петрола се понижиха. Това ще смекчи ефекта на американските санкции срещу Иран върху световните пазари. Американският лек суров петрол с доставка през декември понижи цената си с 47 цента до 62.87 долара за барел.
Сортът „Брент“ с доставка през януари поевтиня с 43 цента до 72.77 долара за барел.
Оптимистите цитират три ключови аргумента
в полза на факта, че само Иран ще пострада и няма да има нищо ново на световния петролен пазар.
Другите производители на петрол компенсират загубите. Саудитска Арабия, Ирак и Русия - трите водещи производители на нефт в света - започнаха да увеличават производството предварително, за да запълнят иранските обеми.
Иранският износ започна да спада много преди действителното налагане на санкции, което означава, че пазарът успя да се подготви и да минимизира последиците от рестрикциите, наложени от Белия дом на Техеран.
Междувременно Саудитска Арабия и Русия заявиха, че не могат да компенсират дефицита, останал след оттеглянето на Иран от петролния пазар. Причината е, че в двете държави няма свободни мощности. В същото време американската шистова индустрия има потенциала да расте.
Между август 2017 г. и август 2018 г.
САЩ увеличиха производството на суров нефт с 2,1 млн. барела на ден.
Това е най-значителното годишно увеличение в историята на петролната индустрия в САЩ.
Сегашната висока цена на черното злато също подпомага развитието на шистовите мощности за добив. Белият дом се готви да заеме освободени пазарни ниши. Някои прогнози сочат, че до година Америка ще престане да внася черно злато.
По тази причина зад санкциите на САЩ срещу иранския износ на петрол прозира и шантаж срещу трети страни, които в момента развиват търговия с Иран.
Ясно е, че изолирането на Иран ще помогне на САЩ да укрепи собствената си петролна индустрия и да закрепи позициите си на европейските пазари.
Забравете за петролните шейхове от Близкия изток или за нефтените олигарси от постсъветското пространство.
Пазарът на черното злато вече „се обяздва“ от шистовите каубои.