Конвенцията за международна гражданска авиация (ICAO), приета през 1944 г. от държави от целия свят, предвижда, че „бъдещото развитие на международната гражданска авиация може значително да помогне за създаването и запазването на приятелството и разбирателството между нациите и народите по света“. Основана на тези принципи, Конвенцията за международна гражданска авиация има за цел да работи с всички заинтересовани държави и страни за постигане на консенсус относно стандартите и препоръчителните практики и политиките. ICAO също така работи за насърчаване на планирането и развитието на международния въздушен транспорт, така че да гарантира безопасния и подреден растеж на международната гражданска авиация по целия свят. Тъй като ICAO отбелязва своята 75-годишнина тази година и през септември ще проведе 40-ата си сесия на Асамблеята, отново призоваваме световната общност да призове ICAO да позволи професионално и конструктивно участие на Тайван, което вярваме, че би помогнало значително на организацията да реализира своята визия и да осъществи мисията си за свързване на света.
Тайван не бива да се пропуска
Тайван, разположен на стратегическо място в Азиатско-Тихоокеанския регион, отдавна се радва на тесни връзки на въздушния си транспорт със страни и райони в тази част от света. Информационният регистър за полетите в Тайпе (Taipei FIR), за който отговаря Тайван, управлява големи обеми въздушен трафик в Източна Азия и вече предостави услуги за над 1,75 милиона контролирани полети през 2018 г., което е увеличение с 5,8% спрямо 2017 г.
Към края на 2018 г. 17-те летища в Тайван са обслужили повече от 68,9 милиона пътници. Около 92 авиокомпании предлагаха услуги от и за Тайван, извършващи пътнически и товарни полети по 313 маршрута, свързващи 149 града по света. Тайван е активен участник в международната общност за гражданска авиация, а FIR на Тайпе е неразделна част от глобалната ѝ мрежа. Предвид технически, професионални и прагматични съображения, Тайван спешно трябва да установи канали за директна комуникация с ICAO и да получи най-актуалните правила и разпоредби, за да може да се гарантира безопасен въздушен транспорт на пътници и товари.
Изграждане на безпроблемно небе заедно
Тайванската администрация за гражданска авиация (CAA) работи усърдно, за да поддържа най-високото ниво на безопасност на въздухоплаването и качество на услугите в FIR нa своя територия. Въпреки това, неспособен да участва в срещите, механизмите и дейностите на ICAO, Тайван е принуден да направи значителна допълнителна инвестиция както на време, така и на ресурси, за да разбере обосновката на решенията на ICAО и да приложи правилно своите стандарти.
Тайван ще продължи да се стреми да прилага мерки за изпълнение на стандартите и препоръчителните практики на ICAO, за да подобри безопасността и сигурността на авиацията. Заради това разрешаването на Тайван да участва в ICAO, включително да присъства на Асамблеята и да получи цялата свързана информация, е необходимо и законно. Това не само отговаря на целите на ICAO за безпроблемно небе и на „Да не оставим нито една държава извън“, но също така би създало печеливша ситуация за Тайван, за Азиатско-Тихоокеанския регион и за ICAO.
Необходимостта от международна подкрепа
Дългосрочните усилия на Тайван за търсене на участие в ICAO привлече глобално внимание. Съобщението на министрите на външните работи на Г-7, публикувано на 7 април 2019 г., след среща в Динард, Франция, изрази подкрепа. В текста се заявява: „Ние подкрепяме независимото участие на всички активни членове на международната авиационна общност в форумите на ICAO. Изключването на някои от членовете му за политически цели компрометира безопасността и сигурността на авиацията”.
Всичко това е в съответствие с нашия призив. Като отговорен участник в международната авиационна общност, Тайван споделя глобалния интерес към опазването на регионалната и глобалната авиационна безопасност и е ангажиран да допринесе за по-нататъшното развитие на световната авиация. Ние сме готови да споделим нашия опит в развитието на авиационната индустрия, както и техническия си опит, докато преследваме общата цел за безопасно, подредено и устойчиво развитие на международната гражданска авиация.