Отидете към основна версия

4 089 11

А сега накъде в БФС?

  • борислав михайлов-
  • бфс-
  • оставка

Въпреки дългоочакваният от мнозина обрат на ситуацията в БФС, бъдещето на българския футбол не изглежда розово

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Големият сеир в българския футбол премина вчера своя апогей, но в нито една медия не чух и не прочетох адекватен анализ на случилото се и на това, което предстои. Боби Михайлов го "сготвиха", но все още нищо не е ясно относно бъдещето на управлението в БФС.

Това коментира в профила си във „Фейсбук“ Виктор Кирков.

Президентът на футболния съюз подаде оставка, която планира да депозира пред Изпълкома (управителния съвет) на националната асоциация в петък. Уловката тук е, че съставът на въпросния орган на организацията е предложен от самия Михайлов и няма отношение към неговото оттегляне. Президентът на БФС се избира от Конгреса (общото събрание) и би трябвало именно той да приеме оставката му и да го освободи от отговорност. Само че този орган е съставен от около 700 членове на националната асоциация, които в голяма степен са контролирани от настоящото ѝ ръководство. Съвсем спокойно Конгресът може да реши да не приеме оставката на Михайлов през декември, когато се очаква да бъде свикан на извънредно заседание.

Всъщност настоящият президент на БФС въобще нямаше намерение да се оттегля, след като министър-председателят (самостоятелно и посредством спортния министър) поиска оставката му. Заплахата от страна на държавата беше, че ще се спре държавното финансиране за футбола. Истината е, че до 2015 г. Министерство на младежта и спорта не е давало никакви пари за футбола. Програмата за развитие на детско-юношеския футбол стартира преди 4 години със сума от 1 млн. лв., която нараства през всеки изминал сезон. Според неофициална информация обаче, по-голямата част от сумата не влиза в БФС, а в туристическа агенция, която заплаща за лагерите на юношески клубни отбори, основно в Сливен и Банско, но и в още няколко тренировъчни комплекса. Заплахата от Министерски съвет не трогна особено много Борислав Михайлов и първоначално той официално отказа да се оттегли от президентския пост във футболния съюз.

Вероятно малко след това ръководителят на БФС беше информиран, че ГДБОП и полицията влизат в сградите на асоциацията, заради установена корупция в съдийството, като акцията е била планирана преди няколко дни (по думите на премиера). Министър-председателят намекна, че има събрани доказателства и вероятно това доведе до промяна в позицията на Михайлов и до обявяването на неговата оставка. Подготвената акция съвпадна с расистките прояви на мача с Англия, за които беше обвинена една от фенските фракции на "Левски", участваща често в политически протести и контрапротести.

Въпреки дългоочакваният от мнозина обрат на ситуацията в БФС, бъдещето на българския футбол не изглежда розово. Дори Конгресът да приеме оставката на Михайлов, промяната на статуквото в най-популярния спорт ще бъде изключително тежък процес. Намесени са твърде много интереси и със сигурност на настоящият президент на централата не е било никак лесно да угоди на всички. Основен фактор е Кирил Домусчиев, който притежава телевизионните права за първенството на Първа лига и по тази линия той осигурява основна част от финансирането на много от клубовете в елита. Същевременно събственикът на "Лудогорец" от началото на тази година притежава и медиите в групата на "Нова телевизия".

В Изпълкома на БФС има и политическо присъствие, тъй като член на органа е Камен Костадинов от централния оперативен съвет на ДПС. Медийното влияние и по тази линия също е осезаемо. На този фон безпроблемното осъществяване на съществени реформи в българския футбол, дори и от опитни визионери и управленци, изглежда по-скоро утопично. Към настоящия момент възнагражденията на оперативните служители в БФС се движат между 1000 и 1200 лева и е цяло чудо, че все още има млади, качествени и работливи хора в структурата на съюза.

Същевременно промяна в представянето на мъжкия национален отбор може да се очаква най-рано сред около 4 години, но и тогава класирането за голям форум ще бъде все още мираж. Все още не е ясно и дали санкциите от УЕФА за проявите на расизъм по време на мача с Англия няма да са много строги и няма да извадят България от участие в квалификациите за следващото световно първенство. Това би редуцирало съществено и приходите на БФС от телевизионни и рекламни права от УЕФА, а това ще се отрази и на възможността централата да реализира съществени реформи.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 7 гласа.

Свързани новини