Отидете към основна версия

1 753 5

Кризата разби вярата в капитализма

  • криза-
  • капитализъм-
  • вяра
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Световната финансова и икономическа криза разруши вярата на хората в политическите им лидери и в пазарната икономика като цяло, гласи изследване на базирания във Вашингтон Изследователски център Пю, предаде БГНЕС, като цитира сп. "Шпигел".

Само четвърт (или 27%) от анкетираните 26 000 души в 21 държави са щастливи от икономическата ситуацията в страните им. Освен това само в четири страни мнозинството хора са доволни и са оптимистично настроени за икономическото си положение – това са Китай (83%), Германия(73%), Бразилия(65%) и Турция (57 на сто).

В сравнение с предишното проучване на Центъра Пю от 2008 г. , но преди да пламне кризата по-късно същата година, е налице спад във вярата на капитализма като икономически модел. В 11 от 21-те държави хората, които още вярват, че пазарният модел води до благоденствие, са едва половината.

Спадът на позитивизма към капитализма е особено силен в страните, които най-силно са засегнати от кризата. В Италия доверието към пазарната икономика се е сринало с 21%, а в Испания с 20 процента. И в двете страни рязко е спаднала подкрепата за тезата, че упоритият труд води до по-добър живот.

Допитването показва още рязко разграничаване между песимизма в Европа, Япония и САЩ, от една страна, и оптимизма в Китай, Бразилия, Индия и Турция, от друга. По-малко от една трета от американците смята, че страната им се развива добре в момента. В Европа по-същия начин мислят 16%, докато в Япония тази категория анкетирани са още по-малко – само 7 процента.

Нещо повече, само един от всеки 10 европейци или японци вярват, че за децата им ще бъде по-лесно да подобрят материалното си състояние и да получават по-добри доходи. На другия полюс са 57% от китайците, убедени, че децата им ще успеят в социален аспект без проблеми.

Проучването разкри също, че хората по света са загубили доверие в правителствата си заради действията им по време на кризата. В 16 от 21-те държави мнозинство от анкетираните считат, че политиците носят основна вина за сегашните икономически беди.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини