Отидете към основна версия

5 437 43

Диктатура на Гешев ще отключи канибализъм във върхушката

  • главен прокурор-
  • иван гешев

Изявлението на главния прокурор изглежда неочаквано, но не и за тези, които са следили изявите му

Снимка: Frognews.bg
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Слънчево февруарско утро. Три дни след Трифон Зарезан и Св. Валентин. Чирпан. Акция под командването на главния прокурор Иван Гешев. По селата стражарите гонят апашите. И ето че от Чирпан Гешев изстреля думи-куршуми срещу най-важните в държавата:

„Миналата седмица всички дават акъл на прокуратурата. Президентът Радев - накъде да гледа прокуратурата, премиерът Борисов - кой да бъде размазан, бизнесменчета и социално слаби консултанти, като Домусчиев и Ковачки, и те дават акъл. Каракачанов и Нинова също се упражняват с прокуратурата. Вместо да си правят вятър на устата, да си свършат работата, за която са избрани“. И не спира тук възмущението му: „Няма да допусна прокуратурата да бъде замесвана в дребни игрички. Никой не може да казва на прокуратурата какво да прави и какво да не прави”.

Първите коментари в мрежата са от сорта: "Храни куче да те лае", "Каквото повикало - такова се обадило" и пр. Сигурно има основание за тях, но е редно да поразсъждаваме, как така след месец и нещо на поста главен прокурор Гешев скочи буквално "с бутонките" на някои от първите хора в държавата. С какви мотиви и откъде такъв кураж?

Вече и за непросветените е ясно, че главният прокурор е новият голям играч в политиката. Дали той сам се нагърбва с тази роля или тя му е вменена е друг въпрос, но предупреждението към политици и цели институции е факт. Гешев предупреждава политици и бизнесмени да не му се бъркат в работата, но самият той прави точно това от първия ден на новия пост. Дава определения за прехода, пише оценки на политици и тяхната дейност, експлоатира липсата на справедливост, предупреждава олигарси и медии, намесва се дори в междудържавни отношения (предупреждението към Сърбия за екстрадицията на банкера Цветан Василев), характеризира приватизацията и пр. Все неща, които нямат нищо общо с прокуратурата. Популярно казано държавното обвинение би следвало да гарантира върховенството на закона, чрез спазване на закона. От доста време прокуратурата обаче прилича повече на репресивна машина, работеща за интересите на определени кръгове - политически и олигархични.

Например подслушването на президента Радев прилича много повече на политическа поръчка, отколкото на спазване на закона. Гешев не пропусна да намекне, че има компрометиращи разговори, които тепърва ще излизат, но от Чирпан предупреждава държавния глава да не му указва посоки за действие.

И като говорим за подслушване няма как да подминем изявлението на премиера Борисов от Германия, че нямал нищо общо с това и не знаел, че ДАНС са закачили СРС-та за командващия ВВС и чрез него са слушали и Радев. И Гешев твърди, че научил, чак когато наблюдаващия прокурор му казал. Дали някой ще се върже на толкова плитки уверения?

Борисов обаче каза още, че се бил разбрал с Гешев последният да „размаже всичко, което цапа“. РАЗМАЖЕ… Това термин от правото ли е? От право, което се прилага у нас?

Гешев усети, че изказването изобличава цял модел на управление, затова побърза да се разграничи. Може да размазва и чисти, но това не трябва да се обявява публично като договорка между него и премиера. А такава очевидно е имало.

От Чирпан Гешев заявява, че прокуратурата вече определя правилата. И се получи прекрасно! Искаха навит като пружина и нахакан главен прокурор, който да фучи като ламята Спаска срещу корупцията – получиха го. Разчитаха това да е само театър, а Гешев да е един от юнаците с умни калпаци, но той иска да е ламята Спаска – страшна за едни и добра за други .

Изявлението на главния прокурор изглежда неочаквано, но не и за тези, които са следили изявите му. Ако перефразираме бившия столичен прокурор Кокинов, се получава: Те си го избраха. И сега ще му сърбат попарата. Което е добре, защото ще ускори края на сбъркания и мафиотски модел, който гони българите навън, а тези, които остават са принудени да се борят за оцеляване. Освен това с установяването на диктатура на прокуратурата, ще се породят много конфликти в политическата върхушка и дори в задкулисието.

Гешев се гневи на политиците и олигарсите, но е главен прокурор, защото именно те решиха така. Техните квоти във ВСС му дадоха поста, което си е политически избор, откъдето ѝ да го погледне човек. А където е замесена политиката, там е и задкулисието. Иначе кой щеше да организира уличните изяви в негова подкрепа с участници, сякаш излезли от хорор филм. Така че главният прокурор да се разграничава от политиците и олигарсите е смешно. Пак заради интересите на определен кръг Гешев стана първо шеф на Специализираната прокуратура, а после зам.-главен прокурор. През последните пет години единственото дело, с което е зает, това е делото „КТБ“. А то е обрасло с политика отгоре до долу. От Гешев се очаква да прикрие тези, които фалираха банката и той го прави. Затова не забеляза никъде в разследването името на Делян Пеевски. А депутатът от ДПС може да е всичко, но не е точица, която трябва да се търси с микроскоп… Над 500 млн е ползвал от КТБ и още над 500 млн с майка си под формата на кредити. Пише го в тетрадката на главния свидетел на обвинението, но Гешев остава сляп за инициалите Д.П. и Д.П.-1.

И още нещо. Иван Гешев налита на политиците, но не обелва дума за Ахмед Доган. Вярно, че досега те не са казали публично нищо за него, но защо да го правят, ако той е техният човек? Колкото ѝ да отрича Гешев подобно нещо, нещата изглеждат точно такива.

Писали сме многократно, че се готви диктатура на прокуратурата. Това вече е факт. За да затвърди властта на коалицията "главен прокурор-Доган-Пеевски", Гешев ще трябва да "размаже" някои недосегаеми до този момент. Това е задължително и заради очакването да получи доверие от Вашингтон - явно и от Москва - неявно.Затова рамото на върхушката на ДПС му е толкова важна.

Тази война ще изостри конфликтите в задкулисието, което пък ще доведе до истински канибализъм. Става дума за много пари и власт. Зависимостта от тях не е по-малка от хазартната. Като няма обществена енергия и воля да отхвърлим подобен фашизоиден модел, ще се надяваме на вътрешно разчистване на сметките. "Чистачът" Гешев обаче трябва да се оглежда, защото тези, които го подкрепят и бутат нагоре, преди са правили това и за други. Някои от тях днес са в незавидно положение и дори в ареста.

Коментар на Димитър Маринов за Frognews.bg

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 24 гласа.

Свързани новини