Без редакторска намеса публикуваме право на отговор на Община Варна относно материал на медията ни, касаещ проблемите с Варненското езеро:
В своя публикация журналистът Петър Здравков твърди, че представя „факти“, свързани с аварията на тръбопровода във Варненското езеро. Информацията обаче е представена манипулативно, без да позиция на Община Варна.
Напомняме следните факти, които са спестени в публикацията на Петър Здравков:
Тръбопроводът е изграден от фирма SFELINOS S.A. и е пуснат в експлоатация през 2011 година, съгласно договор с Министерството на околната среда и водите. Той е бил въведен в експлоатация с разрешение за ползване на 06.12.2011 г., с гаранционен срок от осем години. Съоръжението е било предадено от МОСВ на „ВиК- Варна“ за управление, поддържане и експлоатация, което от своя страна го предоставя на Община Варна през 2012 г.
Информацията за възникнал дефект на транспортиращ водопровод е подадена в Община Варна от „Водоснабдяване и канализация Варна“ ООД през август м.г. След получаване на сигнала Община Варна е уведомила контролните органи по водите, извършена е проверка и подводен оглед от експерти. Успоредно с това Община Варна е изискала подробна информация за обекта от Министерството на околната среда и водите, което е възложител на обществената поръчка и извършил разплащането на проекта.
Община Варна е изпратила писмо до фирмата-изпълнител SFELINOS S.A. за предприемане на спешни мерки по отстраняване на дефекта, възникнал в рамките на гаранционния срок, който, съгласно условията на договора с МОСВ, е до 06.12.2019 г. В писмото е посочено изрично, че при непредприемане на действия за ремонт на тръбопровода, Община Варна ще изиска по съдебен ред покриването на разходите за отстраняване на дефекта.
От страна на „Водоснабдяване и канализация Варна“ ООД бе направено обследване на подводната част на обекта със сонар. Изработен е проект за ремонт на напорен тръбопровод ф500 за отпадъчни води, находящ се под дъното на Варненско езеро, част „Технологична“ към обект „Трансформация на ПСОВ-Аспарухово в помпена станция и транспортиращ тръбопровод, изпълнен по проект ИСПА, мярка 2002/ВС/16/Р/РЕ/016 „Интегриран проект за водния цикъл на гр. Варна". Осигурено е финансиране от МРРБ в размер на 1 300 000 лв.
В момента компрометираната тръба е запушена, като отпадните води се отвеждат от аварийната тръба на КП Аспарухово след механично пречистване – така, както е било преди 2011 г! В момента по случая се извършва прокурорска проверка, от която трябва да стане ясно как е изпълнен проектът по време на строителството в периода 2009-2011 г.
По официални данни на РЗИ–Варна, предоставени на 22.05.2020 г. пред медиите във Варна, качеството на морската вода край 21 плажа е отлично, а край 2 – добро. Проби са били взети от 23 зони, като качеството на водата в 21 от тях е отлично, а в 2 – Офицерски плаж и Аспарухово – добро. През октомври м.г., след аварията, пробите от района на Аспарухово, са били между ниво отлично и добро.
Междувременно Варненската туристическа камара излезе с официална позиция по темата, в която изказват категоричното си неодобрение на развихрилата се в медиите и социалните мрежи негативна кампания, по повод авариралия тръбопровод във Варненското езеро. Според тях е ясно, че вече се работи по ремонтирането на тръбопровода, а официалните данни на РЗИ във Варна сочат, че морската вода в курортите е с отлично качество. Представителите на туристическия бранш призовават институциите и варненската общественост да се обединят и да подкрепят Варна като чиста и безопасна дестинация за туризъм и бизнес.
ФАКТИ благодари на Община Варна за бързата реакция и, за да няма скрито-покрито от обществеността, от нашите многоуважаеми читатели, като отговорна медия ще си позволи да изрази тук следното кратко становище, както и да припомни няколко въпроса, на които именно се акцентираше в материала ни по темата.
На първо място, посоченото от Община Варна в правото на отговор не е било отричано в материала ни по темата. Отлично знаем, че тръбата в момента се ремонтира и в материала това е посочено.
На второ място, Община Варна казва, че е изпратила писмо на фирмата, която е монтирала тръбата, но Община Варна не казва КОГА го е изпратила. А това е изключително важно.
Община Варна би могла да ни изпрати информация по въпроса, както и да информира гражданите си по него.
На трето място, Община Варна не коментира основния акцент в материала ни, а именно това, че не се е реагирало светкавично, което в превод означава спешен ремонт на тръбата със собствени средства и чак след това търсене на сметка на въпросната фирма, която е монтирала тръбата. А дори да се вземе предвид посочения гаранционен срок, то какво точно е правила Община Варна до 13.03.2020г., когато най-после обявява обществена поръчка за ремонт на скъсаната тръба?
На четвърто място, продължава да е неясно на гражданите на Варна защо тяхната община не ги е информирала за този толкова неприятен проблем. В правото си на отговор Община Варна не засяга този акцент от материала на медията ни, а въпросът за няколкомесечното мълчание чака отговор.