Отидете към основна версия

2 895 7

Смърт и разруха: адът на децата в Йемен

  • йемен-
  • ад-
  • война-
  • деца-
  • смърт-
  • разруха-
  • саудитска арабия

За децата ужасът в Йемен няма край

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Преди броени дни в северозападната йеменска провинция Саада един автомобил беше атакуван от въздуха. При нападението загинаха 13 души, сред които и четири деца. То беше осъществено от международната коалиция в Йемен, предвождана от Саудитска Арабия.

Атаката дойде броени часове след като генералният секретар на ООН Антонио Гутереш отстрани международна коалиция в Йемен от черния списък  на Обединените нации, който бива обновяван всяка година. Въпросният списък съдържа имената на държави или организации, както и политически субекти, които убиват, нараняват, отвличат или обучават деца за войници, отказват достъп на деца до хуманитарни помощи или нападат училища или болници. Предвожданата от Саудитска Арабия военна коалиция в Йемен присъстваше в черния списък на ООН през последните три години. 

Критици на спорното решение за отстраняването на коалицията от черния списък посочват, че вероятно то има връзка с факта, че Саудитска Арабия беше домакин на провелата се в началото на месеца донорска конференция за Йемен.

Най-малко 1400 убити деца

"След пет години война най-потърпевши са децата", посочва пред Дойче Веле Юсра Семаш от организацията "Save the Children". Деца продължават да бъдат убивани или наранявани, а тъй като в хода на сраженията редовно биват разрушавани училища и болници, децата са застрашени дори и на местата, на които би трябвало да се чувстват сигурни, допълва тя.

Това се потвърждава и от годишния доклад на ООН за децата в конфликтните региони, който беше публикуван на 9 юни. Според него, през 2019 година в Йемен са били регистрирани над 4000 случая на тежко насилие срещу деца. Над 680 деца, сред които 43 момичета, са били обучени за войници. Освен това са били арестувани повече от 100 малолетни. Най-голям брой от тези посегателства се приписва на подкрепяните от Иран хути и тяхната организация "Ансар Аллах". През 2019 са били убити или осакатени и над 1400 деца. Най-много от тези престъпления се падат отново на хутите. А международната коалиция е отговорна за 222 убийства на деца в Йемен. Деца в Йемен редовно умират и от продължаващите сражения, от противопехотни мини и други експлозивни вещества, както и при нападения от въздуха, включително бомбардировки.

В тази връзка Юсра Семаш казва, че над 12 милиона деца в Йемен се нуждаят от хуманитарна помощ. Много от тях са прогонени от родните си места, страдат систематично от недохранване или се разболяват от холера или дифтерит. А сега положението допълнително се утежнява от пандемията от Ковид-19.

Предвожданата от Саудитска Арабия международна коалиция в Йемен приветства решението за изваждането ѝ от черния списък  на ООН, но същевременно призова организацията да предостави доказателства за убитите 222 малолетни в Йемен, както се посочва в доклада.

Защо ООН се реши на тази крачка?

Решението на Гутереш беше остро разкритикувано от редица правозащитни организации. Така например в позицията на "Хюман райтс уоч" се казва, че Гутереш е игнорирал напълно собствените доказателства на ООН за продължаващото насилие срещу деца. А от организацията "Watchlist on Children and Armed Conflict" посочиха, че "освобождавайки предвожданата от Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства международна коалиция от всякаква отговорност за убийствата и осакатяванията на деца в Йемен, генералният секретар съдейства за това нападенията над деца да продължат".

В същото време пратеничката на генералния секретар на ООН по въпросите на децата и въоръжените конфликти Вирджиния Габа заяви, че решението на организацията не е било взето под нечий натиск, а само въз основа на актуалните информации и данни.

Автор Керстен Книп

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 4 гласа.

Свързани новини