Отидете към основна версия

7 534 20

Нова трагедия в Норилск. Какво се знае дотук

  • норилск-
  • арктика-
  • сибир-
  • разлив-
  • владимир потанин

Концернът на близкия до Кремъл олигарх Владимир Потанин очевидно е предизвикал нова екокатастрофа

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Там той е установил самостоятелна държава със собствени закони." Концернът на близкия до Кремъл олигарх Владимир Потанин очевидно е предизвикал нова екокатастрофа в Норилск. Ето какво се знае дотук:

 

Норилск - сибирският град, в който се намира седалището на втория в света производител на никел, напоследък не слиза от вестникарските заглавия. Но не заради ръст в производството на никел и паладий, а заради екопрестъпления. И заради опитите те да бъдат потулени.

Само през последните няколко седмици екокатастрофите очевидно са вече две, като и за двете отговорност носи концернът „Норникел“ - един от най-големите руски износители на суровини. Той е под контрола на Владимир Потанин, един от най-богатите хора в Русия с тесни връзки в Кремъл.

Извънредно положение след разлива на дизел в Арктика

Първата екокатострофа се разигра на 29 май, след като от резервоара на електроцентрала, собственост на „Норникел“, изтекоха 21 000 тона дизел. Горивото попадна в почвата и в близките реки и се превърна в сериозна заплаха за чувствителната екосистема в тази част на Арктика. Концернът и силно зависимите от него местни власти се опитваха в продължение на дни да прикрият катастрофата.

Едва на 3 юни бе обявено извънредно положение, с което катастрофата бе призната за събитие от национален мащаб. Във видеоконференция с президента Путин олигархът Потанин увери, че неговата фирма ще поеме всички разходи за отстраняване на причинените щети. Спомената бе дори рекордно високата за Русия сума от 10 милиарда рубли, което се равнява на около 127 милиона евро.

Оттогава насам руските държавни медии постоянно съобщават за големи успехи при премахването на замърсяванията. Екоактивистите обаче припомнят, че отстраняването на последствията от сходна катастрофа в руския Далечен север е продължило години.

Отровни води в тундрата

Само месец по-късно, на 28 юни, се появиха първите информации за нов тежък инцидент в Норилск. Този път става дума за големи количества силно отровни води, изхвърлени в тундрата от резервоар на „Норникел“. Инцидентът е документиран от независимия московски вестник „Новая газета“ и от местни активисти на „Грийнпийс“.

„Норникел“ потвърди инцидента с кратко съобщение, но посочи, че на 28 юни „техническата вода“ била преляла от резервоара след дъждовете, след което изтичането било спряно и тя била изпомпана. Екоактивистите обаче твърдят, че разполагат със снимки, направени с дрон на 20 юни, които показват, че още тогава е имало изтичане на отровни води.

На 28 юни активистите намират въпросното място и правят снимки и видеозаписи на изливащите се води и измрелите околни дървета. Чак след това на мястото се появяват служители на концерна, полицаи и работници, които се заемат да спрат помпите и да демонтират тръбите, от които се изливала водата.

Екоактивистите се опасяват, че токсичната вода от резервоара е достигнала през малките реки до езерото Пясино, което е по-голямо от Боденското езеро. В него се вливат и реките, замърсени от разлива на дизел в края на май.

В царството на Потанин

За да установят степента на замърсеност, екоактивистите взели проби от водата в езерото и неговите притоци. На 27 юни политикът от опозиционната партия „Яблоко“ Сергей Митрохин прави опит да отнесе пробите в Москва за независимо разследване. Но на летището в Норилск му забраняват да ги изнесе - под предлога, че това можело да стане „само с разрешението на комбината“.

Тъй като това представлява нарушение на руските закони, обединението на руските независими медии „Синдикат 100“ призова властите да изяснят „как на бизнесмена Владимир Потанин му се е удало да установи на Таймирския полуостров самостоятелна държава със собствени закони“. От обединението настояха този район "да бъде върнат в зоната на действащото руско законодателство“.

 

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 23 гласа.

Свързани новини