Отидете към основна версия

2 894 30

Руски експерт прогнозира твърд подход на Байдън към Москва

  • джо байдън-
  • москва-
  • русия-
  • сащ

Мнение на политическия анализатор Дмитрий Дробницки пред вестник „Взгляд“

Снимка: EPA/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Обама, който се обиди на Русия, е едно, а Байдън друго. Той дойде да за да оказва натиск и ще го направи по всякакъв начин “, заяви политическият анализатор Дмитрий Дробницки пред вестник „Взгляд“, коментирайки препоръката на бившия главен съветник на Доналд Тръмп за Русия Фиона Хил към избрания президент на САЩ Джо Байдън да не се отнася към Русия пренебрежително.

„Администрацията на Байдън ще има същата политика спрямо целия свят - да сближи своите идеологически съюзници възможно най-близо и да оказва натиск върху всички останали колкото е възможно повече. Този натиск ще бъде твърд и всички средства ще бъдат позволени. Най-вероятно първите три години ще преминат в трудни отношения между страните, особено след като Русия вече е обявена за виновна за поредната хакерска атака и те няма да се откажат от думите си“, прогнозира политологът-американист Дмитрий Дробницки.

Бившият главен съветник на Доналд Тръмп за Русия Фиона Хил посъветва новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън да не се отнася пренебрежително с Русия - както, по нейно мнение, направи администрацията на Барак Обама, в която Байдън беше вицепрезидент. Хил припомни, че Обама нарече Русия регионална сила. „Но светът се промени напълно. Байдън не може да стане Обама 2.0 ", цитира РИА Новости бившия съветник на Белия дом. Според нея Русия представлява "хибридна заплаха" за САЩ.

Президентът Обама се сблъска с напълно различни задачи от тези, с които може да се сблъска избраният президент Байдън, така че последният определено няма да стане Обама 2.0, отбеляза Дробницки. Освен това, посочи експертът, трябва да се има предвид, че политиките на бившия шеф на Байдън бяха сериозно повлияни от неговите лични качества. „Обама имаше една важна черта - беше много докачлив. Когато стана ясно, че Русия не го третира като пророк на демокрацията, отношенията между страните рязко се влошиха “, обясни Дробницки. - Тогава започнаха изявления за Русия като регионална сила, която произвежда нефт, газ и малко оръжия. И така, той започна президентството си с обещания за рестарт и завърши с най-лошите отношения с Русия от много години насам. "

Като цяло, смята експертът, президентството на Обама може ясно да бъде разделено на две части. „Отначало той дойде като представител на младежта от Харвард и се опита да покаже на целия свят каква трябва да бъде демокрацията и как да живеем. Но след либийската война през 2011 г. стана ясно, че повечето политици няма да го слушат и тогава се появи друг Обама, който е много по-близо до Бил Клинтън и Байдън “, каза американистът.

Но за самия Байдън тактиката няма да се определя от емоциите, подчерта източникът. „Обама, който е обиден от Русия, е едно, но Байдън, който дойде с определени геополитически задачи, е съвсем друго“, смята Дробницки. „Дали ще бъде възможно да реализираме нашите планове е друг въпрос, но САЩ разполагат с последните десетки трилиони долари в печатните машини и няколко години, за да консолидират либералното статукво на Запада“, заключи експертът.

Във вторник бившият посланик на САЩ в Русия, професорът от Станфордския университет Майкъл Макфол предположи, че президентът Байдън ще бъде нещо повече от Тръмп, говорейки за демокрацията и правата на човека в Русия. Според бившия дипломат новият екип на Белия дом ще положи повече усилия за развитие на двустранни отношения със съседните на Русия държави, по-специално с Молдова, Украйна и Грузия. „Екипът има много повече опит и самият Байдън има много опит в тези страни“, каза Макфол.

Превод и редакция: Юлиян Марков

Източник: "Фокус"

Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.

Свързани новини