Едните смятат, че Великобритания върви към провал. А другите: че я чака светло бъдеще. Истинска пропаст е зейнала между тях. Но и едните, и другите преувеличават. Коментар на ФАЦ.
Тези думи режат като с нож: ако не проведе основни реформи, Великобритания е заплашена да се превърне в "провалена държава", пише бившият премиер Гордън Браун. Според него, гражданите вече са изгубили доверие в начина, по който ги управлява "лондонският елит".
Вярно, Браун е шотландец, а в Шотландия недоволството срещу "Лондон" е особено голямо. И то не само заради Брекзита, против който гласуваха мнозинството шотландци. Сега, след като Обединеното кралство наистина излезе от ЕС, шотландските националисти отново здраво напомпват крилатите стремежи към независимост. Тъкмо за това предупреждаваха противинците на Брекзита: че в резултат от него и от английския национализъм ще възникнат колатерални щети и Великобритания може да се разпадне.
Трябва да припомним обаче, че мнозина обясняваха и самия Брекзит тъкмо с умората на хората от управляващите елити и с недоверието им към политиката. Очевидно си имаме работа със структурни феномени, които разтърсиха и Америка в епохата на Тръмп. А сплотеността на обществото не се постига само с добронамерени призиви. Тази сплотеност е силно разклатена и от пандемията и лошия кризисен мениджмънт на правителството в Лондон.
Истинска пропаст е зейнала между онези, които предричат на страната светло бъдеще, и другите, които я виждат на път към същински провал. Но може би и едните, и другите малко преувеличават.
Клаус-Дитер Франкенбергер, ФАЦ
"Франкфуртер Алгемайне Цайтунг"