Отидете към основна версия

4 420 70

Христо Иванов пред ФАКТИ: Държавата е като мащеха за българите в чужбина

  • христо иванов-
  • демократична българия-
  • парламентарни избори-
  • цик-
  • информационно обслужване-
  • българи в чужбина

"Ако 2 милиона българи получат нормална възможност да гласуват, относителната тежест на тези 300-400 хиляди гласа, които са купени и контролирани, става съвсем друга", каза Иванов

Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Да създаде безвъзмездно и за броени часове фoрмa зa електронна регистрация нa изборни ceкции в чужбина - тoвa прeдложи вчера „Демократична България“ на ЦИК и „Инфoрмaциoннo oбcлужвaнe“.

Припомняме, че по-рано (преди 13 дни) „Демократична България“ изпрати пиcмo дo ЦИК, c кoeтo пoиcкa тaкaвa фoрмa зa eлeктрoннa рeгиcтрaция дa бъдe cъздaдeнa нa cтрaницaтa нa кoмиcиятa. „Щoм виe нe мoжeтe дa нaпрaвитe тaзи фoрмa, ниe ви прeдлaгaмe дa я нaпрaвим - зa 12 чaca, утрe тя щe бъдe гoтoвa, бeз пaри, бeз никaкви уcилия oт вaшa cтрaнa", каза вчера Христо Ивaнoв в изявлeниe нa живo, излъчeнo във Фeйcбук.

За да говорим за вота на българите в чужбина, ограничен ли е този вот, от какво и защо, от ФАКТИ се свързахме със cъпрeдceдaтeля нa „Демократична България“ Хриcтo Ивaнoв.

„Ако погледнете историята на Изборния кодекс и неговите изменение, всяко следващо изменения затруднява участието на българите в чужбина във вота, вместо да го облекчава. Българската държава се държи абсолютно като мащеха спрямо тях. Вместо да си поставяме за приоритет 2 милиона българи да бъдат максимално привлечени, българската държава да прави усилия и да си постави за проста цел формулата, че България е навсякъде, където има и един българин, ние ги отрязваме в името на това да осигурим по-голяма относителна тежест на контролирания вот в България“, коментира Христо Иванов.

„Това е технологията на корупционното управление – крадеш пари, с тези пари купуваш, плашиш, натискаш хора, промиваш им мозъците с медиите и си осигуряваш един електорален блок, на който трябва да осигуриш максимална тежест, като изгониш всички останали, които биха могли да участват в изборите и на първо място – българите в чужбина. Това е формулата на корупционното задушаване на страната. Това прави българската държава с 2 милиона българи, вместо да прави всяко едно усилие да ги държи близо до себе си и свързани със себе си“, каза още той.

На въпроса дали ако българите в чужбина масово гласуват, би се променил драстично вотът, Христо Иванов отговори: „Разбира се, че ще се промени. Ако 2 милиона българи получат нормална възможност да гласуват, относителната тежест на тези 300-400 хиляди гласа, които са купени и контролирани, става съвсем друга. Това ще промени България и точно затова с всяко следващо изменение на Изборния кодекс се затруднява тяхното участие“.

Относно начините за затрудняване на участието на българите в чужбина в изборите у нас, той каза: „Не се направиха никакви усилия да се облекчи участието в изборите на българите в чужбина. Обещаваме електронно дистанционно гласуване от колко години? Имаше референдум – не зная дали някой си спомня за това. Отделно ние преди две години сме внесли законопроект за електронно гласуване – конкретен, разработен, тестван на наши вътрешни избори. Още преди две години Парламентът е имал възможност да го разгледа. Искам да подчертая, че никой – нито опозиция, нито управляващи, не е забелязал това нещо. Забележете, ДПС, които теоретично имат интерес, също не са, защото тях ги е страх, че в Турция всъщност има много български турци, които са светски настроени демократи и биха гласували против Доган и против Ердоган. Затова ДПС не иска дистанционно гласуване.

Добре, не могат да въведат електронно гласуване. Предложи ли сме им пощенско гласуване. Това е технология от 19. век. Има законопроект от две години – никой… Предложили сме им да се върне разпоредбата, в която има автоматично регистриране на секции. Когато няма дистанционно гласуване, възможността на българите в чужбина да гласуват, се определя от това къде ще има секции. Преди няколко години разпоредбата беше, че автоматично там, където на миналите избори има над 100 гласа, се откриват секции. Не, Парламентът отказа да разгледа и това.

Сега, щом искаме тези идиотски регистрации, нека поне да има електронна форма. Тази електронна форма вече 13 ден ЦИК не може да я разработи. Ние им предложихме – ще я направим за нула време, безплатно, само да не правят хората на маймуни. Всичко това просто е един каталог от неща, които биха могли да бъдат направени от българската държава, за да привлече тези свои граждани към себе си”.

„Българските граждани в чужбина са български граждани, колкото всеки друг. Те имат конституционно право да гласуват и българската държава трябва да се погрижи да им осигури тази възможност. А не питекантропи като Симеонов да има казват да хванат самолета. Симеонов ще хване влака за Бургас“, категоричен беше Христо Иванов в края на разговора ни.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 35 гласа.

Свързани новини