Отидете към основна версия

2 946 26

Тома Белев пред ФАКТИ: На територията на юг от Камчия от 2008 година не се спазват законите

  • тома белев-
  • камчия-
  • черноморие-
  • дюни-
  • защитени зони-
  • застрояване-
  • протест

"Камчийският бряг е най-големият комплекс от дюни в България", каза Белев

Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Протест в защита на Камчийския бряг започна тази сутрин пред Министерския съвет. Организатори на протеста са коалиция „За да остане природа в България“ и инициативата „Зелени закони“.

„По незаконен начин Министерството на околната среда и водите премахна изричната забрана за застрояване на най-големия комплекс дюни в България. След като разкрихме, че това се е случило със скандална подмяна на документ, публикуван за обществено обсъждане, министър Емил Димитров обеща проверка и отмяна на заповедта. Минаха две седмици, в които не се случи нищо. Явно целта е обществото да забрави. Затова свикваме протест преди заседанието на Министерски съвет на 10 февруари (сряда) от 8:30 ч.“, пишат организаторите на протеста.

Припомняме, че със Заповед № РД-987 от 10 декември 2020 година, обнародвана в “Държавен вестник” на 19 януари 2021 година, „Камчия“ беше обявена за защитена зона, но в заповедта липсваха текстове относно забрана за строителство в територията. По-късно - на 22 януари, Министерството на околната среда и водите обяви, че започва вътрешна проверка по процедурата за издаване на заповедта. След това от МОСВ обявиха, че се възобновява процедурата по обявяване на защитена зона „Камчия“.

"Kазусът с Камчийски пясъци е един от многото проекти за строителство на черноморското крайбрежие, за които след серия от протести в над 15 града през юли 2020 г., партия ГЕРБ обяви, че ще въведе мораториум. Затова и исканията на протеста засягат презастрояването на морския бряг изобщо и включват и искане обещанието за мораториум да бъде изпълнено, както и да се спрат скандалните строежи от миналата година край Алепу и Синеморец", казват още организаторите на протеста.

За да говорим за защитена зона „Камчия“, дюните там и опасностите от застрояването им, от ФАКТИ се свързахме с природозащитника и общински съветник в Столичния общински съвет Тома Белев, който освен част от екипа на „Зелени закони“, е председател на УС на „Зелени Балкани“ и на сдружение Асоциация на парковете в България“.

„На територията на юг от Камчия от 2008 година не се спазват законите. Там бяха продадени като земеделска земя дюни и част от морския плаж, бяха заменени дюни и частни от морския плаж, беше одобрено изменение в устройствения план без екологична оценка и оценка на съвместимост с целите на „Натура 2000“. Не са изпълнени задължението по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие да се върнат тези имоти и да бъдат обозначени като дюни. Част от тях все още се водят като урбанизирани територии. Това са множество нарушения на различни закони“, коментира Тома Белев.

„От 2008 година до момента са 13 години и няма никаква промяна, никакво действие върху този най-голям, бих го определил, феодален имот. Това все пак са седем квадратни километра, в продължение на пет километра от морския бряг“, каза още Белев.

„Камчийският бряг е най-големият комплекс от дюни в България. Той е всъщност по-голям от комплекса на Ропотамо. По брега на Камчия има всички видове дюни – и бели, и сиви, и облесени, и влажните понижения между дюните. Това е най-големият дюнен комплекс на България“, допълни той.

„Камчийският бряг е част от рамсарско място, част от зони на Натура 2000. Има над 200 вида защитени птици, множество защитени видове растения – над 100 вида. Мястото е уникално. Когато цъфтят дюните – те цъфтят рано напролет, е невероятно да се разходи човек там“, каза още той.

По повод днешния протест пред Министерския съвет, Тома Белев каза: „Това беше една от причините за протеста – че по време на самите обществени консултации подмениха проекта на заповедта за защитената зона и от нея отпаднаха забраните за застрояване. Това го установихме, оповестихме, министърът уж взе решение да възобнови производството – тоест да оттегли заповедта си и обществените консултации да започнат отново, но не виждаме такава заповед да е публикувана на сайта на Министерството на околната среда и водите. Виждаме само думи“.

„Заповедта трябва да бъде отменена по административен път, тъй като има чисто административни нарушения и да се възобнови производството по нейното издаване. Протестът има и други цели. Министърът на регионалното развитие трябва да картира тези дюни – така задължава законът. Той трябва да издаде актове за държавна собственост на дюните – така е по Конституция. Министърът на земеделието, храните и горите трябва да развали сделките, след като не може да възобнови държавната помощ, той е длъжен да ги развали – така го разпорежда Договорът за функциониране на Европейския съюз. Имаме множество задължения на различни лица, които трябва да се изпълняват. Тези задължения не се изпълняват и това е просто една 13-годишна политика. Няма никаква разлика между това кой управлява – дали ще управлява Тройната коалиция, дали ще управлява ГЕРБ, дали ще управляват БСП и ДПС заедно, няма никаква разлика. Никой не изпълнява задълженията си по закон“, каза още Белев.

На въпроса как си обяснява тази 13-годишна политика, Тома Белев отговори: „С неясния собственик на тези седем квадратни километра. Спазването на законите е задължение както на нас, гражданите, така и на институциите. Обяснявам си ситуацията с това, че не е ясен собственикът на тези седем квадратни километра. Досега няма декларация за собственик, въпреки че са задължени да е ясен крайният собственик. Това може да е някой кувейтски емир, може да е някой търговец на плът или на оръжия, може да е Доган, може да е Борисов – никой не е наясно кой е този, който се възползва вече 13 години от тези пропуски на властта“.

„Очаквам да се изпълняват задълженията и те трябва да ги изпълняват. Ние настояваме за това – Министерски съвет да седне и да изпълни задълженията си по закон. Това е нашето настояване и то е трайно настояване към всеки Министерски съвет. Сега просто имаме пример за още едно неизпълнение на задълженията, за още една грешка в полза на този неясен собственик“, категоричен беше Тома Белев в края на разговора.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.

Свързани новини