Отидете към основна версия

5 343 12

Дюнигейт – система за държавно ограбване

  • дюни
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

 

След скандала с имотните далавери с държавни земи в Несебър, разследване на колегите от сайта Биволъ се е натъкнало на неопровержими доказателства, че това не са инцидентни актове, а добре разработвана организирана система за държавно ограбване.

Всичко е действало като добре смазан механизъм за облагодетелстване на хора, свързани с властта и преди и сега. Единствено разкритието на Биволъ за конкретните параметри на сделката по продажбата на 29 дка дюни между Несебър и Равда предизвика обществена колизия и принуди управляващите да спрат продължаващите процедури. Буквално въпрос на часове е било подписването и окончателната финализация на поредица от други продажби на терени от държавния горски фонд по морето. Подписите не са били положени, защото скандалът с дюните набра взривоопасна популярност, но папките стоят на бюрата на служителите на МЗХ с приключени преписки.

Министър Мирослав Найденов не пожела да откликне на призива ни от преди седмица да оповести и останалите чакащи за подписване сделки, както и новозапочнатите процедури от правителството на ГЕРБ. Вместо това той предпочете да заяви публично, че преотредителните сделки са били спрени след 2009 г, а нови не са започвани. След като стана ясно, че това не отговаря на истината земеделският министър обясни, че според новия Закон за горите е длъжен "по дефиниция" да приключи всички подобни порочни продажби, защото в него имало такава клауза. Защо тази клауза е приета и гласувана от ГЕРБ, които бяха вносители на промените в закона, министърът не отговори. Това обаче достатъчно красноречиво казва, че икономическите и корупционни интереси никак не са се променили със смяната на правителствата.

Верен на своето обещание, Биволъ положи усилия да свърши това, което обществото очаква, а управляващите явно имат интерес да прикриват. А то е схемата за това как се приватизират най-прекрасните кътчета на България и как се превръщат в бетонни гета, за да извличат огромни печалби родните неофеодали. Малко по-малко ние разкриваме нови и нови подобни спекулативни сделки, в които изплуват неизменно свързани фирми, или лица с хора от висшите етажи на властта в страната. Публикуваните по-долу данни и документи не са цялата истина, но са един допълнителен пример за цялостната ситуация.

В продажбата на 29 дка дюни до Несебър от които тръгна всичко, излезе името Димитър Петров, който се оказа тъст на шефа на БФС Борислав Михайлов. Пред медиите Петров се възмути, че името му се свързва с Михайлов, защото тази сделка нямала нищо общо с футболния бос. Документите, до които Биволъ успя да се добере, обаче говорят нещо съвсем друго.

Шефът на БФС Боби Михайлов е подал заявление да придобие 7 декара държавна гора в Несебър през 2007 г, по същото време когато неговия тъст пожелава скандални 29 декара дюни. В един и същи ден - 03.08.2007 кметът на Община Несебър Магдалена Мандулева подписва одобряване подробните устройствени планове (ПУП) на имотите на Михайлов и на тъста му. Самата Мандулева е бивш служител на РДГ Бургас и директор на несебърското ловно стопанство. Михайлов заплаща 90000 лв., за да извади от горския фонд апетитния имот, намиращ се между Слънчев Бряг и Свети Влас. Футболният бос обаче не е влязъл във владение за разлика от своя тъст, който успя да придобие 29 декара на цена 580 000 лв. на 27.11.2012 и още на следващия ден да го препродаде на цена 4 млн лв.

Едновременно с Михайлов заявление е подал архитект Калин Тихолов. Той е автор на ПУП-овете за всички тези държавни имоти - гори и дюни, които се превръщат в урбанизирана зона. Същият Тихолов е автор и на скандалния ОУП за Царево, заради който България ще бъде осъдена от Европейската комисия. Като "награда" той трябва да получи 18 декара гори, в съседство с терена от 7 декара на Боби Михайлов.

Терените на Михайлов и Тихолов пък са съседни на терените продадени през 2010 г. на фирмата "Крим 2002", собственост на Илиян Балабанов, който е автор на ОУП на Община Несебър, върнат заради несъвместимост с екологичната оценка. "Крим 2002" през 2011 г. препродава земята на фирмата "Форт Нокс", която е имала общ бизнес с фирмата на президента Плевнелиев "Линднер", а като регионален министър той лично ходи да прави първа копка на техен общ обект.

 

Земи само за членовете на профсъюза

Версията на властта, че законът връзва ръцете на министерството, защото то е длъжно да се съобрази и да изключи терените от горския фонд след като постъпи заявление от инвеститор, също издиша. От публикуваното писмо на областния управител на Бургас до кмета на община Несебър, датирано от 18.06.2007 г. се вижда, че порядъкът е обратен. Година по-рано (предложението е от 31.05.2006) Министерството на горите е набелязало апетитния терен от горския фонд и го е трансформирало от изключителна държавна собственост в частна държавна собственост. За това обаче не научава никой, освен подбрани "инвеститори", които подават заявления, за да придобият земите през законовата вратичка, без търг и прозрачна публична процедура.

Писмото, което доказва, че държавата е подготвяла далаверата със земите предварително. Такива писма има за всеки един от терените визирани в Дюнигейт:

Красноречив е фактът, че заповедите за одобряване на ПУП за терените на Боби Михайлов, на неговия тъст Димитър Петров, на архитект Калин Тихолов и на "Крим 2002" са подписани в Община Несебър в един и същи ден - 03.08.2007 и дори носят поредни номера. 590 - за 29-те дка на тъста на Борислав Михайлов, 591 на Калин Тихолов за 11 дка, 592 на самия Борислав Михайлов за 7 дка, 593 отново на Тихолов за 7 дка. Заповедите на бившия шеф на ДАГ Стефан Юруков, с които се дава ход на процедурата също са подписани в рамките на два дни. Това ясно показва, че преписките се движат в пакет и става въпрос за системно и организирано разграбване на държавния ресурс от страна посветените, приближени на властта, а не за индивидуални изключения на случаен принцип.

Михайлов и Тихолов просто нямаха късмет, защото "Дюнигейт" избухна преди техните сделки да бъдат финализирани с министерски подпис.

И преди, и сега...

"Дюнигейт" показа черно на бяло, че схемата наследена от Тройната коалиция не само, че не е прекратена, но при "ремонта" на Закона за горите са оставени специални текстове, които задължават държавата да финализира започнатите от предишното правителство сделки. Освен това в новия Закон за горите, приет през 2011 г., е оставена вратичка за нови сделки на същия принцип.

Разрешения за един ден

Така и никой не обясни как така шефът на РИОСВ Бургас Бойчо Георгиев е издал и подписал за 1 ден разрешение на "СЛЕ груп" за екологичната съвместимост. Важно е да се подчертае, че Община Несебър е отхвърлила въпросното решение на РИОСВ от 2007 г. цитирано от зам.м-р Манева. Това означава, че предишната екосъгласовка не е призната. Сегашната управа на екоинспекцията е имала идеална възможност да се съобрази с новите обстоятелства, присъствието на терена с дюните в Натура 2000 от 2008 г. и да поиска съсвем основателно екооценка. Ако това беше направено, не би било възможно да се стигне до строително разрешение на името на "СЛЕ груп". Вместо да направи всичко това обаче сегашният началник на РИОСВ не само потвърждава, че екооценка не е необходима, но и завишава драстично с 4 пъти броя на сградите и обитателите в бъдещия комплекс. Без проект за пречиствателна станция, съответната подходяща инфраструктура и т.н. Кое и как го е мотивирало да направи подобен акт, трябва да установява бъдещата прокурорска проверка. Действията на сегашните кадри на ГЕРБ обаче не се дискутират, а вместо това се търсят виновници далеч в миналото, или общински служители, които "да операт пeшкира".

Колко още преписки за сделки с известни личности като Борислав Михайлов се намират в Министерството на земеделието не е известно и едва ли ще стане известно, след като Бойко Борисов пришпори прокуратурата да ги проверява. От справка предоставена през юли 2012 по ЗДОИ става ясно, че министерството вече е укривало информация за тези скандални преписки. В списъка липсва сделката в Несебър с "Крим 2002", която е от 2010 г. Но след намесата на прокуратурата над документацията пада следствена тайна и много скандални преписки ще бъдат укрити или в най-лошия случай - разкриването им ще бъде удобно забавено докато скандалът се потуши.

Биволъ следи имотните далавери по Черноморието не от вчера. Прокуратурата работи по негови сигнали след разкрития за престъпни общински схеми със земи в Царево за плажа "Корал", за скандални заменки в Поморие, където 220 дка държавна земя е придобита на цена 45 000 лв. и препродадена впоследствие за 8.5 млн. лв. Разкрили са престъпна схема за поредица от продажби на държавни гори и земи в ПП Странджа от времето на Тройната коалиция. Стотици декари в защитената територия са продадени на цени от по 1 лв/м2. По техен сигнал прокуратурата се е произнесла, че има извършено закононарушение. Въз основа на прокурорското становище Биволъ сезира пръв БОРКОР за тези продажби, с надеждата, че новата институция и правителството на ГЕРБ ще предприемат мерки да защитят държавния интерес. Това стана преди две години. До момента няма никакви действия от МЗХ, нито от премиера Борисов за отмяна на незаконните сделки, нито за завеждане на съдебни дела срещу виновните лица. Защо?

 

Разследване на Биволъ

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини