Анализ на адв. Петър Славов за сложната политическа ситуация у нас:
Има ли изход от готвения от статуквото капан - натрапена подкрепа за „Правителство на малцинството“
Извънпарламентарната (до 4.04.) опозиция неведнъж обещаваше публично, след изборите, да предложи алтернатива на досегашното управление най-малко по три начина:
1) Спиране, ревизия и трайно паркиране на управлението от „Жипка-та“
2) Бързи законодателни промени в 45-то НС, които да коригират най-тежките недостатъци на изборното ни законодателство, за да могат да се проведат при нужда нови, този път честни и достатъчно представителни избори (гласуваха едва 50% от българските граждани, при близо 4% недействителни бюлетини):
- дистанционно гласуване - по пощата и електронно;
- изцяло машинно гласуване и премахване на смесеното броене на машинните и хартиените бюлетини с преписване „на ръка“ на машинните протоколи;
- увеличаване на секциите за българите в страни извън ЕС, но с установено #върховенство на правото – Великобритания, САЩ и т.н.
3) Законодателни промени за разграждане на модела на „Жипката“ – обществени поръчки, концесии, служби за сигурност, МВР, статутът на спец. съдилища и прокуратури и т.н.
Неведнъж беше правена и заявка за получаване на мандат за съставяне на правителство. След заявката за подкрепа за такъв „кабинет на малцинството“ от досегашните партии на статуквото, става ясен капанът, който те готвят – да гласуват „ЗА“ (на което очевидно не може да им бъде попречено) за избиране на кабинет с мандат на някоя от формациите от доскорошната извънпарламентарна опозиция и да го държат „заложник“ във всеки един момент с възможен вот на недоверие!
Отделно, за десния избирател формиране на правителство с подкрепа от БСП винаги е било и си остава немислимо, та дори и тази подкрепа да не е била търсена!
Полезният ход, който внимателният прочит на Конституцията дава на формациите от извънпарламентарната опозиция, е в момента на получаване на такава "подкрепа" от партиите на статуквото, след приключване на избора и полагане на клетва от новия Министерски съвет, да се подаде НЕЗАБАВНА оставка. По този начин:
- Управляващо, макар и в оставка, ще е НОВОИЗБРАНОТО правителство, а не това с "жипката", т.е.“жипката“ отива трайно в гаража.
- Дава се допълнителен срок за работа на високи обороти на 45-ото Народно събрание за реализиране на горните законодателни приоритети, тъй като отново ще трябва да се „завърти“ парламентарната „ролетка“ с даване мандати на 3 парламентарни формации, преди да се стигне до разпускане на парламента и назначаване на служебно правителство (до 1 допълнителен месец или общо около 2 месеца за активна парламентарна работа на 45-ото НС).
- Новоизбраното правителство в оставка ще има също близо месец за сериозни проверки и ревизии на досегашното управление. А между другото, няма пречка то да продължи да работи и като служебно правителство.