Отидете към основна версия

4 671 33

Василев и Петков да останат. Защото на България ѝ трябват "сериозни експерти"

  • кирил петков-
  • асен василев-
  • служебно правителство

Двамата харвардски възпитаници Асен Василев и Кирил Петков се превърнаха в тараните на служебния кабинет

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Министрите Кирил Петков и Асен Василев се справят добре с работата си. Разплитат обръчи, вървят по следите на стотици милиони. Някои вече ги виждат и в следващия кабинет. Защото на България ѝ трябват "сериозни експерти".

До изборите остават 34 дни, до ново правителство - никой не знае колко, но номинирани за министри вече има. Макар и само като хипотеза. По БНР вчера Татяна Дончева, лидер на "Движение 21" от коалицията "Изправи се! Мутри вън!" (ИМВ), подхвърли, че министри от служебния кабинет може да са част от следващо правителство. Според нея за него "ще трябва да се търсят сериозни експерти, каквито в България не са под път и над път и замяната им с т.нар. политически лица няма да бъде нещо полезно". "Може да се ползват и министри от служебното правителство", заяви Дончева.

Заместник-председателят на "Има такъв народ" (ИТН) Тошко Йорданов, пак по БНР, коментира, че министрите на финансите, на икономиката и на вътрешните работи - Асен Василев, Кирил Петков и Бойко Рашков, се справят добре с работата си. А кандидат-депутатът от ИТН Николай Радулов не просто похвали Рашков, но даже допусна, че е много вероятно главният прокурор Иван Гешев да не изкара мандата си и настоящият силов вицепремиер да заеме мястото му.

От една страна е рано да се говори за следващ кабинет, преди да са минали изборите на 11 юли. От друга напълно възможно е темата да се обсъжда от партиите на промяната, както са известни ИТН, "Демократична България" (ДБ) и ИМВ - и президента, на не-публични консултации. В случай че се стигне до правителство, то може да повтори модела на служебното - екип от хора, свързани с различни политически сили, а някои и без такава идеологическа идентификация.

Момчетата от Харвард не се ослушват

Какво ще означава, ако в него Асен Василев и Кирил Петков запазят сегашните си постове? "Президентът продължава да държи козове", ще кажат опонентите. Но Румен Радев не ги е познавал по-рано - препоръчани са му, за разлика от вицепремиера Атанас Пеканов, който беше член на Съвета за икономическо и социално развитие към президентството.

Двамата харвардски възпитаници Василев и Петков се превърнаха в тараните на служебния кабинет. Особено Петков - с разкритията за схемите на кредитиране, действали в държавната Българска банка за развитие (ББР), и радикалните действия по нейното обезпаразитяване. Министърът на икономиката обяви курс към прозрачност за големи публични средства и преструктуриране на ББР - за да партнира, освен на малкия и среден бизнес, и на стартъпи.

Асен Василев действа в същата посока, разпореждайки проверки по отношение на фирмите, получили големи обществени поръчки или публични средства извън ЗОП, фирми с големи касови наличности. Той изпрати екипи на НАП да проверят базата на "Лукойл" на пристанище Росенец. Беше направена проверка и на фирмата, която от 5 години държи т.нар. "златен гьол" на КПП-ата с Турция и поддържа дезинфекцията на автомобилите. Оказа се, че половината от касовите апарати на фирмата не са свързани със системата на НАП. Дано и промените в ръководството на митниците да доведат до резултати - например разкриване на контрабандни канали за цигари за Западна Европа и балкански страни. Асен Василев разпореди и друго: заради санкциите по глобалния закон "Магнитски", наложени от Вашингтон на трима български граждани и фирмите им, в т.ч. и партия "Българско лято", министърът настоя да се изготвят и публикуват списъци на свързаните с тях лица.

Казусът "златни паспорти"

Министърът на икономиката Кирил Петков може да бъде активен и тук - да провери кои са лицата, граждани на страни извън ЕС, получили български паспорти срещу инвестиции. Защото точно тази схема беше засегната от американското Министерство на финансите по отношение на Делян Пеевски и Илко Желязков. Според съобщението в началото на 2018 "тези две лица ръководели схема за продажба на български документи за пребиваване, за която се твърди, че представители на дружества плащали подкупи на български длъжностни лица, които да гарантират, че техните клиенти ще получат документи за гражданство незабавно, а не след заплащането на депозит от 500 000 щатски долара или след като изминат петте години за обработването на законно обосновано искане".

Схемата за т.нар. златни паспорти, които граждани от държави извън ЕС могат да получават срещу инвестиции, така и не беше премахната, въпреки настойчивите препоръки на Брюксел към България. Контролът по установяването на тези инвестиции, съгласно чл. 14а от Закона за българското гражданство, е на Министерството на икономиката и Българската агенция за инвестиции (БАИ). До юли м.г. министерството се оглавяваше от Емил Караниколов, свален заради свързването му с Пеевски и ДПС. Вероятно и новият стар директор на БАИ Стамен Янев има какво да каже по темата. А броени дни преди да се разпусне 44-тият парламент, по предложение на ДПС, се ускори издаването на български паспорти за чужденци, сдобили се с разрешение за пребиваване, когато изискваната инвестиция беше 1 милион лева (повишена по-късно на 2 милиона лева). Условието беше вложенията да са направени преди 5 години.

Ако Василев и Петков останат

Ако Асен Василев и Кирил Петков останат и в следващия кабинет, предизвикателствата за тях ще са много по-големи. Освен политическата задача да осветят наследството на Бойко Борисов и "Сарайския кръг", ще се наложи да се заемат с реформа на публичните финанси и публични предприятия, мерки за възстановяване на икономиката, за да я освободят от същото това "наследство". Но тяхното оставане е по-вероятно, отколкото шансовете на Бойко Рашков да стане главен прокурор - пост, с който вече се размина през 1998 година. Или и той ще бъде запазен начело на МВР?

***

Този коментар изразява личното мнение на автора. То може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на Дойче Веле като цяло.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 60 гласа.

Свързани новини