Проектът на Слави Трифонов за правителство на малцинството, т.е. само на ИТН - оригинален, провокативен и силно дискусионен, да не кажа - неработещ. Нов главен прокурор, закриване на специализдирания съд и специализираната прокуратура - добре. Борба с корупцията и нагласените обществени поръчки - добре. Това са консенсусни, вече промотирани предложения.
Това коментира във "Фейсбук" Иво Инджов.
Малко социални мерки (построяване на толкова детски градини, колкото са необходими, за да няма неприети деца, и др.) - ок. НО: нищо за доходите и пенсиите! Реклама и шоу в политиката (таблет за всеки ученик, наши космонавти, че и един северномакедонец дори, в НАСА) - не са излишни. Но...
Първо - Трифонов извива ръцете на ДБ и ИСМВ, както и на БСП - ако не го подкрепят, върху тях ще падне "отговорността" за трети, избори за една година (напълно непредскадуеми). Освен това:
Много нови юпита предимно с англосаксонски академичен, доколкото разбирам - неолиберален бекграунд. Борбата с бедността и стряскащото за страна в ЕС социално неравенство обаче изисква друга, социално ориентирана биография на част от номинираните за министри.
ДБ, разбира се, нямат проблем с неолибералния подход на Слави, но ултимативният му тон в стил
"Подкрепяте ни или ще си носите отговорността", поставя в изключително трудна позиция партията на Христо Иванов и Атанас Атанасов. Тя има самочувствието да е носител на политико-експертния потенциал за промяната...
Всъщност, неолиберали са номинирани и за ключовите длъжности - "примерът" Николай Василев, старо "царско" юпи, и "министърът на финансите" Любомир Дацов. Николай Радулов за шеф на МВР - добре, но не е ясно защо постът не е предложен на новия любимец на българите Бойко Рашков.
Така, както са били предложени постове на служебните министри Николай Денков, Асен Василев и Кирил Петков, които са ги отказали.
При този подход и състав на проетктокабинета на Слави третите за годината парламентарни избори никак не трябва да бъдат изключвани като възможност.