Протест за спасяване на Халите в стария център на София организират от неправителствената организация „Спаси София“, след като стана ясно, че се планира сградата да бъде превърната в супермаркет.
Протестът ще се състои днес и ще започне в 18:30 часа, като гражданите ще изградят жива верига около историческата сграда, открита в далечната 1911 година като закрит пазар.
За да разберем причините за недоволството от превръщането на Централните хали в супермаркет, а още и позицията на „Спаси София“ за ревитализация на сградата, от ФАКТИ разговаряхме със столичния общинския съветник и основател на неправителствената организация Борис Бонев. Разговора четете в следващите редове:
- Г-н Бонев, какви са опасностите от това превръщане на този закрит пазар с предимно малки магазини с български собственици в голям супермаркет?
- Най-големият проблем е, че една от най-знаковите за София сгради, която е национално културно наследство и символ на нашия град - и то символ точно защото е сборище на малки търговци, на занаятчии и е била такава винаги, ще бъде превърната в безличен супермаркет. Това в никакъв случай не е протест срещу конкретна верига супермаркети или срещу каквито и да е било инвеститорски намерения. Смятаме обаче, че когато тези инвеститорски намерения касаят толкова важна за нашия град и за неговата памет и история сграда, е редно първо, проектът да бъде представен публично – не само на специализирани съвети, а пред обществото, второ, обществото да изкаже своето мнение по въпроса, и трето, финалният проект да е максимално съобразен със спецификите, с историята, с културата на сградата.
В цял свят покритите пазари са именно места за малки търговци. Много често даже се стимулират местните производители от района на града, в който се намират тези закрити пазари, да продават стоката си там. От гледна точка на помощ за бизнеса, от гледна точка на развитие на малък бизнес, е много по-добре Халите да бъдат във формата, в който са в момента, отколкото всичко да бъде на един собственик, всички приходи и обороти да отиват на едно място.
- Откъде идва инициативата за превръщането на Халите в супермаркет?
- Очевидно е, че през последните години поддръжката на сграда и миксът от търговци не са на добро ниво. Даже бих казал, че очевидно сградата не се управлява достатъчно добре. Явно собственикът на сградата е решил, че не може да се справя и е потърсил възможност друг инвеститор да се намеси и съответно да инвестира в сградата. Това е въпросната верига, която за огромно наше съжаление е възприела тази възможност като такава за изграждане на супермаркет, вместо за възможност за запазване на културното, на историческото, на функционалното значение на тази сграда – за малки търговци.
Част от промените, които са предвиждат са сериозни промени на интериора на сградата. Много голям проблем е затварянетo на два от общо четирите входа на сградата, с което ще бъде ограничена достъпността до нея. Също така, поради факта, че един супермаркет се зарежда от по-големи, по-обемни товарни камиони, ще се наложи рампата за зареждане на бъде удълбена – тоест да стане по-дълбока, да се вкопае в земята, което пък представлява сериозен риск за изключително плитко разположения археологичен слой в тази част на София.
Отделно има и съгласувана схема за зареждане с преминава през пешеходната улица „Георг Вашингтон“, което е абсолютно недопустимо.
- Става дума за едни много тесни улички в стария център.
- Тoчно така, това е абсолютният център на София - стария център, с тесни улици. Аз лично не искам да си представя и не искам да се допуска големи камиони за зареждане да сноват из тези улици.
Има и още един важен мотив защо организираме този протест – тази част на София, въпреки че исторически там са били сърцето на града и животът на града, през последните десетилетия е доста игнорирана от Столична община по отношение на инвестиции, маргинализирана е като територия. Обикновено знакови сгради, знакови проекти, каквито са Халите, могат да бъдат двигател на едно възстановяване на зоната, на привличане на нови хора. Столична община със сигурност също има голяма вина за текущото състояние на сградата и за факта, че търговията вътре не върви. Въпреки че сградата е частен обект, със сигурност изключително грозните, изпочупени, неуредени публични пространства около нея, по никакъв начин не стимулират повече хора, повече пешеходци да посещават този район, което също е голям проблем.
- Откъде искате да дойде реакция – от Министерството на културата и Столична община ли?
- Със сигурност от Министерство на културата, тъй като в крайна сметка те ще съгласуват финално този проект. Искаме да чуят мнението на хората и целият процес да бъде много по-прозрачен и отворен.
По отношение на Столична община, само допреди 20 години сградата беше собственост именно на Столична община. Беше приватизира с една сделка, която в последствие доведе до повдигнати обвинения за тогавашния кмет, който направи това нещо. Това е важна знакова сграда, която се намира в самото сърце на нашия град. Очевидно е, че Столична община трябва да има мнение по въпроса, но както по този, така и по много други въпроси, за съжаление абдикиралият ни кмет Фандъкова се крие и не взима позиция.
- Вие какво бихте направили на нейно място?
- Още преди години, когато се виждаше, че Халите западат, щях да организирам среща със собствениците, за да видим какво би могла да направи Столична община не за да подкрепи конкретно този инвеститор или този частен бизнес, а за да осигури ревитализация на пространството чрез намеси в публичните пространства, инвестиции, ремонти на тротоари, достъпност. Това неминуемо щеше да доведе повече пешеходен трафик и съответно повече клиенти за малките търговци, който в момента все още продават в Халите.