Отидете към основна версия

19 485 69

Мартин Димитров за ФАКТИ: Въпрос на време е да видим защо пътната карта е сред най-големите тайни на държавата

  • мартин димитров-
  • демократична българия-
  • балкански поток-
  • пътна карта-
  • турски поток

"Съществува обосновано съмнение, че в пътната карта „Балкански поток“ e наречен по друг начин", смята Димитров

Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

По времето на Борисов България е вложила в изграждането на "Балкански поток" 2 540 661 575,67 лева без ДДС. Изтеглили сме заем на обща стойност 535 500 000 евро от общо 10 банки. Очакваните приходи за 2021 година са в размер на 215 085 лева, а за 2022 година - 382 282 лева. Най-оптимистичният сценарий за възвращаемост на инвестицията е от над 15 години.

Това става ясно от отговор на служебния министър на енергетиката Андрей Живков на въпрос на народния представител от „Демократична България“ Мартин Димитров. Отговорът е постъпил на 28 юли.

Следва въпрос на Мартин Димитров, с който той иска информация за загубената пътна карта за развитие газопреносната мрежа, подписана с „Газпром“. Въпросът е постъпил на 27 юли.

За да говорим по темата, от ФАКТИ се свързахме с Мартин Димитров.

Разговорът започна от значението на въпросната пътна карта. „Този документ има огромно значение, защото съществува обосновано съмнение да смятаме, че в тази пътна карта „Турски поток“ и „Балкански поток“ са наречени по друг начин, различен от това, което ни е представило правителството. Има сериозна възможност, когато са подписвали този документ с Москва, да са използвали едни термини, а когато са представяли нещата пред българските граждани, терминологията да е била друга. Това би показало интегритета на предишното правителство в областта на енергетиката“, коментира Димитров.

„Моето мнение е, че това е причината пътната карта да не бъде открита до момента. Задал съм въпрос към министъра на енергетиката дали е намерена до момента тази карта и ако не е намерена, ще предложа „национално издирване“ – с лека ирония го казвам“, каза още той.

„Очаквам от министъра на енергетиката, ако не може да намери българския документ, да поиска копие от загубената пътна карта от Москва, от „Газпром“. Въпрос на време е да получим копие и да видим защо това е една от най-големите тайни на държавата в момента“, смята още Мартин Димитров.

На въпроса какво е неговото съмнение по отношение на това, което може да е подписано, той отговори: „Възможно е в този документ например всичко да е „Турски поток“, а само за българските потребители някой да е решил да нарича част от този проект „Балкански поток“. Бих искал да проверя дали това мое съмнение е основателно и съответно да го докажа, или да не го докажа“.

„Ако това се окаже вярно, ще означава, че правителството предприема едни действия с Москва, а зад пред българските граждани създава една невярна представа за събитията. Това би разкрило целия начин на работа в енергетиката в предишната власт“, каза още той.

Мартин Димитров коментира и отговора на министър Живков на предходния му въпрос за "направените разходи и очакваните приходи от "Балкански поток": „Във въпроса аз питам за колко години ще се възвърне тази инвестиция. Предишното правителство на ГЕРБ твърдеше, че срокът е под 10 години. В този отговор се казва, че минималният възможен срок е над 15 години. Тоест дори не е 15 години, а повече от 15. При такива срокове съществува въпросът дали въобще тази инвестиция ще бъде върната. В този отговор са описани също заемите, взети от „Булгартрансгаз“, които никой от гражданското общество не беше виждал и чувал преди това. Те са за около 535 милиона евро и са от различни банки“.

България подписа въпросната пътна карта с „Газпром“ през 2017 година. От българска страна под нея се подписа тогавашният министър на енергетиката Теменужка Петкова. В началото на мандата на служебното правителство министър Живков заяви, че във Министерството на енергетиката картата не е налична. Дори след търсене, тя не беше открита. „Оттогава обаче мина време. Във въпроса си аз питам дали все пак е открита. Не виждам причина този документ да не е публичен“, коментира Димитров.

„В този документ има и други въпроси. Например предвидени ли са други проекти оттук нататък, поемани ли са ангажименти за други проекти без обществено обсъждане и без да бъдат уведомени българските граждани, което също е много важно“, обясни Мартин Димитров.

„Засега нямам отговор на въпроса за пътната карта. Очаквам в този петък – на парламентарен контрол, той да бъде отговорен“, завърши народният представител.


Бел.ред.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 78 гласа.

Свързани новини