Отидете към основна версия

4 337 20

Тома Белев пред ФАКТИ: МОСВ водеше политика големите горски паркове да нямат план за управление, за да може да се сече

  • тома белев-
  • мораториум-
  • мораториум върху сечта-
  • първични гори-
  • гори

"Народното събрание декларира как ще опазва горите, как е много чувствително на тема околна среда. Обръщаме се към него, за да видим дали ще надскочи нивото на декларациите и ще влезе в нивото на ефективните действия", каза Белев

Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Да се забрани сечта в гори над 120 години за период от 2 години, докато не бъдат инициирани законодателни промени за опазване на първичните и стари гори в страната ни. За това настояват природозащитните организации коалиция „За да остане природа“ и гражданските групи „Зеленият отбор на България“, „Да запазим горите“, „Да запазим Корал“ и Фондация „Гората.бг“. Инициативата следва Стратегията на Европейския съюз за биологичното разнообразие до 2030 година, която изисква страните-членки на ЕС да опазят всички първични и стари гори. Беше създадена и петиция с въпросното искане.

Предложението за налагането на мораториум беше внесено и в Народното събрание, като вносител е председателят на Асоциацията на парковете в България Тома Белев.

От ФАКТИ се свързахме с него, за да говорим по темата.

„Европейската комисия прие Стратегията за биологичното разнообразие до 2030 година, в която казват, че трябва да опазват първичните гори на Европа, които не се много, но трябва да се запазят. В тази стратегия се казва, че първичните гори трябва да бъдат опазени, но все още страните членки не сме изчистили самото определение за първични гори. Затова призоваваме страните членки да ограничат действията, които биха могли да доведат до тяхната загуба – тоест да се ограничат сечите, други действия няма как да доведат до тяхната загуба. Този мораториум е изпълнение на тази стратегия за горите, докато изчистят въпроса какво ще е определението на първични гори. Чисто научно определение за първични гори има, но явно е, че се чака някакво определение, което да е общо и всички страни да го възприемат по един и същи начин. Дотогава е редно да се спрат сечите в тези гори, защото може да се окаже, че през 2021 и 2022, докато се уточнява кое е първична гора и кое не, сме загубили част от тях“, обясни Тома Белев.

„Искането е да има мораториум за сечите в период максимум до две години в горите над 120-годишна възраст, където сме сигурни, че биха могли да попаднат първични гори. Много често ми задават въпроса защо не над 100 години. Над 100 години ние имаме горски култури, а не първични гори. Няма как всички гори над 100 години да се водят първични. Над 120 години със сигурност поне част от тях биха могли да попаднат в този термин – на първичните гори. Разбира се, не всички, защото в част от тях е влизано, сечено, загубен е техният първичен характер. Нека да се види какво ще е определението за първични гори за всички страни членки, да се види кои ще са тези гори за България, но дотогава сечта там да се забрани, след като това е европейската политика за запазване на първичните гори“, каза още той.

„Национална политика съответно вече ще е забраната за сечи в горите над 120 години, които попадат на територията на природните паркове „Странджа“, „Сините камъни“ и „Българка“, до приемането на планове за управление на тези паркове. Те трябваше да имат план за управление още през 2003 година. Тези планове се забавиха или по-точно някой ги забави. Ще дам пример с плана на „Сините камъни“, който още 2006 година беше разработен, трябваше да се внесе в Министерски съвет, но Министерството на околната среда и водите не го внесе. Това позволи старите гори в „Сините камъни“ - над Сливен, в района на Драгиева чешма и т.н., да се секат. По същия начин е и планът на „Българка“. Планът е готов от 5 години и отново забранява сечите в старите гори, само че Министерството на околната среда и водите отново не го е внесло в Министерски съвет за разглеждане и приемане“, посочи Тома Белев.

„Според мен това е една политика, която Министерството на околната среда и водите водеше досега – в големите горски паркове да няма планове за управление, за да може да се сече там. Предложението за мораториум на сечта е докато се изработят планове за управление. Изработването на такива планове е задължение по закон на Министерството на околната среда и водите - да ги възложи, да ги разгледа, да се приемат. Докато това се случва, при налагане на мораториум, ще може да важи това ограничаване на сечите, което цели да принуди Министерството да заработи малко по-бързо“, смята още той.

„Компетентни органи за този мораториум и за сечите, и за ползването на вековните гори в трите парка са отделните министри, Министерския съвет и Народното събрание. Решението може да се вземе на ниво министри, на ниво Министерски съвет. Имаме обаче едно Народно събрание, което декларира как ще опазва горите, как е много чувствително на тема околна среда, промените в климата и т.н. Затова се обръщаме към него – за да видим дали ще надскочи нивото на декларациите и ще влезе в нивото на ефективните действия“, обясни председателят на Асоциацията на парковете в България.

„Такъв мораториум обаче трябва да се приеме, за да може да се изпълни политиката на Европейския съюз и Стратегията за биоразнообразието. Самата стратегия не е директива или регламент, но все пак това е политиката, това е част от новия Европейски зелен пакт и озеленяването на политиката на ЕС. Не е смислено да изсечем старите си гори, още повече, че голяма част от тях отиват за дърва за огрев“, завърши Тома Белев.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 10 гласа.

Свързани новини