Отидете към основна версия

3 378 53

Кирил Петков: "Ние не гоним популярност, гоним резултати"

  • кирил петков-
  • популярност-
  • резултати-
  • служебен кабинет

Кирил Петков разказва как е станал служебен министър

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

ДВ: Г-н Петков, няма как да не започнем с най-актуалния въпрос: ИТН оттегля кабинета си. Какво означава това според Вас?

Кирил Петков: Аз не съм политически анализатор, но все пак. Те видяха, че не може да се сформира правителство и единственото, което могат да направят в момента, е да се оттеглят. Подкрепата им за президента е нещо хубаво, защото той определено заслужава. От друга страна те вероятно се готвят за предизборна кампания - виждат рейтинга на президента и казват: "Ами ние сме с него".

ДВ: Това означава ли, че утре няма да бъде последният Ви ден в служебното правителство?

Петков: Следващата седмица ще продължи с втория мандат, после трети мандат, така че имаме още няколко седмици и можем да свършим още доста запланувана работа. И много се радваме, че е така, за да може най-малкото да довършим тези проекти, за които работим с огромна скорост. Защото ние през цялото време гледахме всеки един ден да имаме напредък по ключовите ни проекти. Това сега ни дава още малко време, със сигурност.

ДВ: В рамките на тази работа, за която говорите, Вие, тъй да се каже, извадихте и доста "кирливи ризи". Но има ли и разкрития, за които обществеността още не е научила?

Петков: Ето само един пример. Ние поискахме оставката на изпълнителния директор на Държавната консолидационна компания, а той ни каза, че ще помисли до утре следобед. Сега, след тази новина, се надяваме, че той ще вземе това решение още днес. За нас в момента е много важно ДКК да влезе под контрол. Ние замразихме Правителствения комплекс, направихме анализа на язовирите, но реално ако искаме тази дейност да се извършва по най-прозрачния и най-правилния начин за изразходване на държавни средства, трябва нов изпълнителен директор. Не може да продължи човекът, който е бил част от всичките тези неща, които обявихме като течове и несвойствени дейности.

ДВ: А кои са другите споменати от Вас проекти, които на всяка цена трябва да бъдат продължени?

Петков: Например Агенция "Застраховане". Ние направихме обследване там, но реално всички конкурси, които пускаме, се опитваме да бъдат обявени по най-прозрачния начин, въпреки че времето бърза. Искаме да влезем и в ББР, да продължим разследването и опитите да разделим добрите от лошите кредити. Да продължим и новата политика за даване на кредити на малки и средни предприятия, както и Програмата за възстановяване да продължи през ББР. Сега получаваме глътка въздух, за да продължим всички тези проекти.

ДВ: А какво не успяхте да свършите? Какво, според Вас, предстои пред България като най-важни реформи в момента?

Петков: Ако имах повече време, бих сменил структурата на нашето министерство, бих махнал всички несвойствени дейности от него: язовири, "Екоинженеринг" и "Екоантрацид", които са за рекултивация, "Монтажи", които са за строителство на несвойствени дейности. Тези дейности да отидат в други министерства или най-малкото да се качат директно под Министерството, а Агенцията за иновации, която според мен може да бъде бъдещият двигател на икономически растеж, да влезе под Министерството на икономиката и да се координира с всичките други инструменти, включително ББР, "Малки и средни предприятия", Агенцията за инвестиции. Всичко това да заработи координирано, а не всяка агенция да си прави каквото си знае. Само заедно, с МОН, ние можем да превърнем това министерство в министерство със съвсем друга функция - и тя да се казва "Икономически растеж". Защото в момента то е "Министерство на всички несвойствени дейности", откъдето могат да се правят непрозрачни обществени поръчки.

ДВ: Става дума за наследството от управлението на ГЕРБ, нали така? Ако трябва да го обобщите в едно изречение: какво е това наследство?

Петков: За моето министерство ГЕРБ остави едни огромни ресурси, похарчени по абсолютно непрозрачен начин в посоки, които не трябва да са приоритет на държавата. С други думи, тук има два проблема. Първо: защо изобщо се правят тези проекти? Ето, Правителственият комплекс например: аз и до ден-днешен не мога да разбера защо трябва да съществува поредната административна сграда, и то да се позиционира в място, което трябва да е място за иновации, каквото е "София Техпарк". И второ: защо тези проекти са избрани по такъв начин, че парите на данъкоплатеца да текат най-неефикасно.

ДВ: А на цялата страна какво оставя ГЕРБ?

Петков: Ами на цялата страна... Не мога да говоря за всички министерства, защото ние реално бяхме фокусирани върху нашето министерство. Но за цялата страна, ако това е било начинът на управление като цяло: непрозрачно използване на парите на данъкоплатците, а едновременно с това и създаване на структури, които да махат отговорността и да размиват информацията, така че тази непрозрачност да се случва по най-безнаказания начин.

ДВ: Г-н Петков, имаме още два лични въпроса към Вас. Единият е свързан с бъдещето, а другият - с миналото. Какви са плановете Ви оттук нататък? Получавали ли сте вече предложения от политически партии да се включите в евентуални следващи избори? Или в редовен кабинет?

Петков: В този момент - не. След прословутото предложение и отказ, който направихме в разговор с ИТН, ние нямаме други такива разговори. Но, да, ние искаме под някаква форма да продължим да бъдем най-малкото коректив на това, което се случва. Имаме енергията да продължаваме да бъдем част от промяната. Как това ще се случи - не ни е особено важно като структура. Важното е като краен резултат ние да успеем да бъдем част от него.

ДВ: Формулирате го елегантно: "ние". Но кажете все пак в първо лице единствено число, за себе си.

Петков: Лично аз като "аз" никъде няма да отида. Защото разбрах едно: ако нещо се върши, трябва да се върши отборно. Най-малкото в един по-тесен кръг от хора, които вече сме били част от промяната. С този кръг хора ние бихме действали в синхрон: аз и Асен Василев, Ники Денков... Ето най-малкото трима души, които действат в синхрон и отборно. Затова казвам "ние".

ДВ: Звучи убедително. И накрая: кажете нещо за детството си. Откъде сте, от какво семейство произхождате, къде сте живели и учили в ранна възраст? И освен това: как попаднахте в "селекцията" на служебното правителство? Кой Ви "намери", кой се свърза с Вас?

Петков: За детството ми: аз съм син на двама учители - по български език и по биология. Учил съм в 7. гимназия в София. Впоследствие отидох до Канада с родителите си, след това работих в Брюксел и в Торонто. В Бостън завърших Харвардското си образование. Моите родители винаги много са ме насърчавали, но аз през цялото време съм се финансирал сам, всичко е било със студентски заеми, а на базата на добри резултати съм получавал и доста големи стипендии. А кой ме намери за служебното правителство: Участвах в едно посещение в Китай на президента Радев и по време на това пътуване имахме възможност няколко дни да обсъдим визиите си за България и да установим, че са много сходни. На това пътуване аз представлявах Софийския университет, като идеята беше да се говори за иновативни проекти между България и Китай. Имах лукса да пътуваме заедно, да прекараме доста време заедно и да разберем, че сме съмишленици в много голяма част от идеите. И президентът, и аз вярваме, че потенциалът на България до този момент не е по никакъв начин постигнат. Установихме, че всички тези кражби и корупцията ни фрустрират и двамата. И на базата на това наше запознанство, когато дойде време за служебния кабинет, аз получих покана.

ДВ: А участието Ви в това правителство Ви донесе и голяма популярност сред гражданите в България.

Петков: Честно да Ви кажа, единственото, което ме вълнува, е да запазя скоростта на резултатите, които постигаме в името на промяната. Предполагам, че популярността е функция на тези резултати. Ние не гоним популярност, гоним резултати.

Автор: Александър Андреев


Бел.ред.
2.5 млн. българи поискаха през 2016 г. мажоритарни избори в два тура за НС, но политиците отказват да го изпълнят.
Легитимни ли са за Вас избраните след това парламенти? Линк към резултатите от анкетата

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 42 гласа.

Свързани новини