Отидете към основна версия

3 431 21

Афганистанският пожар ще стигне до Европа

  • талибани-
  • европа-
  • пожар-
  • афганистан-
  • кабул-
  • тероризъм-
  • евакуация-
  • мигранти-
  • бежанци

Талибаните станаха еднолични победители в Афганистан

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Всички бяха изненадани, че талибаните успяха да завземат властта в Афганистан за няколко дни, но в действителност ислямистите системно и с невероятна бруталност подготвят завръщането си в продължение на много години, пише изданието Deutsche Wirtschafts Nachrichten, цитирано от агенция "Фокус".

Те продължиха да контролират част от територията в страната, държаха цивилното население в постоянен страх. Редовната армия на Афганистан беше наводнена със симпатизиращи им войници. В резултат изтеглянето на американските войски остави страната да се справя с „варварски тълпи“, на които никой не може да окаже съпротива, обяснява авторът на статията Роналд Баразън.

Религията играе важна роля във всичко това, продължава авторът. Почти всички афганистанци са мюсюлмани, повечето са сунити, а малцина са шиити. Но не всички се смятат за муджахидини, а напротив, те предпочитат да водят напълно либерален начин на живот. Въпреки това, мюсюлманите, които не следват строги религиозни предписания, изпитват угризения на съвестта поради това и често задават въпроса: „На прав път ли съм в живота?“ Затова към фундаменталистите в страната често се отнасят с благоговение и уважение. Този психологически феномен отслабва съпротивата срещу силно вярващите талибани.

Смяната на властта в Афганистан направи щастливи и други радикали в ислямския свят, а именно в Саудитска Арабия, Пакистан и други страни. Талибаните дори получават финансова подкрепа от приятелски държави, която обаче не им е нужна, тъй като страната им има най-голямото производство на опиум в света и те доминират на пазара на хероин. Муджахидините вече са спечелили милиарди от този престъпен бизнес и след завземането на властта в страната позициите им само ще се засилят. Пари им носят и добивът на желязна руда, мрамор, мед, злато, цинк и редкоземни материали. По-често обаче талибаните не управляват самите заводи, а просто вземат пари за защита. Ставайки официално правителство, организацията най-вероятно ще нарече този рекет „данъци“, предполага авторът.

Талибаните станаха еднолични победители в Афганистан, пише вестникът. През последните 20 години, след като бяха изгонени от Кабул, афганистанското правителство и западният съюз не успяха да създадат демократични институции в страната, които да функционират сами. Всички усилия на САЩ бяха напразни. В същото време американците казват, че уж са създали всички предпоставки за осъществяване на свободна политика, инвестирали са милиарди, обучават армията и я снабдяват с оръжие. И афганистанците трябваше да се възползват от всичко това, за да се борят с талибаните. Но тези опити на Вашингтон да се оправдае не издържат на критика, убеден е авторът. В края на краищата, след 20-годишна операция, вече не сте в страната „като гост, който може да си тръгне по всяко време, ако не хареса нещо в менюто“. Това ви налага отговорности и задължения за дълго време. Сега, поради напускането на САЩ, в държавата избухна пожар, който ще се разпространи в съседните страни и рано или късно ще достигне Европа.

Талибаните ще продължат да причиняват хаос в Пакистан, ще подкрепят ислямистите в Таджикистан, уйгурите в Китай и ще предизвикват протестни настроения в мюсюлманския юг на Русия. Афганистан ще се конкурира с шиитския Иран, ще вдъхне нов живот на „Мюсюлмански братя“ и ХАМАС и ще доведе до увеличаване на потока бежанци към Европа. Едно може да се каже със сигурност, подчертава Баразън - всички обещания, които талибаните са дали преди изтеглянето на американските войски, няма да бъдат изпълнени. В края на краищата, мирното споразумение, подписано в Доха, предвиждаше създаването на съвместно правителство с афганистанските власти. Ислямистите, от друга страна, изискват безусловна капитулация от опонентите си и искат да управляват сами. Това още веднъж показва, че е невъзможно да се преговаря с терористи, заключава Баразън.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 10 гласа.

Свързани новини