“Още със заявката на “Има такъв народ”, че няма да подкрепят правителство, Трифонов ни изпрати на трети избори. Надеждите за редовен кабинет клонят към нула, но третият мандат има няколко функции. Първо, той е възможност да обсъдим държавния бюджет, защото актуализацията на бюджета е работа именно на парламентарно представените партии. С липсата на мнозинство има риск на второ четене да започне наддаване и вълна от популизъм. Една от причините да поискаме разговори е тази. Другата е, че и в този парламент, и в миналия, и в следващия трябва да проведем разговор, да постигнем съгласие по приоритети и отлагането на този процес е загубено време за България. Разговорите за нас в никакъв случай не са излишни. Ние положихме всички усилия държавата да има редовен кабинет, както поиска президентът Радев, както и ние твърдим, че е правилно в тази ситуация”.
Това каза в интервю за ФАКТИ народният представител от парламентарната група на “БСП за България” Явор Божанков. Разговаряхме с г-н Божанков както относно отказа на “Демократична България” да разговаря с БСП вчера, така и относно очакванията към срещата между БСП и “Има такъв народ”, която предстои да започне в 11:00 часа днес.
“Не разбирам наистина тази позиция да откажеш разговор в ситуация, в която държавата е изправена пред три сериозни кризи - Covid-кризата, инфлационна криза и бежанска криза. Да откажеш разговор в такъв момент според мен е проява на изключителна безотговорност, но всеки взима своите решения”, коментира Божанков.
“Една от темите, които се обсъждат с всяка група, е актуализацията на бюджета. Освен разговора, който вече проведохме с ИБГНИ, вчера този разговор го водихме със синдикати, с работодатели, които настояха за актуализация на бюджета, за консенсус в парламента, за недопускане на тази вълна от популизъм, за която говоря, защото има риск в една предизборна ситуация всяка партия да започне да прави предложения, да наддава и така държавата да бъде въвлечена в една още по-тежка криза. Надявам се колегите да подходят отговорно. Според нас този разговор трябваше да бъде проведен. “Демократична България” казват "няма да дойдем". Представете си БСП реципрочно да каже, че в следващ парламент ние пък отказваме да разговарям с “Демократична България”, защото те отказаха да говорят с нас. Какво би станало с държавата в тази ситуация?”, каза още той.
На въпроса какво би станало действително, Божанков отговори: “За мен така добавяме четвърта криза - парламентарна, към останалите три. Накрая, както казва Слави Трифонов, щяло да има правителство на всяка цена, но опасявам се, че цената се очертава да бъде висока и отново да я платят всички българи”.
Явор Божанков каза още, че по време на предстоящия разговор между ИТН и БСП една от темите ще бъде актуализацията на бюджета. “Самият разговор около третия мандат се води на няколко основи. По време на първия мандат ние вече постигнахме съгласие за някои ключови приоритети - съдебна система, повишаване на доходите. Нашето намерение бе да използваме тези разговори като основа, да надградим, да прецизираме, да направим още стъпки в този процес по отношение на ключовите политики и да започнем да изясняваме вижданията на партиите за състав на Министерски съвет. Ако приемем, че това няма да стане с третия мандат, идва въпросът какво ще се промени след два месеца. Няма ли същите политически сили, в горе-долу същия състав и със същите лидери, да трябва да проведат отново този разговор”, обясни той.
“Темите, които парламентарните партии трябва да обсъждат, да комуникират, не са малко. Времето ни касае. Ние ще направим предложение да бъдат скъсени сроковете за предложения между първо и второ четене на бюджета, и то с оглед да не задържаме твърде дълго мандата. Ако след последните разговори с ИТН - дали ще се проведат, или не, приемем, че възможността за трети мандат е изчерпана, няма причина да губим времето на държавата оттам насетне”, посочи народният представител.
На въпроса дали очаква катарзис в партията на Трифонов и подкрепа към правителство с мандата на БСП, той отговори: “Не, те обявиха, че няма да подкрепят достатъчно ясно и - според мен, със спорни аргументи. Г-н Трифонов каза, че било като в любовта - “те нас не подкрепиха, ние тях няма да подкрепим”. Първо, това не отговаря на действителността. Кабинет на ИТН не е гласуван. Те оттеглиха по лични причини своя министър-председател и Народното събрание констатира неговото оттегляне. До гласуване на кабинет не се стигна. Те също излязоха от зала. Припомням - това е важно, защото този аргумент с любовта, който не е сериозен държавнически аргумент, дори и той не съществува”.
Божанков коментира още причините за, както изглежда, втората поред невъзможност да се състави редовно управление. “За мен причините са заключени някъде дълбоко в онези неформални разговори, които сега започват да излизат наяве. Ние преди няколко седмици чухме, че Христо Иванов искал да одобрява министър, Трифонов искал Манолова да се оттегли като кандидат за кмет, тя пък искала да излъжат Иванов. Има някакви неформални разговори в офиса на Трифонов, които сега започват да се изясняват. Кои служебни министри ходили, какво искали те, какво участие. Според мен преговорите между тези партии са катастрофирали някъде там и сега последствията се виждат. Няма логична формална причина да не се състави кабинет. Втори път 140 души мнозинство могат да управляват без ГЕРБ и ДПС. Тогава каква е причината за тази ситуация? Ние предупредихме, че ГЕРБ се връщат на бял кон от тази ситуация. Кой печели от това - единствено ГЕРБ и ДПС”, категоричен беше Явор Божанков.
В края на разговора Божанков поясни, че въпросът пред 46-тото НС оттук насетне е не толкова съставяне на правителство, колкото приемане на актуализация на бюджета и “не просто актуализация на бюджет, а приемане на адекватна актуализация на бюджета”. “Рисковете пред приемането на актуализацията на бюджета на второ четене са огромни. Ясно е, че нелеки моменти ни очакват. Трябва да подхождаме с мъдрост и отговорно към държавата, не към един или друг моментен интерес на някого. Това ще ни изиграе лоша шега”, завърши Явор Божанков.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.