Отидете към основна версия

3 596 35

Калоян Янков пред ФАКТИ: Ще поканим г-н Доган на изслушване в комисията "Росенец" на 14 септември

  • калоян янков-
  • росенец-
  • демократична българия-
  • ахмед доган-
  • комисия росенец

"В най-добрия случай на "Росенец" ще има 4 законни сгради от общо 18 обекта и съоръжения", каза Янков

Калоян Янков; Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“Във вторник има извънредно заседание на Народното събрание от 11:00 часа. Свикал съм комисията “Росенец” в 09:00 часа - преди заседанието на парламента, където ще гласуваме поканата до г-н Доган за изслушване”.

Това каза в интервю за ФАКТИ адв. Калоян Янков, народен представител от “Демократична България” и председател на временната парламентарна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно незаконосъобразни действия и бездействия на компетентните органи на територията на "Росенец".

“Ще поканим г-н Доган за следващия вторник, което се пада 14 септември”, каза още той.

Припомняме, че на предходното заседание на комисията на 31 август отправянето на покана към почетния председател на ДПС Ахмед Доган за изслушване, беше гласувано, но не беше прието заради липса на кворум.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Г-н Янков, вече съобщихте, че в следващия вторник ще се гласува отново за поканата на Ахмед Доган в комисията “Росенец”. Знаем обаче, че във вторник БСП ще върнат мандата за съставяне на правителство - тоест ще стигне ли времето?

- Във вторник има извънредно заседание на Народното събрание от 11:00 часа. Свикал съм комисията “Росенец” в 09:00 часа - преди заседанието на парламента, където ще гласуваме поканата до г-н Доган за изслушване.

- Ще има ли обаче време да се състои това изслушване?

- Зависи от работата на Народното събрание. Ще поканим г-н Доган за следващия вторник, което се пада 14 септември. Ако президентът не ни разпусне до 14 септември, ще имаме заседание и следващия, и по-следващия вторник, така че ще можем да го изслушаме. Ако ни разпусне обаче, вероятно ще има комисия в следващия парламент, на която ще обсъждаме тези въпроси. Нашата комисия на практика не може да си свърши изцяло работата. Дори и тримесечният срок, който ни беше отпуснат, не е изтекъл.

- От документите, представени в комисията, става ясно, че единствено един трафопост е въведен в експлоатация - това така ли изглежда да остане?

- Документите в комисията са в размер на 1600 файла. Във всеки файл има обикновено по една преписка - тоест молба, приложени документи, резолюции и т.н. Имаме доста материали. Аз успях да се запозная с всички, тъй като бях в карантина 14 дни, имах достатъчно време. Три сгради - основната сградата, тоест основният сарай, едно допълващо пристрояване до него и басейнът нямат дори разрешение за строеж, за да могат, ако са построени съгласно инвестиционните проекти, да получат и разрешение за използване. Доколкото зная, собственикът на сградата е подал някакви документи за издаване на разрешение за използване, така че в най-добрия случай там ще има 4 законни сгради от общо 18 обекта и съоръжения. Те могат да получат тези разрешения, ако са построили законно и съгласно правилата.

Останалите обекти и съоръжения обаче нямат документи, нямат разрешения, нямат нищо. Те трябва да бъдат съборени, като тази процедура е започната. Не е завършена поради липса на средства, тъй като офертата за събарянето на сградата от 240 кв. м. е около 60 хиляди лева.

- Какви са данните за кея на “Росенец”?

- Кеят е съвсем отделен казус. Той е най-фрапантният случай според мен, защото този, който си приписва собствеността над кея, на практика е излъгал, че кеят е строен през 80-те години. С невъоръжено око и използване на безплатни програми е видно, че този кей в голямата си част - 80%, е строен през 2019 година. На всичкото отгоре, това е специален обект, който е в акваторията на Черно море, изискват се разрешения, съгласувания с министерства. Той наистина няма никакви книжа, никакви - няма инвестиционни проекти, разрешения за строеж, документи по строежа, защото строежът на всяка сграда се придружава от съответната документация, за определени извършени етапи на строителството, заверяване на конструкции и т.н. Трябва да има доста сложна документация, тъй като този кей е първа категория строеж, но няма абсолютно нищо за него. Той няма и как да се узакони. Този кей фокусира в себе си цялото беззаконие, което е царяло в “Росенец” в продължение на 7-8 години.

- Вчера в свои интервюта Хамид Хамид каза, че Ахмед Доган няма нищо общо с “Росенец”, че това не е негова собственост. Защо остава необходимостта г-н Доган все пак да бъде повикан в комисията?

- Така е, г-н Доган не е собственик на имотите. Те са собственост на две фирми - “Хермес солар” и “Стрейтлайн”. Този имот обаче се управлява изцяло в интерес на г-н Доган. Той го използва по четири месеца годишно от 2016 година насам, организира там посещения на свои хора - както на 11 юли миналата година, когато там имаше симпатизанти на ДПС като контрадемонстрация. Поради тази причина ние искаме да изслушаме и човека, който е единственият ползвател на този имот. За мен този имот се управлява в интерес единствено на Ахмед Доган.

- Казахте в интервю за “Лице в лице”, че комисията “Росенец” ще изготви доклад, който да предаде на МВР и прокуратурата - ще имате ли време за този доклад?

- Ако президентът разпусне Народното събрание до 14 септември, няма да има време за доклада. Започнал съм да пиша част от него, но на практика няма да има време да приемем доклад, тъй като има още работа. Нужно е да изслушаме Ахмед Доган, предходния областен управител на Бургас и още веднъж Община Бургас. Едва след това трябва да подготвим доклада, да го прегледат в рамките поне на седмица, да добавя към него. Самата процедура по приемане на доклада е в рамките на поне две заседания и може би за това време няма да има. Комисията ни е създадена с тримесечен срок и този срок няма да е изтекъл до разпускане на НС. За съжаление. Не знаем обаче какво ще се случи, работим в ритъм и темпо - възможно най-бързо, за да може, ако случайно имаме време, да си свършим работата.

- От документите какво става ясно - от кого трябва да се търси отговорност за всички тези сгради?

- След като изготвим доклада и видим състоянието от 360 градуса, тогава можем да кажем окончателно. Предварително, от това, което виждам, най-голяма отговорност, тъй като е ангажиран в най-голяма степен с този процес, носи бившият областен управител и областната управа като институция. На второ място, Агенция по геодезия, картография и кадастър - извършвали са вписвания на имоти там доста активно. На трето място, Община Бургас. Това са трите институции, които са най-силно замесени в този казус. Те или са правили нарушения, или не са виждали нарушения. Разбира се, има и други - например пристанището е съгласувано с министъра на отбраната - тогава Красимир Каракачанов, с министъра на транспорта - Росен Желязков, с министъра на регионалното развитие Николай Нанков. Нито един от тези трима министри явно не е използвал Google Earth и не е видял, че този кей няма как да е построен през 80-те години на миналия век, а е построен през 2019 година. Те също носят отговорност.


Бел.ред.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 9 гласа.

Свързани новини