Животът в афганистанската столица Кабул привидно се връща към нормалността. По улиците и пазарите на града има оживление. Очевидци обаче говорят за напрегната обстановка. Навсякъде в Кабул могат да се видят тежко въоръжени талибани.
Тази гледка на брадати бойци с калашници в ръце плаши мнозина афганистанци, казва Раматула Кан, жител на Кабул. Това важи особено за по-възрастните хора, които помнят управлението на талибаните от края на 1990-те години, уточнява той. „Хората са уплашени, защото те изглеждат просто страшно. Най-вече жените и децата се плашат от тях. Ако носят обикновено облекло и се държат нормално, нямаше да всяват толкова много страх", допълва Кан. Талибаните са изградили контролни пунктове на почти всяко кръстовище в града, а хората се стремят по възможност да не се набиват на очи. Никъде вече няма да видите мъже и жени, облечени с дънки или тениски. Жените носят дълги дрехи, забрадки или направо бурки, а мъжете се обличат с традиционната дълга до коленете риза, падаща над широки панталони.
"Как ще живеем така?"
Абдул Хадем, който държи малък магазин за дрехи, уверява, че много неща са се променили: „Хората вече не купуват дънки, носят традиционно облекло. Те нямат пари, но въпреки това идват, защото трябва да си сменят гардероба." Положението със снабдяването е драматично, а икономиката на страната е почти напълно срината. Много афганистанци изгубиха работата си, откакто талибаните завзеха властта. Един продавач на зеленчуци казва следното: „Търговията замря напълно. От стоката, която предлагам, се продава сама една малка част. Останалото се разваля. Как ще живеем така? Брашното поскъпна, олиото също. Никой не го е грижа за нас, бедните хора", оплаква се той. Друг търговец на име Сулейман пък казва, че вече продава стоката на половин цена. Сигурността се е подобрила при талибаните, уверява той: „Крадците и престъпниците изчезнаха, но пък вече няма какво да ядем", казва той.
Хуманитарната обстановка е катастрофална, предупреждава регионалната отговорничка за Афганистан на Програмата на ООН по прехраната Антеа Уеб. По думите ѝ, 90% от афганистанците нямат достатъчно храна. „Недостигът на храна е най-големият проблем за хората. А с настъпването на зимата положението ще става още по-тежко. До началото на ноември трябва да осигуряваме изхранването на 9 милиона афганистанци месечно. Отправяме молба за помощ по целия свят, защото запасите ще ни стигнат най-много до октомври", посочва тя.
Който може, напуска Афганистан. Европейските страни продължават да евакуират свои граждани. Но и по-заможни афганистанци, притежаващи чуждо гражданство, се опитват да напуснат страната. „Дъщерята и внучката имат британски задгранични паспорти, а животът за тях тук стана много труден. Затова ги изпращаме в Лондон, където да продължат да ходят на училище", казва един афганистански баща.
В университетите: мъжете и жените отделно
А за хората, които остават, условията за живот се променят всеки ден. Демонстрациите срещу режима на талибаните или срещу новите правила са забранени. Има и немалко бити и изтезавани журналисти. А тези дни стана ясно, че в афганистанските университети вече официално важи разделение на полова основа. Занапред студентките няма да имат право да се обучават заедно с мъже. Ще има отделни курсове за жени, и други за мъже. На студентките ще преподават най-вече жени, но и мъже - стига ада се спазват правилата на шариата. При предишното управление на талибаните от 1996 до 2001 момичетата и жените бяха практически изключени от висшата учебна форма.
Автор: Бернд Муш-Боровска