Ако изборите за Народно събрание бяха сега, резултатите биха били следните: ГЕРБ-СДС печелят гласовете на 22,5% от пълнолетните българи, а след тях се нарежда БСП с 16,1%. На трето място е „Демократична България“ с 15,8%, следвана от „Има такъв народ“ с 15,5% и ДПС с 11,9%. Над бариерата е и „Изправи се, България! Ние идваме!“ с 4,8%, а под нея остават „Възраждане“ с 3,1% и ВМРО с 2,4%.
Рейтингът на политиците
Данните са от национално представително изследване на общественото мнение, изготвено от "Галъп интернешънъл". Тъй като е проведено между 2 и 10 септември, изследването няма как да установи подкрепата за тепърва създаващата се формация на Кирил Петков и Асен Василев, уточняват от "Галъп интернешънъл", но добавят, че Петков и Василев са сред политическите фигури с най-бързо растящ личен рейтинг.
"При цялата условност на отчитането на лично доверие, при Борисов то е 15,1% (което е исторически минимум за него), докато при Кирил Петков през този месец е 33,8%, което го нарежда сред първите в класацията на най-харесваните политици, оглавявана от Румен Радев с лично доверие от 65,5% през този месец", се казва в съобщението на "Галъп интернешънъл".
Над 47% със сигурност ще гласуват
Според цитираното изследване 47,1% от имащите право на глас българи със сигурност възнамеряват да гласуват на предстоящите парламентарни избори. Други 23,8% вероятно биха гласували, но още не могат да кажат със сигурност. Това означава, че по всяка вероятност ще гласуват над 3 милиона българи.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.