Отидете към основна версия

4 069 28

"Оксфам": Свръхбогатите са екологични вандали

  • климат-
  • глобалното затопляне-
  • милиардери

Остри критики предизвика един 20-минутен чартърен полет на председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен от Виена до Братислава

Снимка: shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Свръхбогаташите в света нанасят огромни вреди на климата. Организацията "Оксфам" ги нарича "климатични вандали", от чийто луксозен начин на живот страда бедната част от човечеството, изложена на природни катаклизми.

Свръхбогатите в света се държат като екологични вандали. Те създават многократно повече вредни за климата парникови газове, отколкото останалата част от човечеството. Това се казва в студия на организацията „Оксфам“, представена на Световната конференция по климата в Глазгоу. Изследването се базира на проучвания на Института за европейска екологична политика (IEEP) и на Стокхолмския екологичен институт (SEI).

Малък елит – голяма вреда

За свръхбогати в изследването на „Оксфам“ се смятат онези, които изкарват най-малко 172 000 долара (149 000 евро) годишно. Най-богатият 1% от населението на света, а това са по-малко от населението на цяла Германия (83 милиона души), според студията на „Оксфам“, ще създава до 2030 година 16% от всички вредни за климата парникови емисии в света. По думите на климатичната експертка на „Оксфам“ Нафкоте Даби, „един малък елит си присвоява правото да разрушава нашия климат“.

На обратния полюс е по-бедната част от световното население. Създаваните от нея парникови газове на глава от населението ще останат до 2030-та далеч под нивото, което позволява да се спази обявената цел от максимум 1,5 градуса затопляне на земната атмосфера. Докато най-богатите 10% от хората в света ще надхвърлят тази стойност вероятно около 9 пъти, а най-богатият 1% от населението – дори 30 пъти.

Това ще доведе до катастрофални последици за милиони хора, които още отсега страдат от убийствени бури, глад и бедност. Със само едно пътешествие в Космоса един милиардер създава много повече вредни парникови газове, отколкото някой от най-бедните хора в света през целия си живот.

Студията показва и това, че вредните парникови емисии от въглероден двуокис вече не се създават само в индустриалните държави. Доколкото близо една трета (23%) от най-богатите хора в света в бъдеще ще са китайци, а една десета (11%) индийци.

Мерки срещу луксозното потребление

Тим Гор, автор на студията на IEEP, заяви в тази връзка, че правителствата трябва да насочат своите ограничителни мерки именно към най-богатите хора. За целта той предлага „мерки за ограничаване на потреблението на луксозни стоки – например големи яхти, частни самолети и частни полети в Космоса, както и ограничаване на инвестициите в акции на въглеродната индустрия“.

Остри критики предизвика вчера един 20-минутен чартърен полет на председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен от Виена до Братислава. Както от Европейския съюз на данъкоплатците, така и от германския Бундестаг прозвучаха осъдителни реакции. „Подобен полет е екологичен грях“, заяви председателят на Съюза на данъкоплатците Михаел Йегер пред „Билдцайтунг“.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 46 гласа.

Свързани новини