Отидете към основна версия

16 002 89

Марая Цветкова за ФАКТИ: Нинова разбра, че свръхконцентрацията на власт остава, когато вместо Борисов, я получи Радев

  • марая цветкова-
  • бсп-
  • корнелия нинова-
  • продължаваме промяната-
  • герб-
  • демократична българия-
  • оставки-
  • политолог-
  • правителство-
  • преговори-
  • румен радев-
  • избори-
  • президентски избори

"Ако някоя от партиите не бъде удовлетворена от условията на “Продължаваме промяната”, то ГЕРБ ще бъдат включени в преговорите", смята политологът

Марая Цветкова; Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“Може би Корнелия Нинова бе един от малкото социалисти, които разбраха, че свръхконцентрацията на власт в България и произтичащите от нея проблеми, няма да се решат, когато вместо Борисов, я получи Радев”.

Това каза в интервю за ФАКТИ политологът Марая Цветкова.

Освен оставката на Нинова като лидер на БСП, тя коментира още оставките сред лидерите в "Демократична България", като поясни, че оставките са реални единствено в "Зелено движение". "Тези “оставки” са просто пиар ход за показване на уважение към собствените си електорати", каза тя.

Политологът анализира и възможностите за сформиране на правителство, като посочи, че Слави Трифонов е дал заявка, че ще направи всичко, за да има правителство, но не е убедена, че в ИТН всичко зависи от него.

“Ако някоя от партиите не бъде удовлетворена от условията на “Продължаваме промяната”, то ГЕРБ ще бъдат включени в преговорите”, смята политологът.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Започнаха разговори между ПП, ДБ, БСП и ИТН, заявката е те да са публични. Г-це Цветкова, според Вас тази публичност необходима ли е?

- Не разговорите, а резултатите от тях трябва да са публични. Виждаме, че колкото повече публичност имаше на предишните опити за консултации, толкова по-отегчителни и безсмислени ставаха те. Отделно от това, определено партиите трябва да си говорят ужасно откровено за ситуацията и това изисква дискретност. Трябва да си дадем сметка, че представителната демокрация означава да оставим политиците да си свършат работа, а не да докладват ежеминутно за щяло и нещяло.

- Според Вас какво следва в “Демократична България” след оставките там - коалицията ще се реформира ли вътрешно?

- Трябва да отбележим, че ръководствата на “Да, България” и ДСБ бяха с отдавна изтекли мандати, просто партиите избраха да не рискуват с вътрешни избори предвид постоянната предизборна обстановка. В този ред на мисли, тези “оставки” са просто пиар ход за показване на уважение към собствените си електорати. При “Зелено движение“ нещата стоят по по-различен начин, защото мандатите не бяха изтекли. Това са реалните оставки.

Има вероятност по време на Националните съвети, лидерите да бъдат прелегитимирани, но трябва да се поразчистят Изпълнителните съвети. Особено важно е да се секнат мераците на някои хора да узурпират партиите си чрез редене на листи на база Фейсбук лайкове и не само. Ако коалицията не се реформира, ще бъде поредният проект хвърлен в кошчето за боклук.

- Нинова също подаде оставка като председател на БСП - за поемане на отговорност ли става дума според Вас или за нещо друго?

- Оставката на Корнелия Нинова ще бъде потвърдена на конгрес, свикан от Национален съвет, защото вече не можеше да бъде отлагана. Знаем, че лидерката се опита да промени курса на БСП чрез премахване на различни олигархични зависимости, но очевидно този женски юмрук не се хареса на партията. Може би Корнелия Нинова бе една от малкото социалисти, които разбраха, че свръхконцентрацията на власт в България и произтичащите от нея проблеми няма да се решат, когато вместо Борисов, я получи Радев.

- Може ли тези оставки да повлияят на формирането на правителство?

- Със сигурност ще повлияят, защото лидерите в оставка няма да притежават тази увереност и легитимност да преговарят от името на разочарованите партии и избиратели. Поради тази причина е много важно акуратно да бъде изработено коалиционно споразумение.

- Мислите ли, че правителство ще се сформира?

- Силно се надявам то да бъде сформирано, защото както вече се препотвърди не един или двама имат мераци за игрички с Конституцията. Не мисля, че сега е най-удачният момент това да се допусне.

- Смятате ли, че е възможно ГЕРБ да влезе под някаква форма в бъдещото управление?

- Не изключвам такъв вариант. Видяхме, че “Продължаваме промяната“ отидоха първо при “Има такъв народ“, защото тя бе най-проблематична за договорки. Слави Трифонов даде заявка, че ще направи всичко, за да има правителство, но аз не съм убедена, че в ИТН всичко зависи от него. Ако някоя от партиите не бъде удовлетворена от условията на “Продължаваме промяната”, то ГЕРБ ще бъдат включени в преговорите, защото опциите ДПС и “Възраждане“ не са вариант за мандатоносителя.

- Каква ще е ролята на “Възраждане” в 47-мото НС?

- Неведнъж съм казвала, че “Възраждане“ бе систематично подценявана от останалите. Ролята на тази парламентарна група ще е да бие контра на значително повишеното американско влияние и да повдига дебати за COVID мерките, както и за еврото. Мисля, че ще получат и повече одобрение сред гражданите след като се противопоставят на започването на преговорите на Северна Македония с ЕС.

- Възможно ли е Румен Радев да не спечели президентските избори, ако ГЕРБ и ДПС се обединят зад Герджиков?

- ГЕРБ и ДПС вече са обединени срещу Радев и ще бъде интересно да видим дали за една седмица ситуацията може да се обърне на 180 градуса. Имам предвид, че ако отново няма висока избирателна активност, мотивацията на ГЕРБ и ДПС ще е по-сигурна, отколкото тази на спокойните фенове на Радев. Все още не знаем каква част от избирателите са пуснали глас за президентска двойка само защото така и така са били в секцията за парламентарните избори.

- С какво си обяснявате ниската избирателна активност?

- Апатията се разпространява като рак в обществото ни. Виждаме, че 2/3 от гражданите неглижират бъдещето на държавата си и дори собственото си такова, а затова са виновни и политиците ни, които ни умориха от его и некадърност. Следващите правителства имат за задача да обърнат този тренд и да върнат доверието в институциите.


Бел.ред.
Първите по смъртност в света са последни по избирателна активност.
Ние, българите.
Наистина ли не ни пука как ще продължим напред?!
Ще оставим ли твърдите партийни ядра на статуквото и гласовете от съседна страна да решат и тези избори?!
Да излезем в неделя и да гласуваме масово!

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 84 гласа.

Свързани новини