Отидете към основна версия

1 996 5

Адв. Петър Славов за поуките от историята и препоръки за съдебната реформа

  • адв. петър славов-
  • съдебна реформа-
  • реформа на прокуратурата-
  • 47-мо народно събрание

"Когато политическите формации в 47-ия парламент обсъждат мястото и реформата в прокуратурата и главния прокурор, е добре да чуят и неправителствения сектор и особено професионалните организации на юристите", пише юристът

Адв. Петър Славов, снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Истинският тест за това, кои са истински формации „на промяната“ в новия парламент, ще е отношението им към съдебната реформа и възстановяване на нормалното правосъдие в България". Това написа адв. Петър Славов, народен представител в 43-тото Народно събрание, на своята лична Фейсбук страница.

Ето и цялата публикация на адв. Славов:

Припомням:

- В последните дни на 46-тото НС бе гласуван на първо четене законопроектът на ДБ за възстановяване на нормалното правосъдие без „спецпрокуратури и спецсъдилища“ и той бе подкрепен от голямо мнозинство. Да видим как сега ще гласуват същите тези формации;

- Когато политическите формации в 47-ия парламент обсъждат мястото и реформата в прокуратурата и главния прокурор, е добре да чуят и неправителствения сектор и особено професионалните организации на юристите – Съюз на съдиите в България, Съюз на юристите в България, Висш адвокатски съвет, Обединение на свободните адвокати, Инициатива "Правосъдие за всеки" и други.

- Последната гражданска организация от години отстоява идеята механично „закаченият“ в чл. 126 от действащата Конституция пост „главен прокурор“ да отпадне, а уредбата на прокуратурата действително да бъде в съответствие със структурата на съдилищата – т.е. вместо главен прокурор да имаме административен ръководител на прокуратурата при Върховния касационен съд и административен ръководител на прокуратура при Върховния административен съд, без централизация и строга субординация надолу по веригата, като всеки административен ръководител на съответната прокуратура има своята оперативна самостоятелност (при спазване на Конституцията и закона, разбира се), а всички актове на прокурорите в отделните прокуратури – районни, окръжни, апелативни и т.н. подлежат на инстанционен контрол както пред горестоящия прокурор, така и пред съда!

- И още нещо важно, което също не бива да забравяме, е това, на което ни учи историята по отношение на избора през 1947 г. от доминираното от т.нар. "Отечествен фронт" Народно събрание на създадената тогава по съветски модел длъжност „главен прокурор“, който, между другото, се е избирал за неограничен срок:

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 6 гласа.

Свързани новини