Отидете към основна версия

4 480 54

"Нито една повече" - пред ФАКТИ Александра Станкова обяви исканията на протеста срещу насилието над жени

  • протест срещу насилието над жени-
  • нито една повече-
  • евгения владимирова-
  • медковец-
  • цар калоян-
  • александра станкова-
  • насилие над жени-
  • феминистки мобилизации

От медията ни призоваваме всеки, който е абсолютен противник на насилието във всичките му форми и има възможност, да подкрепи присъствено или онлайн днешния протест

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

България има множество национални проблеми и поради това задачите пред предстоящите законодатели и управленци са много обемисти и тежки по своята същност.

Безспорно един от най-големите проблеми, чието борене не търпи отлагане, е насилието над жени у нас и изобщо домашното насилие. Само през този месец има няколко смразяващи кръвта случая, като единият от тях - този на Евгения Владимирова, е с краен резултат смърт, причинена от съпруга ѝ заради налудничава ревност.

Провокирани от тази поредна ескалация на насилието над жени и това, че днес, 25 ноември, е Международният ден на за борба с насилието срещу жени, обявен за такъв от Организацията на обединените нации (ООН), от организацията "Феминистки мобилизации" организират протест.

Събитието в София ще се състои пред Съдебната палата и е с начален час 18:30, като организаторите му - "Феминистки мобилизации", споделиха за ФАКТИ, че планът е да се остане там през цялото време, а също и че демонстрацията ще бъде съпътствана от речи, песни, танци и всеки, който е абсолютен противник на насилието във всичките му форми и има възможност, е добре да се присъедини към събитието. От медията ни Ви призоваваме да го сторите. Време е като общество да обединим усилия срещу домашното насилие, защото то не е нещо, което касае просто някаква малка група хора, то е проблем за решаване пред всички нас. Време е и да спрем да реагираме и възмущаваме само когато засегнати са наши близки.

Протест с послание "Нито една повече" ще има и в три други български града - Велико Търново, Стара Загора и Варна. Подкрепящи инициативата протестни действия има и в Лондон от българки, емигрирали там. В протеста някои хора се включват и онлайн със снимки - нещо, което всеки може да направи като изпрати снимка с послание "Нито една повече" на Фейсбук страницата на организацията "Феминистки мобилизации".

Според интереса към събитието във Фейсбук се очаква то да бъде подкрепено от голям брой хора, а за да разберем какви са конкретните искания на организаторите от "Феминистки мобилизации", които са подкрепяни от много други граждански организации и редови български граждани (включително имат и подкрепа от чужбина), от ФАКТИ разговаряхме с Александра Станкова в качеството ѝ на представител на организаторите на протеста довечера.

"Ние се солидарилизираме с други организации, които във времето назад са говорили по тези въпроси. Нашите искания са малко по-всеобхватни и не са свързани само със законодателни промени", поясни в началото на разговора ни Александра Станкова, а след това изложи исканията на протеста:

"Най-вече искаме приемане на промените в Закона за защита от домашно насилие. Те вече са разработени от Министерство на правосъдието в началото на 2021 година и се надяваме най-сетне да бъдат приети от Народното събрание. Редица граждански организации и експерти са работили по тях, но политическата ситуация в последната година възпрепятства спешното им приемане. В същото време виждаме, че случаите на насилие ескалираха по време на пандемията.

Тези мерки ще помогнат да има повече превенция срещу домашното насилие и конкретно насилието над жени. Предвидено е да се събира официална статистика за размерите му, тъй като в момента такава липсва. Предвижда се също и разкриване на нови кризисни центрове за настаняване на пострадали от насилие - да има един кризисен център във всеки областен град, защото в момента имаме само 17 и те много често са препълнени. Сред мерките е и създаване на координиращ орган, който ще се бори с домашното насилие. Имаме нужда от централизирана борба с насилието и от комуникация между различните органи и институции в различните райони. Виждаме, че без тази координация няма достатъчно ефективност и така жертва на насилие може да бъде поставена в опасност.

Освен споменатите политики, в Закона за защита от домашно насилие и Наказателния кодекс трябва да се въведат и дефинициите за фемицит, насилие основано на пола и престъпления от омраза, извършени на основата на пола", посочи тя и след това направи важното уточнение:

"Разбира се, ние говорим и за превенция. Това е най-важният момент, защото не може просто с промени в Наказателния кодекс да затворим страницата на проблема, не може да има действия само когато вече насилието е факт и има сериозни последици за жертвата.

Важно е да има и образователен, цялостен подход към борбата с насилието - не само с изменения в областта на наказателното право, а в редица други сфери - чрез реформиране на стари и създаване на нови институции, които да координират различните подходи централизирано.

Необходимо е да има обучителни програми за превенция на насилието на всички нива в образователната система, както и редовни програми за обучение на медицински работници, социални работници, полицаи, учители, юристи, психолози. Защото ние как можем да разберем, че една жена е в ситуация на насилие? Когато тя се свърже с тези психолози, юристи, медицински работници, полицаи, учители и въобще хора на отговорна публична позиция, те трябва да могат да разпознаят знаците и да могат да насочат жертвата на насилие към организации и институции, които могат да ѝ помогнат. Всички трябва да бъдем отговорни към този проблем, не само хората, които преминават през насилие.

Самата държава трябва да провежда системни национални информационни кампании за превенция на насилието над жени и домашното насилие, да се информира широката общественост за различните форми на насилие, на които жените редовно биват подлагани, за различните прояви на домашното насилие, информация за телефонните линии и кризисните центрове, които могат да бъдат достъпни за тях".

"Проблемът е доста сериозен, изисква много сериозна интервенция и много работа, която все още липсва", обобщи Александра Станкова.

"Виждаме, че в последната година, че и повече, този проблем не беше засегнат по никакъв начин в предизборните кампании на политическите партии. Не се говори за това, а виждаме, че всеки месец поне по една жена в България губи живота си. Виждаме и фрапантните случаи, които медиите коментират - за 17-годишното момиче от Цар Калоян, за Евгения Владимирова от София, за намушканата жена в Медковец. Има много случаи и ние разбираме за тях от медиите, тъй като нямаме национална статистика, която да следи проблема, като всъщност предвид липсата ѝ може да се окаже, че проблемът е с много по-големи мащаби", даде примери и изрази предположение представителката на "Феминистки мобилизации".

На въпрос на медията ни дали от организацията са осъществили контакт с с екипите, които в момента преговарят за коалиционно правителство, с призив да се обърне внимание в преговорите и този голям български национален проблем, Александра Станкова заяви следното: "Нямаме директни контакти, но сме подготвили отворено писмо. Всеки човек, ако пожелае, може да да влезе в нашата страница, за да го прочете и подпише. Ние в момента го изпращаме на почти всички депутати, които знаем, че имат отношение към проблема и ще бъдат в следващото Народно събрание, тъй като все още няма министри в редовен кабинет и не знаем към кого да се обърнем.

Миналата година също изпратихме подобно писмо и получихме отговор, който засягаше какви са съществуващите закони в България. Ние виждаме, че закони има много, но случаите на насилие нарастват. В този смисъл - да, законодателните промени са много важни, но те не са единствената важна стъпка, която трябва да се направи, за да се справим с насилието над жени и като цяло с домашното насилие.

От ФАКТИ дадохме повтарящ се пример, на който сме се наслушали и нагледали във времето, а именно, че полицията се отзовава на сигнали за домашно насилие, но в крайна сметка разчита на това, че съпрузите или хората, които живеят на семейни начала, ще разрешат сами проблемите си и това схващане на властите в някои случаи води до ужасяващи последици.

"В много от случаите, за които четем в медиите, този фактор го има. Особено в малките населени места, защото знаем, че там всички се познават и може би полицаите са приятели със самия насилник, имат връзки, а респективно от това и интерес да се потули конкретният случая на насилие.

Чували сме за много случаи на жени, подложени на насилие, които търсят помощ от полицията, но те не обръщат необходимото внимание на проблема. Затова тези хора трябва да са обучени да виждат знаците и да взимат нещата насериозно, защото един път ще е за крясък, но впоследствие може да бъдат повикани на място, на което е извършено престъпление. Трябва да е ясно за институциите, че има една динамика на насилието, то ескалира и трябва да се вземат мерки още в началния му стадий", коментира Александра Станкова нашата вметка.

"Замислих се над случая на Евгения Владимирова от София. Много хора казаха, че не са очаквали от нейния съпруг да стигне до там, тъй като от външен поглед всичко е изглеждало нормално. После обаче се оказа, че той я е следил с подслушвателни устройства на телефона, следил е чатовете ѝ и е съществувал този елемент на контрол и власт над нея, който е ключов в насилието. То се корени там. Знаците на власт и контрол, ако не знаем как да ги разпознаваме в нашата връзка и взаимоотношения, просто няма как да ги видим и няма как да вземем мерки. Поради това е важно не само самите жени, които са жертви на насилие, да ги разпознават, но и институциите, и хората, които ги репрезентират да могат да го правят", добави тя.

"Проблемът се корени в силата и контрола на мъжа над жената. Когато едно общество е структурирано по начин, по който един мъж е по-овластен, той може да черпи власт от това общество и така да получава и повече власт върху жертвата си. Дадохме примера с полицията. Когато насилникът бъде защитен от нея, той може безнаказано да продължи да прилага насилие. За това е много важно да говорим и за овластяването на жертвите на насилие. Важно е те да имат достъп до услуги. Важно е и да живеем в общество, в което, ако им се наложи да избягат, да има къде да отидат - не само в кризисни центрове. Също и да бъдат финансово осигурени, за да могат да направят този избор, да имат възможност да се обърнат към социални услуги, ако имат нужда от помощ за децата си. Трябва да я има тази социална помощ на обществено ниво, за да могат да избягат от насилие по-лесно, защото една жена в бедност по-трудно ще избяга от насилника си", заяви още Александра Станкова.

На финалния въпрос дали протестът ще стане перманентен, ако проблематиката продължи да се неглижира от държавата и обществото, събеседничката ни от "Феминистки мобилизации" отговори така: "Може би този протест ще стане перманентен, ако не бъдат взети мерки по проблема. Приканваме хора, които искат да се включат към нашия колектив, да го направят. Той е напълно хоризонтален и полът е без значение".

Поставете оценка:
Оценка 2 от 12 гласа.

Свързани новини