Отидете към основна версия

17 077 36

Поредната сестра от Синдиката на българските медицински специалисти, която уволняват. Веселина Ганчева пред ФАКТИ

  • веселина ганчева-
  • медицински специалисти-
  • синдикат на българските медицински специалисти-
  • здравеопазване

"Докато се вземе решение в полза на сестрите, те просто ще изчезнат. Една сестра се грижи за от 30 до 50 човека едновременно", посочи сестра Ганчева

Веселина Ганчева; Кадър: ЕвроДикоФ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

С писмо, изпратено по куриер, на 8 ноември 2021 година е била освободена главната медицинска сестра на Многопрофилна болница за активно лечение по белодробни болести “Света София” Веселина Ганчева.

По куриер, защото в момента на освобождаването си Ганчева била в болничен. Освободена е след многократни сигнали от нейна страна към институциите за неправомерности, извършвани в болницата, ръководена от Любчо Пенев. Мотивът е изтекъл договор.

Освободена е и в момент, в който медицинските работници изнемогват под напъните на поредната вълна от COVID-19, а броят на специалистите видимо не достига.

Освен медицински специалист, Веселина Ганчева е още член на Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС). След Мая Илиева, Бойка Анастасова, Надежда Маргенова, Елена Якшева, Веселина Ганчева е петият медицински специалист, който бива освободен от работа само за периода от създаването на синдиката - 2019 година, досега.

“Аз съм поредният човек от управлението на Синдиката на българските медицински специалисти, когото уволняват. Това е съвсем тенденциозно. На никого не му е приятно някой непрекъснато да му посочва грешките, при положение, че 30 години е изпълнителен директор и е свикнал да държи в страх и подчинение всички работещи в лечебното заведение. В МБАЛЛББ “Света София” редът е “аз казах” и “каквото реши г-н Пенев”. Нямаш думата - каквото и да предложиш, дори и да опиташ да разговаряш, не биваш чут. Затова се принудих да започна да пиша към институциите”, разказа медицинският специалист пред ФАКТИ.

Сестра Ганчева посочи още къде е коренът на проблемите с директора на болницата:

“Първата ми битка беше през 2019 година. Тогава в реанимацията на болницата бяха останали трима души, които караха денонощни дежурства и не излизаха от болницата. Едната от колегите беше на 74 години, накрая вече спеше права. Предложих или да се вдигнат заплатите, за да намерим още хора, които да запълнят липсите, или да закрием хирургията, защото хирургията и реанимацията са свързани - няма ли реанимация, хирургията не може да работи. Настана голям вой, принудих се да започна да пиша до институциите.

Тогава г-н Пенев ми даде една заповед, в която трябваше да изпълнявам ролята и на старша сестра, и на главна сестра, и на редова сестра. Поисках да ми направят длъжностна характеристика, трима лекари се събраха и я направиха. Последва ново писмо от мен, че не мога да изпълня тази длъжностна характеристика с четири човека, при положение, че по стандарт в реанимацията трябва да има непрекъснато 24-часово наблюдение от специализиран екип. Няма как екип от четири човека, единият от които е жена на 74 години, да отговаря за пациентите. Това вреди и на пациентите, и на работещите. Отказах да работя по този начин. Не ме послушаха, аз продължих да пиша до институциите, включително до министъра на здравеопазването - тогава Кирил Ананиев. Когато казах, че ще обявя и пред медиите, вече се събра Бордът на директорите. Говориха - никой друг не присъства на техните разговори, не разбрахме какво са говорили, но получих обаждане от директора, каза: “Ганчева, заповедта е отменена”.

След 10 минути ми се обади г-н Ананиев, също каза, че заповедта е отменена. Става дума за заповедта, с която на мен ми беше наредено да извършвам три работни длъжности. Проблемът обаче изобщо не беше решен - в реанимацията продължаваха да работят три сестри. Казах им го. Това не е нормално.

Бях писала и до парламентарната Комисия по здравеопазване. Оттам изискаха министърът да даде обяснение какво се случва с нашата реанимация. Стигнахме до Народното събрание”.

След тези събития Веселина Ганчева преминава към COVID отделението на болницата, където работи една година. “Там непрекъснато се борихме срещу това, че нямаме например защитни средства. В края на миналата година поради липса на персонал затвориха две отделения - туберкулозната клиника и COVID отделението. По никакъв начин ръководството не се опита да задържи хората, които малко по малко започнаха да си тръгват”, каза още тя.

Уволнението на медицинския специалист идва на фона на четвъртата вълна от COVID-19. “Естествено, че това не е адекватно. В рамките на две години над 50% от персонала напусна”, посочи тя.

Веселина Ганчева постъпва в Многопрофилна болница за активно лечение по белодробни болести “Света София” преди малко повече от три години. Започва работа като главна сестра, като първоначално е назначена до обявяване на конкурс. Конкурсът се провежда след няколко месеца и сестрата го печели. Длъжността ѝ е мандатна - със срок от три години.

“Откакто съм там, скачам за всичко. Това уволнение не е нещо неочаквано, просто не очаквах да го направят по този начин. Предполагах, че когато обявят нов конкурс - тъй като длъжността е мандатна със срок от три години, просто ще кажат, че не съм се справила или нещо друго. Обикновено, когато мандатът изтече, главната сестра е оставена да работи до провеждането на конкурс, тя се явява и ако спечели - остава, ако не спечели - остава като редова сестра”, посочи Ганчева.

“Ще съдя г-н Пенев за неправомерно уволнение, и то не за друго, а за да покажа на колегите, че не е толкова страшно да се опълчиш на един ръководител. Крайно време е тази огромна мандатност - 30 години, на самозабравилите се директори на болници, просто да се отмени. Синдикатът на българските медицински специалисти ще подаде и съдебен иск към Комисия за защита от дискриминация. Във Варна две наши колежки бяха неправомерно лишени от допълнителни средства, подадохме иск към Комисията и спечелихме тези дела. Мая Илиева също продължава да води своето дело”, категорична беше сестра Ганчева.

Според нея никой не може да постигне сам промяната в отношението към медицинските специалисти. “Нужна е политическа воля от всички партии и звена. Никой не може сам да промени системата. Вчера имаше преговори за съставяне на правителство и дискусия относно здравеопазването. Да, БСП държат болниците да не са търговски дружества, но никой не предлага реален проект как да се случи. Докато се вземе решение в полза на сестрите, те просто ще изчезнат”

“Хората или не си дават сметка защо смъртността е толкова висока, или просто си затварят очите. Според официалната статистика и изчисления на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, една сестра, за да има качествено обгрижване на пациентите, трябва да отговаря най-много за пет човека. Една сестра се грижи за от 30 до 50 човека едновременно. Има и по-тежки случаи - една сестра работи в няколко отделения. Да не говорим, че през нощта работи сама - без санитар. Да не говорим, че събота и неделя колеги от провинцията ни разказват как нямат лекар - викат лекаря по телефона при спешен случай. Това е картината и тя трябва да се промени”, завърши Веселина Ганчева от Синдиката на българските медицински специалисти.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 84 гласа.

Свързани новини