Отидете към основна версия

13 840 163

Емил Соколов за ФАКТИ: Отричайки пандемията, “Възраждане” прави така, че тя да продължи още дълго време

  • емил соколов-
  • възраждане-
  • антиваксъри-
  • ваксинация-
  • герб-
  • продължаваме промяната-
  • политически процес-
  • 2021 година-
  • народно събрание-
  • правителство-
  • парламент

"Ако идването на ПП и загубата на ГЕРБ са добри за демокрацията, то "Възраждане" в парламента е катастрофа", посочи политическият анализатор

Емил Соколов: Кадър: Денят с Веселин Дремджиев
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Загубата на парламентарните избори през ноември от ГЕРБ, идването на "Продължаваме промяната" на власт и антиваксърството - тези събития и процеси белязаха отиващата си 2021 година според историкa и политически анализатор Емил Соколов.

"За първи път от 12 години в лицето на Кирил Петков и Асен Василев ГЕРБ и Борисов се сблъскаха със сериозен претендент за първото място и изгубиха", посочи той.

Според Соколов ако идването на "Продължаваме промяната" и залезът на ГЕРБ са положителни събития за демокрацията у нас, то влизането на "Възраждане" в 47-мото Народно събрание е катастрофа.

"Костадин Костадинов и армията му от посредствени конспиратори представляват най-уродливото лице на русофилския вот в България", категоричен е той.

"Ако трябва да се степенуват заплахите за новото правителство, ДПС са на първо място. Процесите в ГЕРБ и действията на Гешев имат общ корен – ДПС", коментира Соколов.

За равносметката от 2021 година от ФАКТИ разговаряхме с Емил Соколов.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Г-н Соколов, кои три събития белязаха 2021 година във вътрешнополитически аспект за Вас?

- Първото събитие е загубата на ГЕРБ на парламентарните избори през ноември. Падането на Борисов от власт затвори една цяла глава в българската политика. Това, с което Борисов и ГЕРБ ще бъдат запомнени, са опитите им да се сраснат с държавата, като поставят свои хора на ключови позиции и по този начин превземат всички институции – от най-голямата до най-малката. За щастие, този процес беше спрян, макар и да продължи много по-дълго, отколкото трябваше. Това, което някои по една или друга причина не признават, е, че ГЕРБ се превърнаха в заплаха за демокрацията и свалянето им от власт не беше просто поредното партийно боричкане, а битка за бъдещето на българската демокрация и оцеляването на правовата държава. Тази битка беше започната на протестите през 2020 година и кулминацията ѝ беше този ноември. Гражданите победиха година и половина по-късно.

Второто събитие е свързано с първото. Това е идването на "Продължаваме промяната" на власт. Появата им на политическата сцена е значима поради няколко причини. Първо, ПП като голяма центристка партия са директен конкурент на ГЕРБ. За първи път от 12 години в лицето на Кирил Петков и Асен Василев ГЕРБ и Борисов се сблъскаха със сериозен претендент за първото място и изгубиха. В момента двете партии са със подобна електорална тежест и не спират да се конкурират. Това ще има оздравителен ефект върху демокрацията в България, защото точно съревнованието между партиите гарантира качество на политиките. ГЕРБ се превърнаха в това, което са, защото се почувстваха твърде сигурни и повярваха на собствената си опорка, че няма кой да дойде след тях. Не бива да се позволява на нито една партия и лидер да си помислят, че са незаменими. Втората причина появата на ПП да е важна е, защото в някаква степен те наистина са партия на младите. В момента всеки десети в парламента е под или около на 30 години. Тази генерационна революция със сигурност ще повлияе върху решенията, които се взимат, и смятам, че промяната ще е към по-добро.

Третото събитие е по-скоро процес, отколкото събитие. Това е антиваксърството. Ако трябва да назова събитие, това ще е влизането на "Възраждане" в парламента. Ако първите две събития бяха добри за демокрацията, то последното е катастрофа. Костадин Костадинов и армията му от посредствени конспиратори представляват най-уродливото лице на русофилския вот в България. Това са хора, които са неспособни да предложат нещо градивно. Тяхната единствена цел е създаването на истерия, която впоследствие се използва от членовете на "Възраждане" за лични облаги. Всички знаем за имотите на Костадинов по Черноморието, за които се говори, че са купени с партийната му субсидия. Това обаче е най-малкият проблем. Истинският проблем е, че "Възраждане" са агресивни и като реторика, и като действия. Активисти на партията преди няколко месеца нападнаха министъра на образованието, защото не бяха съгласни децата да се тестват в училище. Тази радикализация на българската политика цели да заглуши умерените мнения и да избута напред всякакви крайни идеи. В момента България има нужда от разумно управление, а не от паника. "Възраждане" представляват триумфът на мракобесието над просветата, което ги прави толкова опасни.

- Как изброените от Вас събития се отразиха на политическата, икономическата и социалната обстановка в България?

- Всяко едно от събитията промени политическата икономическата и социалната обстановка. Докато падането на ГЕРБ и идването на ПП на власт биха могли да имат позитивен ефект върху българската политика, антиваксърските настроения, персонифицирани от "Възраждане" биха могли да задълбочат кризата, тъй като една немалка част от сънародниците ни избраха истерията, паниката и конспирацията пред здравия разум.

- Има ли потенциал ефектите на посочените от Вас събития да продължат да се отразяват?

- Да, всяко едно от тези събития ще има дългосрочни последици, тъй като представляват разместване на слоевете в българската политика.

Падането на ГЕРБ означава, че Борисов и изградената от него номенклатура ще направят всичко възможно да се върнат на власт. ГЕРБ не могат да съществуват, ако не паразитират върху държавата. ГЕРБ разбират политиката като консумация. Те консумират властта, като присвояват и преразпределят държавен ресурс. Четири години в опозиция би означавало ГЕРБ да се разпадне, тъй като цел номер едно на ГЕРБ е личното облагодетелстване, а това няма как да не стане, когато не си на власт. Чекмеджетата се пълнят, когато управляваш, а не когато си в опозиция.

От друга страна, от ПП зависи да покажат, че младите могат и трябва да управляват. ПП се превърна в нарицателно за млади и успели българи, някои завърнали се от чужбина. Ако правителството на ПП не успее да проведе реформи, това ще нанесе огромен удар върху имиджа на младите хора в политиката изобщо. Затова е толкова важно те да успеят.

Накрая, антиваксърството показва какво не е наред с образователната система в България. Ясно е, че трябва да се направят реформи, ако искаме общество, където науката и здравия разум са на почит. В момента обществото ни е подвластно на конспирациите и това оказва влияние върху здравето ни, икономиката и други сфери.

- Бойко Борисов вече не е в изпълнителната власт - приключи ли неговото управление окончателно?

- Управлението на Борисов приключи. ГЕРБ обаче не са окончателно победени, тъй като все още има желаещи, които искат да служат на модела "Борисов". За някои корупцията не е проблем, а възможност за развитие. ГЕРБ могат да оцелеят 1-2 години в опозиция, но ако правителството изкара пълен мандат, е много възможно след 4 години ГЕРБ да са трета или четвърта политическа сила. ГЕРБ печелят подкрепа като раздават пари – къде през джипката, къде през обществени поръчки. Ако не са на власт, привържениците им, които са мотивирани единствено от това да взимат от държавата, бързо ще спрат да подкрепят партията.

- Освен оставката на Бойко Борисов, протестите през лятото на 2020 г. искаха и оставката на Иван Гешев - виждате ли воля за отстраняването му?

- Надежда Йорданова се справя отлично като министър на правосъдието. Ако има някой, който ще се справи с Гешев, това е тя. Разбира се, много е важно всички участници в коалицията да подкрепят тази битка. Въпреки че Борисов вече не е на власт, Гешев представлява заплаха, защото с него няма как българската прокуратура да заработи. Някой, който е в контакт с личния пиар на Борисов, няма как да бъде независим главен прокурор. Много е важно прокуратурата да започне да разследва злоупотребите с власт и да престане да бъде бухалка. Това трябва да е един от основните приоритети на управляващите, най-малкото защото това обещаха на протеста. Протестът представлява голяма група хора с ясна политическа визия, а не просто някаква безлична маса. Визията за България на хората от протеста, които избраха това правителство, не включва нито Борисов, нито Гешев.

- Съдейки от първите дни на новото правителство и парламент, мислите ли, че редовното правителство, сформирано между ПП, БСП, ИТН и ДБ може да изкара пълен мандат?

- На правителството няма да му е лесно да изкара пълен мандат, но трябва да се стреми към това. Голяма част от ПП са все още неопитни, но имат желанието да се научат, което е най-важното. Не бива обаче да позволяват на БСП и ИТН да ги подхлъзват. Като за начало, трябва да е ясно, че мораториумите не са решение на проблемите в икономика, а само правят ситуацията по-сложна. Също така, в нито едно министерство няма място за хора от ДС. Това са червени линии, които не бива да се прекрачват. Добре ще е и Стефан Янев да спре с личните мнения за НАТО. България е член на НАТО и войските на НАТО са и наши войски. Трябва да е ясно, че са добре дошли в България, тъй като това е гаранция, че страната няма да стане обект на агресия от страна на Русия.

- Изчезна ли опасността, която в един момент сякаш беше надвиснала над главите ни - тръгване към президентска република?

- Въпреки близките отношения между Румен Радев и Кирил Петков и Асен Василев, смятам, че такава опасност няма. В парламента коалицията се състои от четири много разнородни партии. След едноличното управление на Борисов и ГЕРБ това е добър вариант за България. Властта трябва да има повече от един център, а в момента центровете са няколко, което е гаранция, че дори някоя партия - или президентът, да има авторитарни амбиции, трябва да се съобразява с още няколко политически играчи. Авторитаризъм при толкова цветен парламент няма как да има.

- Българи получиха санкции по глобалния закон “Магнитски” - видяхме ли достатъчна реакция на държавата към санкционираните, предвид че един от тях стана народен представител?

- Държавата реагира, но ДПС отново показаха, че правилата не важат за тях. Ако трябва да се степенуват заплахите за новото правителство, ДПС са на първо място. Процесите в ГЕРБ и действията на Гешев имат общ корен – ДПС. Другото име на ДПС е поквара. Новото правителство трябва да е много внимателно и да не вярва на сладките приказки на ДПС, тъй като няма партия, която да не е пострадала от близостта си с ДПС. ГЕРБ са пример точно за това. Скритата им, а и понякога не толкова скрита, коалиция с ДПС беше една от основните причини българското общество да излезе на протест. Гражданите се нагледаха на задкулисни договорки.

- Изминаващата година беше белязана от силни антиваксинални настроения, което и Вие посочихте. Ще започнем ли да излизаме от тази опасна територия?

- Премиерът Кирил Петков определено прави всичко възможно да насърчи ваксинацията, което е похвално. Проблемът обаче остава, тъй като в парламента има партия, която е превърнала антиваксърството в основна част от идеологията си. "Възраждане" ще продължат да правят всичко възможно да подкопаят доверието на хората във ваксините. От това зависи политическото им оцеляване. Колкото повече се проточи пандемията, толкова "Възраждане" ще продължат да са актуални. Трябва да е ясно, че отричайки пандемията, Костадин Костадинов прави така, че тя да продължи още дълго време. Време е гражданите да осъзнаят, че популизмът и конспирациите не са в тяхна полза, а обслужват политици и партии, които паразитират на техен гръб. От нас зависи да не позволяваме на никого да злоупотребява с доверието ни.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 133 гласа.

Свързани новини