Отидете към основна версия

2 530 19

Жените в Афганистан: живот в капана на ограниченията

  • афганистан-
  • талибани-
  • жени-
  • кабул

Нито една държава до момента не е признала управлението на талибаните, които завзеха властта в Кабул в средата на август

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Когато поеха властта, талибаните обещаха умерено управление. Но въведените от тях забрани говорят за друго. На жените се налагат все повече ограничения. А сега и шофьорите са принудени да спазват нови правила.

Четири месеца след бруталното завземане на властта в Афганистан, талибаните ограничават все повече сфери на обществения живот. Занапред в страната е забранено да слушаш музика, докато шофираш. Това става ясно от писмо на новото Министерство за насърчаване на добродетелта и борба срещу порока, което беше раздавано на хората по улиците. Говорител на въпросното министерство потвърди нововъведението.

Жена в автомобила? Само с хиджаб.

Правата на жените също са допълнително ограничени. Те вече ще могат да се возят в автомобил, само ако носят хиджаб. Талибаните обаче не са дефинирали изрично какво точно означава хиджаб. В Европа хиджабът се разбира като ислямска забрадка, но може да означава и допълнително закриване на лицето или останалата част от тялото. Повечето афганистански жени носят забрадки.

Освен това шофьорите са призовани да не качват в автомобилите си жени, които пътуват повече от 45 мили (около 72 километра) без придружител от мъжки пол. В писмото, което беше разпространено и в социалните мрежи, шофьорите бяха инструктирани и да правят почивки за молитва.

През последните няколко седмици талибаните сериозно ограничиха правата на жените. На афганистанските телевизии вече е забранено да излъчват драми и сапунени опери с участието на актриси. Министерството на добродетелта призова освен това телевизионните журналистки да носят хиджаб.

Правозащитната организация "Хюман Райтс Уоч" осъди ограниченията и ги определи като "груба намеса в правата на жените". Новата политика за пътуване превръща жените в "затворнички", заяви Хедър Бар, която отговаря за правата на жените. "Мярката не позволява на жените да се движат свободно или да отидат в друг град, да могат да правят бизнес или да избягат, ако станат жертва насилие у дома", казва Бар от "Хюман Райтс Уоч".

Талибаните посегнаха и на изборните институции

Талибаните ограничават не само правата на жените. Те затягат и курса си по отношение на политическия ред в страната. Радикалните ислямисти разпуснаха Независимата избирателна комисия и Комисията за изборни жалби. "Няма нужда от тези органи", заяви говорителят на талибанското правителство Билал Карими. Той допълни, че наскоро са били премахнати две министерства - на мира и на парламентарните въпроси.

Избирателната комисия, създадена през 2006 година, имаше за задача да организира и наблюдава президентските и други избори в Афганистан. Представителят на предишната афганистанска власт Халим Фидай осъди разпускането на комисиите. Решението показва, че талибаните "не вярват в демокрацията", заяви той. Бившият губернатор обвини радикалните ислямисти, че осигуряват властта си "чрез куршуми, а не чрез избори".

Нито една държава до момента не е признала управлението на талибаните, които завзеха властта в Кабул в средата на август. Те обещаха, че новото управление ще е по-благосклонно от това през 1990-те години. Но решения като възстановяването на Министерството за насърчаване на добродетелта и борба срещу порока породиха съмнения относно тази заявка.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 9 гласа.

Свързани новини