Министър-председателят ще търси кадри за новата КПКОНПИ, чието реформиране се планира, в чужбина. Това заяви премиерът Кирил Петков в свое интервю на 12 февруари. Наследникът на Сотир Цацаров - новият шеф на новата Антикорупционна комисия, отново ще бъде търсен сред специалисти в чужбина. Мотивът за това заявено решение - хората в новата КПКОНПИ да нямат връзка с хората, които ще разследват.
Какво ще се случи в действителност, ако решим да изберем нов ръководител на КПКОНПИ по този начин - по темата от ФАКТИ разговаряхме със следовател Бойко Атанасов, магистратът, който през 2016 година направи разкритията за действащата в прокуратурата шпицкоманда. В средата на януари кандидатурата именно на следовател Бойко Атанасов за нов шеф на новата КПКОНПИ беше издигната от гражданско сдружение “БОЕЦ”.
“Явно слагаме на борбата с корупцията един голям кръст”, посочи следователят в началото на разговора.
“Първо, Министерският съвет няма функция да избира и да определя шеф на КПКОНПИ. КПКОНПИ е институция, която разследва корупция най-общо казано в Министерски съвет, в общини, в кметства. Второ, не ми е известно министър-председателят да има и партия - ‘Продължаваме промяната” още не е партия. В качеството си на какъв Кирил Петков казва това - в качеството си на политически лидер ли, в качеството си на председател на Министерския съвет ли?”, посочи Бойко Атанасов.
“Сещам за едни думи на настоящия председател на парламента, който каза, че парламентът няма да е гумен печат на изпълнителната власт. Ако Министерският съвет продължава да определя политиката на Народното събрание, както беше доскоро по времето на Бойко Борисов, това означава, че отново имаме неразделение на властите”, коментира той.
“Да не забравяме, че парламентът е избрал Цацаров за шеф на КПКОНПИ, парламентът му е работодател. Парламентът не казва нищо, нов закон за КПКОНПИ няма, Сотир Цацаров е викан, за да му кажат колко го уважават, вместо да се иска информация от него за резултатите от действията му, включително и по архивните дела. Голяма част от кадровия ресурс в ДАНС премина в КПКОНПИ, преминаха и архивните дела, делата на оперативен отчет, свързани с корупция, които се разследваха в ДАНС”, допълни той.
“Най-вероятно се разчита в бъдеще да нямаме борба с корупцията, а усвояването на публичните и европейските средства да става безконтролно и без мониторинг”, посочи следователят.
“Тепърва да се викат хора от чужбина, никому неизвестни и неясни, хора, които очевидно не са наясно и с нашето законодателство, хора, които тепърва да се учат какво е то корупция, защото на Запад част от държавите имат закони за лобизма - там корупция няма, има лобизъм. Ако вървим в такава посока у нас, това означава пълен регрес”, категоричен е той.
“Очевидно се разчита на хора, които да не се борят с корупцията, викайки такива хора. Това не е инженерна работа, не е техническа работа, не е производство на чаши. Това е административен процес, свързан с познаването на съдебната система и институциите. Тепърва да се търсят хора от чужбина ми звучи налудничаво”, посочи следовател Атанасов.
“За момента не виждам визия КПКОНПИ да заработи. Ясно ми е отношението на лидера на “Има такъв народ” Слави Трифонов към Сотир Цацаров и към неговата работа. Нужно е да се обяви позиция от името на всички лидери в управляващата коалиция какво точно искат - да се пресече корупцията или да останем на ниво нулево преследване на корупцията. Не съм оптимист, мисля, че толерирането на извършващите големи корупционни престъпления ще продължи във висока степен”, смята той.
“От това, което виждаме, нямаме причина да сме оптимисти. Търсим хора отвън, след това ще търсим извънземни. Кой знае какво ще търсим по-нататък - може би ще започнем да гоним корупцията с вуду ритуали”, завърши следовател Бойко Атанасов.