Отидете към основна версия

5 182 23

Яхтата на Усманов или как в Германия издирват луксозните имоти на руските олигарси

  • яхта-
  • яхти-
  • германия-
  • ес-
  • русия-
  • война-
  • санкции-
  • украйна-
  • имущество-
  • усманов-
  • алишер усманов

Милиардерите от Русия изпитват особена страст към луксозните яхти

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Стотици граждани на Руската федерация са в списъка на лицата, санкционирани от ЕС заради руската агресия в Украйна. Повечето от тях вече нямат право да пътуват до страните от ЕС, а банковите им сметки, собствеността и недвижимите им имоти трябва да бъдат замразени. С "лова" на собствеността на руските олигарси в Германия е натоварена специална оперативна група, включваща представители на няколко министерства, на разузнаването, криминалната полиция, Централната банка, Службата за финансов надзор, митницата и други.

Такива оперативни групи има и в други страни от ЕС. И те вече се отчитат за свършената работа. Така например във Франция са замразени недвижими имоти на руски олигарси на стойност 539 милиона евро и суми в банкови сметки в общ размер на 150 милиона. Замразената собственост и финансови транзакции в Нидерландия възлиза на 392 милиона евро. Замразените руски капитали в Германия засега са 95 милиона евро.

Олигарх без яхта не е никакъв олигарх

В Италия, както съобщава "Дер Шпигел", са замразени недвижими имоти на руски богаташи за над 140 милиона евро, както и разкошният комплекс от вили на Алишер Усманов в Сардиния. В Тоскана от вилата си се е лишил бизнесменът и депутат в Държавната дума Олег Савченко, а журналистът Владимир Соловьов е останал без вилата си на брега на езерото Комо, където е бил съсед на Джордж Клуни.

В Италия е била задържана и яхтата на Генадий Тимченко на стойност около 50 милиона евро, други две яхти на руски олигарси, струващи по 75 милиона евро всяка, са били блокирани във Франция, както съобщава агенция ДПА. Милиардерите от Русия изпитват особена страст към плаващите дворци. Агенция Асошиейтед Прес и британската експертна фирма VesselsValue са направили списък на 56 луксозни яхти, за които се предполага, че са собственост на руски олигарси. Общата им пазарна стойност е почти 50 милиарда евро, но е трудно да се установи коя на кого принадлежи. По правило яхтите плават под знамената на екзотични държави и са вписани на подставени фирми.

Известно е, че на осми март от Барселона в неизвестна посока е потеглила яхтата на Роман Абрамович "My Solaris". След кратко задържане в началото на март от пристанището на Монако отплава "Guantum Blue", която е с дължина 104 метра. Собственикът на яхтата Сергей Галицки засега не е в списъците със санкционираните лица. В момента яхтата е в Червено море пред бреговете на Египет. Както отбелязва агенция АП, някои собственици на яхти ги крият, изключвайки международната система за проследяване AIS. Така например "Galactica Super Nova" на Вагит Алекперов за последно е можела да бъде проследена на 2 март, а "Madame Gu" на Андрей Скоч - на 6 марта. не се знае накъде са се запътили след тези дати. Изключвайки системата AIS, собствениците на плавателните съдове рискуват да се лишат от знамето, под което плават. а с това и от възможността да влизат в повечето пристанища.

На кого е луксозната яхта "Dilbar"?

За разлика от властите във Франция, Италия, Великобритания или Нидерландия, германската оперативна група засега не може да се похвали с особени успехи в "лова" на собственост на руски олигарси. Или пък не иска. Както съобщи на брифинг високопоставен чиновник от администрацията на канцлера, "това, че няма съобщения за задържана собственост, не означава, че арести няма". Имаше много слухове за 156-метровата яхта "Dilbar", която е на ремонт в Хамбург и въпреки първоначалната информация в някои медии така и не бе конфискувана. Смята се, че яхтата, която има басейн и две вертолетни площадки, струва към 600 милиона евро. Тя плава под знамето на Каймановите острови и се води на фирма с името "Navis Marine Limited", но за неин собственик сочат включения в санкционните списъци Алишер Усманов. Самият той, по-точно негов представител обаче казва, че и яхтата, както и голяма част от състоянието на Усманов, отдавна са прехвърлени на фонд, а предприемачът ползва яхтата само като арендатор.

Германия е "рай" за олигарсите и за прането на пари?

Тези непрозрачни схеми на собственост създават сериозни трудности на германските власти. Те усложняват търсенето на намиращата се на територията на страната собственост, която принадлежи на санкционирани руски чиновници и олигарси. Себастиян Фидлер, който е експерт по финансовата престъпност от фракцията на Социалдемократическата партия в Бундестага, понякога нарича Германия "рай" за олигарсите и прането на пари. "Това са заплетени конструкции на собственост", казва той и препоръчва в Германия да бъде приет закон, който да забранява оформянето и признаването на сделки, сключени в държави, които не отговарят на европейските изисквания за прозрачност, като например Британските Вирджински острови. Целта, както посочва Фидлер, е нотариусите да не могат да впишат в кадастъра названията на фирми-пощенски кутии, а банките да не могат да извършват операции с тях.

Замразеното имущество не е иззето

Замразяването на собствеността не означава, че нейните собственици повече не могат да я ползват. Както поясняват от германското министерство на икономиката, замразената собственост - независимо дали е движима като яхтите, или е недвижима - не бива да се продава, да се дава под аренда или да се използва по друг начин за извличане на доходи от лицата, включени в санкционния списък на ЕС. Но собствеността може да се ползва от нейните притежатели, дори да са санкционирани - те могат да пътуват със своите яхти или луксозни автомобили, да живеят в домовете си, но не и да ги отдават за ползване на други лица или да ги продават.

Автор: Никита Жолквер

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.

Свързани новини