Отидете към основна версия

1 858 39

Руската агресия в Украйна може да доведе до катастрофа, подобна на Чернобилската от 1986

  • аец чернобил-
  • запорожка аец-
  • аец запорожная-
  • катастрофа-
  • руска агресия-
  • руски окупатори

Войната в Украйна не е локален конфликт, а заплаха за цяла цивилизована Европа

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Чернобилската катастрофа се случи в нощта на 26 април 1986 г. Тридесет и шест години след трагедията в АЕЦ се появи нова заплаха от експлозия поради войната, отприщена от Русия срещу Украйна.

През нощта на 26 април 1986 г. две експлозии разтърсиха 4-ти енергоблок на Чернобилската АЕЦ, като напълно унищожиха реактора. При осадките се образува радиоактивен облак, покриващ не само Украйна, но и тогавашните съветски републики Беларус и Русия, както и значителна част от европейските страни.

Рано сутринта на 24 февруари 2022 г. Руската федерация нападна Украйна. Вечерта на първия ден от войната се появиха съобщения за терористична атака, планирана от Русия в помещенията на Чернобилската АЕЦ.

Нашествениците завзеха контрола над Чернобилската АЕЦ, като останаха там пет седмици. През този период местни пожари поставиха в риск зоната на изключване на Чернобил, която Украйна не можеше да задържи поради окупирана територия от руските нашественици. Освен това АЕЦ беше без захранване, въпреки факта, че електричеството е от решаващо значение, включително за охлаждане на отработеното ядрено гориво. Всичко това може да доведе до глобална катастрофа.

Докато руските войски бяха в съоръжението, захранването беше изключено, така че цялото оборудване е работило на генератори. Освен това, въпреки съзнателния риск, те използваха зоната на Чернобил за внасяне и натрупване на боеприпаси, както и за разполагане на командни пунктове. Почти веднага след нахлуването на окупационните войски в зоната на забрана, нивото на радиационно замърсяване в района се е повишило, тъй като техните превозни средства вдигат радиоактивен прах.

Въпреки факта, че на 31 март 2022 г. руските войски се изтеглиха от Чернобилската АЕЦ, заплахата от глобална катастрофа не е изчезнала. Руската армия запазва контрола си над Запорожката АЕЦ, както и извършва непрекъснати ракетни атаки срещу други региони на Украйна, където са разположени други атомни електроцентрали.

Войната в Украйна не е локален конфликт, а заплаха за цяла цивилизована Европа. Чернобилската катастрофа от 1986 г. разпространи радиация в голяма част от Северна Европа и отне хиляди животи. Руските нахлувания в украински атомни централи са червена линия. Агресорът трябва да бъде спрян на всяка цена, в противен случай нашият мирен и проспериращ живот, който Европа гради с десетилетия, ще приключи.

Украинците сега преминават през много трудни времена, борейки се за благополучието не само на своята страна, но и на цяла Европа. Единственият език, който Русия разбира, е езикът на силата, така че цивилизованият свят няма право да стои настрана. Трябва да се обедини и да даде на Украйна толкова оръжия и пари, колкото са необходими, за да бъде спряна най-накрая руската военна машина.

Автор: Владимир Ростоцкий, руски политолог

Поставете оценка:
Оценка 2 от 27 гласа.

Свързани новини